Klassieke toegangen op macroniveau: toegangen tot archiefbewaarplaatsen Van de toegangen op macroniveau zijn de depotlij sten en de archievenover zichten de hoofdvormen. De depotlijst is volgens het Lexicon (107) "een staat, houdende een opsom ming van de daarin berustende archieven en verzamelingen in de volgorde waarin deze zijn opgesteld."28 Het synoniem magazijnlijst is in 1983 als archief term buiten gebruik gesteld. De depotlijst is een typisch beheerinstrument. Hij geeft antwoord op de vragen: welke archieven heb ik in mijn depot en op welke plaats kan ik ze daar vinden? Tegenwoordig is de functie van depotlijst één van de functies van geautomatiseerde archiefbeheersystemen als ABS-Archeion. Een bijzondere vorm van de depotlijst is de staat van aanwezige archieven: "een systematische opsomming van de in één of meer archiefbewaarplaatsen aanwezi ge archieven en verzamelingen, met aanduiding van de jaren, de omvang en de aanwezige toegangen."29 De staat van aanwezige archieven kan door zijn syste matische inrichting beter dan de depotlijst ook als toegang voor de archiefgebrui ker dienst doen. Voorbeelden van een staat van archieven zijn de IISG Index, die op één bewaarplaats is gemaakt, de lijst van de archieven van de Waalse kerken, die meer archiefbewaarplaatsen ontsluit, maar zich beperkt tot één type archief vormer, en het overzicht van De Booy van de bedrijfsarchieven, dat hetzelfde doet.30 De staat van aanwezige archieven is inmiddels geïntegreerd in de serie Overzichten van archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplaatsen in Nederland en in geïntegreerde digitale toegangen als die van het IISG.31 Een archievenoverzicht is volgens het Lexicon "een systematische opsomming van de in één of meer archiefbewaarplaats(en) berustende archieven" (105).32 Waar de beheerder genoeg heeft aan depotlijsten, heeft de onderzoeker graag een instrument ter beschikking dat hem bij het onderzoek meer houvast biedt. En aan die behoefte hebben de opeenvolgende generaties archievenoverzichten steeds meer proberen te voldoen. Met deze ontwikkeling gaat een geleidelijke schaalvergroting gepaard. Gaf het eerste archievenoverzicht nog maar het over zicht van één depot (het rijksarchiefdepot in Den Haag), latere overzichten hadden betrekking op alle rijksarchieven of alle gemeentearchieven en tenslotte zelfs alle archiefbewaarplaatsen in Nederland. Die ontwikkeling is niet zonder horten of stoten gegaan en heeft op de moeizame weg naar de volledigheid nog verschillende tussenvormen gebaard, zoals het archievenoverzicht per type archiefvormer.33 De serie gedrukte archievenoverzichten die in de jaren 1979-1992 onder eindredactie van Ketelaar verscheen34 biedt het breedste overzicht tot dusver en is bovendien gedetailleerder en meeromvattend dan al zijn voorgangers. Van dit grote overzicht hebben verscheidene diensten afzonderlijke uitgaven laten maken, voorzien van een meer uitgebreide op de eigen instelling toegesneden inleiding en illustratiemateriaal. Omdat het laatste deel, dat de archieven van de categoriale archiefbeherende instellingen zou beschrijven, lang op zich liet wachten, hebben enkele van die instellingen hun eigen overzichten bewerkt, die duidelijk zijn aangepast aan de aard van het door hen beheerde materiaal.35 In 1992 is ook dit laatste deel van de serie archievenoverzichten verschenen.36 De Overzichten van archieven en verzamelingen enz. is ongetwijfeld de laatste serie archievenoverzichten die in Nederland in druk zal verschijnen. Steeds meer archiefbeherende instellingen zijn er al toe overgegaan om hun archievenover zichten digitaal aan te bieden.37 Ook een geautomatiseerd landelijk archieven overzicht, dat veel meer mogelijkheden biedt dan gedrukte overzichten38, lijkt er nu eindelijk aan te komen. De DIVA heeft een gegevensmodel laten opstellen voor een digitaal overzicht van alle Nederlandse archiefbestanden, het Integraal Digitaal Archievenoverzicht (IDA). In 2002 zal met de bouw van IDA worden begonnen.39 Het al ook de