het systeem de gegevens van een foto verwacht, dan is dat boek voor het systeem tóch een foto: het systeem 'denkt' logisch. Zo'n computerprogramma moet dus weten welke soorten gegevens het bevat om er effectief in te kunnen zoeken. Voorbeelden uit de praktijk: Flevoland Boven Water en De Woonomgeving Na deze lange inleiding kom ik nu toe aan de projecten die ik heb onderzocht: de websites Flevoland Boven Water en De Woonomgeving. Inmiddels is het onderzoek gedateerd, aangezien bijvoorbeeld het project De Woonomgeving in sterke mate verder is ontwikkeld, maar voor een algemeen beeld in het kader van dit artikel zijn de onderzoeksresultaten nog steeds relevant.8 In het onderzoek is een aantal aspecten van websites bekeken. Deze waren inge geven door eigen ervaringen bij het doen van voorgaande onderzoeken en door de opdrachtgever. Zo werd onder meer gekeken naar vormgeving en navigeermogelijkheden. Een analyse van de zoekmogelijkheden van de websites, met name ten aanzien van de via internet ontsloten collecties, was het belang rijkste doel en aandachtspunt van het onderzoek. Het is ook juist dit aspect waar dit artikel bij aansluit. De volgende drie zaken waren daarbij van belang: 1. zoeken van objecten, bijvoorbeeld archiefstukken of fotomateriaal; 2. presenteren van gevonden objecten (zoekresultaten); 3. ophalen van gekozen objecten, bijvoorbeeld door kopiëren of bestellen. Zoeken Op een bepaalde wijze zal de gebruiker moeten kunnen zoeken in het via internet gepubliceerde bestand van de archiefdienst. Dat zoeken kan op allerlei manieren gebeuren: door middel van eenvoudige invulveldjes tot ingewikkelde schermen met talloze opties. De meeste websites, waaronder Flevoland Boven Water, bieden beide mogelijkheden. Mijn praktijk leert -ook gezien het gebruik van de populaire zoekmachines op internet, zoals Google- dat de meeste gebruikers de eenvoudige mogelijkheid zullen aanwenden, namelijk het enkele invulveld, om daarna snel op de knop Zoeken te drukken. Aangezien de resultaten dan vaak in grote hoeveelheden op het scherm verschijnen wordt het tweede aspect van belang, te weten een goede presentatie van deze treffers. Bij de meer uitgebreide zoekfunctie kan de gebruiker op alle mogelijke manieren worden geholpen. Natuurlijk is -eventueel contextgevoelige- hulp mogelijk in de vorm van helpschermen, maar ook bij het invullen van de zoekvelden kan, bij voorbeeld door middel van keuzelijstjes, het ingeven van een zoekvraag worden vergemakkelijkt. Zowel Flevoland Boven Water als De Woonomgeving werken met dergelijke keuzelijstjes. Daar zijn echter nog wel verbeteringen in aan te brengen. Zo kan bij Flevoland Boven Water gezocht worden op bepaalde soorten objecten, bijvoor beeld boeken, dossiers en foto's. Deze kunnen in een lijstje worden gekozen, maar wanneer in hetzelfde lijstje zowel Boek als Boeken voorkomt, raak ik als gebruiker in verwarring. Het komt daarnaast wat vreemd op mij over als enkele van die gekozen objectsoorten geen onderliggende treffers blijken te bevatten, zoals bij Boeken het geval is. Afbeelding 1Zoeken naar minuutplannen binnen De Woonomgeving. De Woon OmB^v Binnen De Woonomgeving kan worden gezocht naar scans van de kadastrale ver- zamel- en minuutplans en oorspronkelijk aanwijzende tafels (OAT's). Ook De Woonomgeving maakt daarbij gebruik van enkele keuzelijstjes, onder andere om naar specifieke gemeenten te zoeken. Het systeem is daarin echter niet bijzonder consequent. Wanneer ik naar de gegevens van een bepaald perceel binnen een OAT wil zoeken, dan zal ik in het voortraject eerst de naam op moeten geven van de kadastrale gemeente waarin het perceel gelegen is. Als ik wat voorbeelden uit de eigen omgeving aanhoudt, dan kan ik bijvoorbeeld zoeken naar Waalwijk of de inmiddels opgeheven oude gemeenten Baardwijk en Besoijen. Ook een gemeente als Waspik, vanaf 1997 heringedeeld bij Waalwijk, staat in de lijst. Maar zoek ik naar Elshout, dan heb ik weinig aan deze alfabetische lijst, want deze plaats komt slechts voor onder de verzamelnaam Oudheusden, Elshout en Huiten. Dit zal ongetwijfeld een kadastrale aanduiding zijn -ik heb me daar verder niet in verdiept- maar je moet dergelijke kennis als gebruiker maar paraat hebben. Het zoeken naar gemeenten gaat elders binnen De Woonomgeving weer anders. Zoek ik namelijk een minuutplan van een gemeente, dan wordt zonder verder keuzelijstje gezocht op de naam van de huidige bürgerlijke gemeente. Waspik wordt dus slechts gevonden als men zoekt op Waalwijk. Los van de nog aanwezige sentimenten welke een dergelijk systeem bij de Waspikse Waalwijkers op kan roepen, is dit voor de gebruiker een lastige zoekmogelijkheid. Waar men van de eigen streek nog redelijk alle gemeentelijke herindelingen van de laatste jaren bij heeft kunnen houden, is dit voor anderen streken -en zeker vanaf 1832- toch niet mogelijk. Wat dat betreft lijkt zoeken naar kadastrale gemeen ten, zoals op andere plaatsen binnen De Woonomgeving kan, toch eenvoudiger, maar liever nog een combinatie van beide opties. ONDERZOEKERS IN EEN DIGITALE ONDERZOEKSOMGEVING 8 Ik zal indien nodig aangeven in hoeverre de huidige situatie van beide websites anders is dan de verschijningsvorm van de websites ten tijde van mijn onderzoek. 232 C.J.N. VAN DER VEN VERSTOPT OP HET WEB: OVER ZOEKEN, PRESENTEREN EN OP HALEN 233

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 118