zien, waarbij evenwel ieder resultaat afzonderlijk relatief veel schermruimte inneemt. Van iedere treffer worden wat contextgegevens meegegeven, zoals de collectie waaruit een foto afkomstig is, en er wordt een omschrijving getoond. Afbeelding 2: De resultatenpagina van Flevoland Boven Water. Tóch wordt in mijn ogen niet optimaal gebruik gemaakt van de mogelijkheden die een digitale omgeving de gebruiker kan bieden. Dit zit hem dan vooral in de rangschikking van de gevonden boeken, archiefstukken en foto's. Deze worden namelijk gesorteerd op type en deze laatste weer op alfabet. Allereerst worden dus archeologische voorwerpen getoond, vervolgens boeken, dossiers, foto's enzo voort. Alhoewel dit voor de gebruiker ook prettig kan zijn, zal dit niet aansluiten bij zijn of haar verwachting. Gangbaar en zinvoller is een rangschikking naar relevantie, wat gebruikelijk is bij de zoekmachines op internet. Nog mooier is het als de gebruiker daar dan weer een selectie uit kan maken. Wat presentatie betreft is méér mogelijk met dezelfde informatie. Hoe groter het aantal treffers, des te groter is de behoefte om een zoekvraag nader te specificeren, dus om op basis van de resultaten verder te zoeken, bijvoorbeeld door een periode aan te geven waarbinnen gezocht moet worden. Bij Flevoland Boven Water is dit niet mogelijk. Daar moet in dat geval een nieuwe, uitgebreide zoekvraag worden ingegeven. Ophalen Je boekt al een aardig resultaat als je er op internet in slaagt een beschrijving te vinden van een voor jou relevant boek, archiefstuk of foto. Het is vooral een nuttige voorbereiding op een bezoek aan de betrokken instelling, zeker als je de gevonden objecten kunt reserveren. Maar daarnaast blijken gebruikers ook behoefte te hebben aan het 'ophalen' van de bron zelf. Archiefdiensten kunnen aan deze behoefte voldoen door gebruikers de mogelijkheid te bieden direct op het scherm een foto of scan van een archiefstuk te bekijken en eventueel een afdruk daarvan te bestellen. Verschillende archiefdiensten hebben al een eigen webwinkeltje en ook bij De Woonomgeving kunnen gevonden kaarten en dergelijke besteld worden, eventueel op CD-Rom. Voor het winkelen via internet zijn in samenspraak met de Consumentenbond gedragsregels opgesteld en het zou in ieder geval netjes zijn als overheidsinstellingen als archiefdiensten daaraan zouden voldoen.13 Een handicap is dat gebruikers nog regelmatig argwanend staan tegenover winkelen via internet en al snel afhaken wanneer iets niet begrepen wordt of simpelweg niet werkt. Bij De Woonomgeving lijkt alles overigens prima in orde, op een enkele foutmelding tijdens de bestelprocedure na. Bij Flevoland Boven Water ondervond ik meer problemen, maar niet zozeer bij het bestellen. Het is op deze website namelijk niet duidelijk wat je nu exact kunt. Er bestaat een map Opgeslagen documenten waarin een verzameling kan worden aangelegd van gevonden objecten, maar deze map is bij een volgend bezoek aan de website weer leeg. Op foto's na zijn de objecten verder ook niet te bekijken. Bij de helpfunctie wordt echter gesproken over deze map als ware het een winkelwagentje, maar een mogelijkheid om documenten te bestellen, zoals een reproductie van een foto of een kopie van een archiefstuk, lijkt nog niet gerealiseerd. Misschien is deze functie nog stevig in ontwikkeling, maar op dit moment zorgt hij -in ieder geval bij mijzelf als gebruiker- voor meer verwarring dan gemak. Conclusies en aanbevelingen Het is uiteraard onmogelijk om alle aspecten van de zoekmogelijkheden op deze websites te behandelen. Ik heb bijvoorbeeld de meer technische eisen ten aanzien van de systemen hier niet bekeken, zoals de wissel die bepaalde zoekfuncties op de computer kunnen trekken. Ook over helpfuncties en navigatiemogelijkheden is natuurlijk veel meer te zeggen dan ik hier heb gedaan. Ik sluit af met de belangrijkste conclusies en aanbevelingen met betrekking tot dit soort websitesystemen. Wellicht dat in de toekomst nog eens richtlijnen bij de ontwikkeling van dergelijke websites opgesteld worden. Deze aanbevelingen zouden een eerste stap kunnen zijn, overigens ook ten aanzien van het maken van een keuze uit bestaande systemen. Besef dat automatisering sterk afhankelijk is van een totaalplaatje. Denk daarbij aan het feit dat zoekmogelijkheden op een uiteindelijke website afhan kelijk zijn van een onderliggend computersysteem. Stel dan ook vooraf duide lijke einddoelen waarop verdere keuzes zijn gebaseerd. Ga na wat de verwachtingen zijn van de gebruiker ten aanzien van het zoek systeem en de website. Denk daarbij aan het zoeken, presenteren en ophalen van gegevens. Ga tevens na wat de gebruikelijke manier van zoeken is voor de gebruiker: het zoekgedrag. Denk daarbij ook aan navigeren. ONDERZOEKERS IN EEN DIGITALE ONDERZOEKSOMGEVING 236 C.J.N. VAN DER VEN VERSTOPT OP HET WEB: OVER ZOEKEN, PRESENTEREN EN OP HALEN 13 Meer informatie over het zogenoemde Thuiswinkel Waarborg is te vinden op http://www.thuiswinkel.org/onderdeel/consumenten/ thuiswinkel-waarborg/welkom_waarborg. asp. 237

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 120