artikel is aan de hand van deze systemen te kijken welke aspecten een rol spelen bij de kwaliteit van genealogische zoeksystemen. Als eerste zal een korte omschrijving van het begrip 'kwaliteit' gegeven worden. Daarna zullen de diverse kwaliteitsaspecten worden besproken. Kwaliteit In dit artikel draait het om kwaliteitseisen. Voordat we kwaliteitseisen gaan meten, moeten we eerst vaststellen wat we onder kwaliteit verstaan. Het begrip is moeilijk te definieren en zijn er dan ook veel definities in omloop. In NEN-ISO 8402 (1989) wordt kwaliteit als volgt gedefinieerd: "Het geheel van eigenschappen en kenmerken van een product of dienst dat van belang is voor het voldoen aan vastgelegde of vanzelfsprekende behoeften. Daaraan wordt direct toegevoegd dat onder een product wordt verstaan: het resultaat van activiteiten of van processen (tastbare producten, niet tastbare producten zoals een dienst, een computerprogramma, een ontwerp of een gebruiksaanwijzing) of een activiteit of een proces (zoals het verlenen van een dienst of het uitvoeren van een vervaardigingsproces) Als we kwaliteitseigenschappen of -kenmerken willen meten, dan kunnen we naar producten en naar processen kijken en bij genealogische zoeksystemen dus naar de zoekresultaten en de zoekprocessen. We kunnen die producten en pro cessen bekijken vanuit het standpunt van de producent (de archiefdienst) of vanuit het standpunt van de consument (de genealoog). In alle verschillende invalshoeken komt naar voren dat kwaliteit vooral gemeten wordt in het gebruik. Juran merkt bijvoorbeeld op dat "quality is fitness for use" ofwel "the extent to which the product succesfully serves the purposes of the user during usage"4. De gebruiker stelt de gebruikssituatie vast waarin een product moet dienen en daarom is het ook altijd de gebruiker die bepaalt welke eisen aan een product gesteld mogen worden. Daarbij is niet altijd sprake van een contractsituatie waarin alle eisen worden vastgelegd. Daarom is in de ISO-norm ook bepaald dat ook vanzelfsprekende behoeften van invloed zijn op kwaliteit. Hoe deze behoeften moeten worden vastgelegd, staat echter nergens vermeld. De producent dient er naar streven de eisen die de gebruiker stelt zo goed mogelijk tegemoet te komen.5 In dit geval moet de archiefdienst dus zo goed mogelijk aan de eisen van de genealoog voldoen. Het is daarbij goed om te beseffen, dat elke gebruiker anders over de systemen zal oordelen.6 Een gebruikersonderzoek kan waardevol inzicht geven in de wensen van gebruikers. Een voorbeeld hiervan is het onderzoek Klanttevredenheid Gemeentearchief Delft dat in 2000 is uitgevoerd.7 Kwaliteit als zodanig is te abstract om te kunnen meten. Door het begrip kwali teit te ontleden in een aantal aspecten wordt het echter geconcretiseerd en kan het worden vertaald in kwaliteitseisen en vervolgens in producteigenschappen. Ik heb dit hier gedaan aan de hand van Kwaliteit van produkten8. De kwaliteitseisen in dit boek zijn echter vooral toegespitst op (uitvoer van) computersystemen binnen organisaties. Niet alle kwaliteitsattributen bleken even relevant en ook kwamen er tijdens het onderzoek aspecten naar voren die in de literatuur niet naar voren kwamen. Daarom heb ik een aantal aspecten die in dit boek worden genoemd weggelaten en andere die er niet in voorkwamen toegevoegd. Uiteindelijk konden de toepasselijke elementen onderverdeeld worden in de volgende categorieën: De bovengenoemde categorieën met bijbehorende elementen zullen hieronder worden besproken. Kwaliteitsaspecten van het systeem Zoals hierboven al werd aangegeven, is de barrière in tijd en plaats met de komst van Internet vervallen. Gebruikers verwachten een systeem dat 24 uur per dag tot hun beschikking staat. Gevolg hiervan is, dat het onderhoud aan de systemen goed geregeld moet zijn zodat er zo min mogelijk systeemuitval plaatsvindt. Het RHC Tilburg en Gemeentearchief Delft hebben het technisch beheer over hun genealogische zoeksystemen uitbesteed aan externe bedrijven. Ze blijven echter ONDERZOEKERS IN EEN DIGITALE ONDERZOEKSOMGEVING 3 Gert van der Pijl, Kwaliteit van informatie in theorie en praktijk (Amsterdam 1993) 24. 4 Aangehaald in Van der Pijl, Kwaliteit van informatie, 26. s Ibidem, 24-27. 216 ROBERT VAN VUUREN DE DIGITALE VOOROUDER Categorie Toelichting Systeem Vormgeving De gebruiker kan hier weinig invloed op uitoefenen. Toch wordt hij steeds geconfronteerd met de technische achtergronden van een site. De vormgeving bepaalt mede de eerste indruk van een site, maar speelt daarnaast en belangrijke rol bij het gebruikersgemak. Gegevens Datgene waar de gebruiker naar op zoek is. Daarom is het belangrijk eisen te stellen aan invoer en controle. Zoeken Door middel van zijn zoekacties bepaalt de gebruiker de output van het systeem. Het systeem moet ervoor zorgen dat de gebruiker krijgt wat hij wil. Contact De link tussen de gebruiker en de aanbieder. Aspect Toelichting Vindbaarheid Gemak waarmee gebruikers de site kunnen vinden Snelheid Snelheid waarmee systeem transacties afhandelt Beschikbaarheid De mate waarin het systeem beschikbaar is op de momenten en plaatsen dat de gebruiker het nodig heeft Continuïteit De mate waarin de gegevensverwerking ongestoord voortgang kan vinden Juistheid De zekerheid dat het systeem de zoekvraag correct verwerkt en gegevensverwerking geen ongevraagde informatie geeft Geoorloofdheid De mate waarin gegarandeerd kan worden dat de gegevens alleen door daartoe bevoegde personen wordt geraadpleegd of gemuteerd 6 Zie Theo Thomassen, 'De veelvormigheid van de archiefontsluiting en de illusie van de toegankelijkheid', in: Toegang. Ontwikkelingen in de ontsluiting van archieven. Jaarboek 2001 Stichting Archiefpublicaties ('s-Gravenhage 2001) 13-43. 7 Gemeentearchief Delft, Klanttevredenheid Gemeentearchief2000 (Delft 2000). 8 G.P.A.J. Delen, H.J. Kouwenhoven en D.B.B. Rijsenbrij, Kwaliteit van produkten (Rijswijk 1991). 217

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 110