De overzichten van beschikbare bronnen tenslotte worden door veel gebruikers niet gedetailleerd genoeg bevonden. Vooral Digitale Stamboom Delft biedt slechts zeer globale informatie. Vooral bij bronnen als DTB, die veel hiaten vertonen en daardoor moeilijk te generaliseren zijn, is een gedetailleerde beschrijving noodzakelijk. Een onderdeel dat vaak gemist wordt is een overzicht van bronnen die nog bewerkt worden met opgave van het moment waarop ze online beschikbaar zullen gaan komen. Kwaliteitsaspecten van het zoeken Voor de gebruikers is het zoeken zeer belangrijk; het is immers voor hen de manier om bij de gegevens te komen. De verschillende systemen bieden een ruime keuze aan zoekmogelijkheden om zo snel mogelijk het gewenste resultaat te vinden. Concreet komt het er op neer dat in de meeste gevallen op bijna elk element binnen een bron gezocht kan worden. Dit is één van de pluspunten die de gebruikers noemen ten opzichte van de papieren situatie: het aantal zoek mogelijkheden is enorm toegenomen; het aantal resultaten steeg mee. Ondanks het feit dat alle pagina's logisch en makkelijk zijn opgebouwd, is het nodig een Helpfunctie te hebben. Vooral de onervaren bezoekers kunnen hier baat bij hebben om hun zoekresultaat zo groot mogelijk te maken; echter ook de ervaren bezoekers kunnen baat hebben bij een goede Help-functie. Trenner noemt een aantal richtlijnen voor on-screen help.13 Ten eerste moet de Help ten alle tijden beschikbaar zijn, en moet deze makkelijk te bereiken (en te verlaten) zijn. Verder moet de opbouw van de Help helder zijn, duidelijk worden gepresen teerd en uiteraard goed geschreven. Tenslotte moet de Help voor verscheidene niveaus van gebruikers hulp bieden. Er zijn mnstens twee redenen voor genealogen om hun onderzoek ook in de stu diezaal te verrichten. Ten eerste om er de gevonden gegevens te controleren aan de hand van het origineel (zoals eerder gezegd is dit via het Internet nog lang niet altijd mogelijk) en ten tweede het onderzoek dat gebeurt nadat de bronnen die via Internet worden aangeboden 'uitgeput' zijn. Om de gegevens die via Internet gevonden zijn te controleren, moet de gebruiker natuurlijk weten waar hij die in de studiezaal kan vinden. Voor de Burgerlijke Stand hoeft dit geen probleem te zijn, een combinatie van datum, plaats en soort akte is eigenlijk al genoeg (even afgezien van het feit dat in de systemen de eigenlijke datum van de gebeurtenis staat en de akten zijn geordend op aangiftedatum). Veel makkelijk is het natuurlijk als het akte nummer ook vermeld is. Voor de DTB is het terugzoeken al een stuk lastiger: hier bemoeilijkt een veelvoud aan kerken (en dus DTB-registers) het snelle terug vinden. Hier is het dus noodzakelijk dat er een boeknummer en folionummer bekend zijn. In de systemen wordt hier in alle gevallen voor gezorgd. Resten nog de overige bronnen die zijn ingevoerd. Juist door hun diverse aard, en het feit dat dit bronnen zijn die slechts met enige voorkennis kunnen worden gebruikt, is hier een juiste bronvermelding essentieel. Gelukkig lijken dit ook hier alle records van bronvermelding te zijn voorzien, zodat we over de gehele linie kunnen concluderen dat dit aspect weinig problemen hoeft op te leveren. Overigens lijkt dit ook in het belang van de archiefdienst zelf: zij moeten zorgen voor de juiste levering van kopieën (en gebruiken de systemen ook binnen de dienst zelf). Zonder goede bronvermelding snijden zij zichzelf dus in hun eigen vingers! De bronnen die via de verschillende zoeksystemen worden aangeboden, zijn voor de meeste genealogen bronnen om hun onderzoek mee te beginnen. Velen gaan na Burgerlijke Stand en DTB door in zogenaamde secundaire bronnen als nota rieel archief, weeskamerarchief en rechterlijke archieven. Op dit moment is het aanbod van deze bronnen in de onderzochte systemen nog marginaal te noemen. Daarbuiten is het aanbod van secundaire bronnen op het Internet weliswaar groot, maar in gestructureerde vorm worden ze nauwelijks aangeboden. Veruit de meeste zijn een particulier initiatief. Alleen de archiefdiensten die van ISIS gebruikmaken lijken op dit moment actief bezig met secundaire bronnen. Digitale Stamboom heeft er juist bewust voor gekozen alleen Burgerlijke Stand en DTB aan te bieden, bij dit systeem zijn dus geen uitbreidingen te verwachten. Kwaliteitsaspecten van het contact tussen gebruiker en beheerder Tenslotte resten nog de kwaliteitsaspecten rond het contact tussen gebruiker en beheerder. Een van de aspecten die hierbij aan bod komt, is de mogelijkheid voor de gebruiker om de beheerder feedback te geven. In de inleiding over kwaliteit is al gesteld, dat de producent van gegevens die kwaliteit wil leveren zo goed mogelijk aan de eisen van de gebruiker tegemoet moet proberen te komen. De manier die bij het Internet het meest voor de hand ligt is het reactieformulier. Dit formulier kan ook worden gebruikt om fouten in de database te melden. De indruk bestaat echter dat het niet vaak gebruikt wordt. De procedures om via Internet kopieën van akten te bestellen zijn goed en duide lijk. De afhandeling van bestellingen laat in sommige gevallen echter te wensen over: vooral lange levertijden zijn berucht en de prijzen zijn vaak schrikbarend hoog. In het algemeen kan gesteld worden, dat de back-office blijvende aandacht ONDERZOEKERS IN EEN DIGITALE ONDERZOEKSOMGEVING Aspect Toelichting Zoekmogelijkheden De manieren waarop de database doorzocht kan worden Presentatie resultaten De manier waarop de zoekresultaten aan de gebruiker getoond worden Helpfunctie De manier waarop de gebruiker hulp geboden wordt bij het zoeken Aansluiting op studiezaal Het gemak waarmee de gebruiker zijn onderzoek na het zoeken in het systeem op de studiezaal kan voortzetten 13 Aangehaald in Andrew Large, Lucy A. Tedd en R.J. Hartley, Information seeking in the Online Age: principles and practice (London, 1999), Information seeking, 228-229. 222 ROBERT VAN VUUREN DE DIGITALE VOOROUDER Aspect Toelichting Reactiemogelijkheden De manier waarop de gebruiker feedback kan geven aan de beheerder van de website Bestellen en betalen De manier waarop de gebruiker voor gebruik van het systeem moet betalen Commerciële exploitatie De manier waarop het systeem commercieel geëxploiteerd wordt 223

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 113