Ga na op welke mogelijke manieren het systeem en de website kunnen aan sluiten bij zowel de verwachtingen als het zoekgedrag van de gebruiker. Bedenk op welke wijze communicatieproblemen tussen gebruiker en systeem kunnen worden voorkomen, bijvoorbeeld door het systeem meer bij de eigen schappen van de gebruiker aan te laten sluiten en het implementeren van een doordachte helpfunctie. Denk daarbij ook aan de specifieke mogelijkheden van digitale systemen, bijvoorbeeld ten aanzien van het kunnen presenteren van informatie. Ga de voordelen en nadelen na van de verschillende manieren waarop gege vens en bronnen beschikbaar kunnen worden gesteld. Denk daarbij aan het beschikbaar stellen van digitale of gedigitaliseerde bronnen, digitale bewer kingen van bronnen of een combinatie van beide. Houdt rekening met de uit eindelijke, redelijke systeemeisen voor gebruikers, zodat ook personen zónder aanschaf van het allernieuwste op computergebied, gebruik kunnen maken van de mogelijkheden van de website. Stel ten aanzien van het systeem en de website een aantal kwaliteitseisen op. Denk daarbij ook aan reeds bestaande richtlijnen en gedragsregels, bijvoor beeld van DIVA. Evalueer tijdens de loop van een automatiseringstraject de ontwikkelingen daarbinnen tegenover deze kwaliteitseisen en stuur indien nodig bij. Analyseer de prestaties van een systeem door regelmatig testwerk van eindgebruikers. Neem alle opmerkingen daarbij serieus. Denk ook aan de informatie in het systeem zelf, waarbij een afweging op zijn plaats is tussen gewenste kwaliteit en beschikbare middelen. ONDERZOEKERS IN EEN DIGITALE ONDERZOEKSOMGEVING 238 239

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 121