Kwaliteit van dienstverlening In het verleden werd de kwaliteit vooral bepaald door controle en meting van het product. Grondstoffen werden bij levering getoetst, en aan het eind van de lopende band werden de slechte producten geselecteerd. Kwaliteitsbeoordeling was synoniem met productbeoordeling. De kwaliteitsbeoordeling van een dienstverleningsproces vindt plaats op het moment van levering. Slechte ervaringen doet de klant direct op. Dit maakt pro cesbeheersing bij dienstverlening moeilijk. Fouten zijn bijna niet te corrigeren. Eind jaren zeventig werd met een verborgen camera een experiment gedaan in een openbare bibliotheek. Eerst werd het personeel aan de uitleenbalie gevraagd zo min mogelijk aandacht aan de klant te besteden. Dus geen glimlachjes, geen oogcontact, geen begroeting of ander vriendelijk contact. Bij de uitgang werd de klanten gevraagd wat hun indruk van de bibliotheek was. Ze waren het er allemaal over eens dat de service slecht was. Het opvallende was echter, dat de klanten niet zo zeer ontevreden waren over de manier waarop ze door het personeel waren bejegend. Ze dachten dat dat hun negatieve indruk was veroorzaakt door slechte verlichting, het moeilijke nummeringsysteem enzovoort. De klanten vonden het ook vervelend dat de boeken die ze wilden lezen er 'nooit' waren en dat ze 'altijd' moesten reser veren. In het tweede deel van het experiment werd het personeel gevraagd de klanten recht aan te kijken, hen bij de naam te noemen (die stond op de lidmaatschaps kaart) en onopvallend de hand van de klant aan te raken bij het overhandigen van de boeken. Bij de uitgang werd de klanten opnieuw gevraagd wat hun indruk was. Het treffende was dat weer slechts enkelen het menselijke aspect van de dienst verlening noemden, terwijl dat toch de enige verandering was. Veel klanten dachten dat hun positieve indruk te danken was aan de goede verlichting, de makkelijke nummering enzovoort. De meesten vonden het normaal dat populaire boeken vaak uitgeleend zijn. Reserveren vonden ze niet erg. Het positieve of negatieve gevoel dat bezoekers van de bibliotheek hadden over de kwaliteit van de bibliotheekvoorziening, bleek dus vooral af te hangen van de manier waarop ze door het personeel waren bejegend.6 Om de kwaliteit van dienstverlening te verbeteren moesten de methoden worden aangepast aan de specifieke eigenschappen van dienstverlenende processen. Bij het verlenen van een dienst zijn meestal meer mensen betrokken. Daarnaast is dienstverlening moeilijk te standaardiseren. Iedereen helpt een klant op zijn eigen manier. Anders dan bij een product is een consument van een dienst bij de productie aanwezig. De klant neemt zelf deel aan het proces. Kwaliteitsinspectie vooraf is daardoor nauwelijks mogelijk. Als er fouten worden gemaakt heeft de klant er al last van ondervonden. Herstel is moeilijk: er bestaat geen tweede kans voor een eerste indruk. Vandaar dat preventieve kwaliteitsbeheersing voor de dienstverlening heel belangrijk is.7 In een ziekenhuis bleek een bepaalde handeling niet altijd goed te worden uitgevoerd. Men vermoedde dat dit werd veroorzaakt door het grote aantal voorschriften. In de praktijk werd gekeken hoe de betrokkenen de handeling uitvoerden. Hiertoe vulden de artsen en verpleegkundigen checklists in. Als ze bepaalde handelingen niet volgens de gestelde voorschriften hadden verricht, gaven ze een korte verklaring. Daarna werden de checklists geïnventariseerd op een resultatenlijst. Hieruit bleek dat er inderdaad in de loop der tijd te veel verschillende voorschriften door verschillende mensen waren opgesteld. De KLM startte in 1984 met het kwaliteitsverbeteringsprogramma KICK. KICK is een naar buiten gericht kwaliteitsverbeteringsproject, waarbij vooral de 'frontlijn' betrokken is. De afkorting KICK betekent KLM is Continue Kwaliteit. De vier peilers van het project zijn: betrouwbaar, punctueel, zorgzaam en vriendelijk. In 1986 werd de KLM uitgeroepen tot 'Airline of the Year'. Sinds 1989 is het programma omgedoopt tot KICK-plus, een naar binnen gericht programma dat vooral de ondersteunende diensten, het zogenaamde back-office, betreft. Het doel van KICK-plus: het handhaven van kwaliteit als een primaire en tevens permanente managementtaak. Dienstverlening door archieven In 1990 ging F.C. Berkenvelder, de gemeentearchivaris van Zwolle, als eerste archivaris van start met het houden van bezoekersenquêtes. De dienstverlening werd door bezoekers gemiddeld met een acht gewaardeerd. Medewerkers handel den zoveel mogelijk naar de wensen van bezoekers; binnen de eigen mogelijkhe den deed iedereen zijn best. Er was dus duidelijk sprake van klantgerichtheid en weinig reden om actie te ondernemen. Als enige punt van zorg zag Berkenvelder de relatieve onbekendheid van het archief, want onbekend maakt immers onbe mind. In de jaren daarna volgden steeds meer archieven het voorbeeld van Berkenvelder en steeds lag de waardering voor de dienstverlening rond de acht. Waar bezoekers zich met name aan stoorden waren de grote verschillen tussen archieven onderling. Uniformiteit in openingstijden was één van de wensen. Om nieuwe doelgroepen te bereiken zouden de openingstijden net als bij Albert Heijn aan de wensen van deze groepen moeten worden aangepast. Een echte oplossing zou internet moeten gaan bieden: daar zouden klanten 24 uur per dag bij archief diensten winkelen. In 1998 liet het Rijksarchief in Overijssel, dat ook in Zwolle is gevestigd, onder zoek doen naar de naambekendheid en het imago. Vooral wilde men weten waarom doelgroepen als leden van historische verenigingen, geschiedenisdocen ten en inlichtingenfunctionarissen van bibliotheken weinig gebruik maakten van het Rijksarchief. Uit het onderzoek bleek dat het archief meer als beheerder dan als informatieverstrekker bekend stond. De doelgroepen hadden in principe wel belangstelling, maar ze kenden het aanbod onvoldoende en hadden ook geen duidelijk beeld bij de naam Rijksarchief. De zorg van Berkenvelder blijkt ook in 1998 nog een terechte zorg te zijn. DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK 5 J.G.T. M. van Asperen (red.) VSOP: verbeter de service en ondersteunende processen: actieprogramma voor het verbeteren van diensten (Rotterdam 1989). 6 B. Oosterhuis (red.) Kwaliteitsmanagement (Utrecht 1992). 20 FRED SCHOT VAN KLANTGERICHT NAAR KLANTGESTUURD 7 S. Boomsma en A. van Borrendam, Kwaliteit van dienstverlening (Deventer 1994). 21

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 12