opneming toelaten van beschrijvingen op serieniveau en van andere handige hulpmiddelen dan een overzicht van archieven kunnen bevatten. In volle glorie zal het dus de grenzen tussen de klassieke niveau's (macro, meso en micro) overschrijden en ook de grenzen tussen verschillende typen toegangen en gidsen. Bovendien zullen de archiefvormers en de door hen gevormde archiefbestanden in dit digitale overzicht conceptueel duidelijk van elkaar zijn onderscheiden. Oplevering van dit systeem zal dan ook het einde van het klassieke archievenoverzicht inluiden. Klassieke toegangen op mesoniveau: toegangen op archieven Van de toegangen op mesoniveau zijn de plaatsingslijst en de archiefinventaris de hoofdvormen. Een plaatsingslijst van een archief is volgens het Lexicon (108) een staat hou dende een opsomming van de bestanddelen in een volgorde die bepaald is door DE KLASSIEKE ONTSLUITING EN HAAR ONTWIKKELING 28 In de conceptterminologie is een depotlijst 'een staat van archiefblokken aanwezig in een archiefdepot' (70). 29 Ketelaar, Moderne ontsluiting 249. 30 Index of the Archives and Collections of the International Institute of Social History, Amsterdam 1981; S.J. Fockema Andreae, 'Archives des Eglises Wallonnes des Pays Bas. Liste sommaire avec quelques notices in NAB 57 (1952/1953) 105-121 E.P. de Booy en A.J. Looyenga, Overzicht van archieven van particuliere ondernemingen berustende in openbare archiefbewaarplaatsen, Den Haag 1972. 31 F.C.J. Ketelaar e.a., Overzichten van archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplaatsen in Nederland, Alphen aan de Rijn 1979-; http://www.iisg.nl/archives/index.html 32 De concept-terminologie definieert het archievenoverzicht als een 'systematisch ingedeelde staat van archieven en archivistische kenmerken en van verzamelingen' (132). 33 Zie Peter Horsman, 'Eenheid in verscheidenheid: de smalle weg naar een nationaal archievenoverzicht elders in dit Jaarboek. Wie de ontwikkeling zelf wil volgen raadplege de achtereenvolgende archievenover zichten en met name de inleidende verantwoordingen. R. Bakhuizen van den Brink, Overzigt van het Nederlandsche Rijksarchief, 's-Gravenhage 1854; R. Fruin. 'Overzicht van den inhoud van het Algemeen Rijksarchief met opgave van den inventarissen', in: Verslagen van 's-Rijks Oude Archieven (VROA) XL IX (1926); The General State Archives and their contents, 's-Gravenhage 1932; D.P.M. Graswinckel e.a., De Rijksarchieven in Nederland, Groningen 1953; L.P.L. Pirenne, De Rijksarchieven in Nederland, 114 THEO THOMASSEN KLASSIEKE TOEGANGEN OP ARCHIEVEN: EEN OVERZICHT 's-Gravenhage 1973. Voor de gemeenten en waterschappen: A. Ie Cosquino de Bussy, W.L. Formsma en B. van 't Hoff, Gids voor de archieven van gemeenten en waterschappen in Nederland, 2 dln. Groningen 1942, 1945. Opmerkelijke tussenvormen zijn de overzichten van G.H.C. Breesnee van de notariële en rechterlijke archieven op het Algemeen Rijksarchief: 'De notariële archieven welke in de bewaarplaats van het Algemeen Rijksarchief berusten', in: VROA 48 (1925) I, 317, 715; 'Archieven van rechterlijke colleges, alleensprekende rechters en rechterlijke ambtenaren gefungeerd hebbende in de provincie Zuid-Holland', in: Inventarissen van 's Rijks Oude Archieven (IRA), 1928) 115-180). Eveneens een tussenvorm is De archie ven van de Nederlandse Hervormde kerk in korte overzichten, 2dln., Leiden 1960 en 1974. 34 Zie noot 31. 35 Bijv. Mies Campfens, De Nederlandse archieven van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam, Amsterdam 19892; Jaap Haag and Atie van der Horst (eds), Guide to the International Archives and Collections at the IISH, Amsterdam, Amsterdam 1999. 36 Dl. 14: H.J.H..A.G. Metselaars (red.), De particuliere archieven in Nederland, Houten 1992. 37 Een overzicht is te vinden op: http://www.divakoepel.nl/pro/ida/ida_sit.html. 38 F.C.J. Ketelaar, Ontsluiting van archieven 33-34. 39 Zie: http://www.divakoepel.nl/pro/ida/ida_index.html 115

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2001 | | pagina 59