De klassieke ontsluiting en haar ontwikkeling Inleiding De methoden en technieken die archivarissen gebruiken om archieven toeganke lijk te maken en te houden zijn afhankelijk van de doelen die ze daarmee willen bereiken, van de inrichting van de archiveringssystemen die ze willen beschrijven en van de technische hulpmiddelen die hen daarbij ter beschikking staan. Een ont sluiting die gericht is op de overzichtelijke presentatie van bronnenmateriaal voor de professionele historicus vraagt om andere methoden en technieken dan een ontsluiting die de archiefvormer toegang moet bieden tot zijn eigen archief; de ontsluiting die een zo groot mogelijke cultuurparticipatie teweeg moet brengen vraagt om andere methoden en technieken dan de ontsluiting voor de professione le historicus. De methoden en technieken van beschrijving die werden gehanteerd bij de ontsluiting van archieven van de bestuurscolleges van het ancien regime zijn niet goed toepasbaar op de verbaalarchieven van de negentiende-eeuwse departe menten; de zaaksgewijs geordende archieven van de twintigste-eeuwse bestuursor ganen en de methoden en technieken die voor die archieven geschikt zijn laten zich weer moeilijk toepassen op de archieven van de hedendaagse netwerkorgani satie. Archieven die gevormd zijn na de uitvinding van telefoon, telegraaf en type machine kunnen niet worden ontsloten met technieken die zijn ontwikkeld voor een omgeving van perkament en zegellak, terwijl de methoden en technieken van beschrijving uit het tijdperk van vóór de uitvinding van kopieerapparaat en computer niet meer toereikend zijn in de periode daarna. Dit hoofdstuk gaat over de klassieke toegangen en over hun voorgangers en opvolgers. Het illustreert aan de hand van specifieke toegangen en toegangen systemen de ontwikkeling van het preklassieke naar het klassieke en van het klassieke naar het postklassieke beschrijvingsparadigma. Op de laatste paradi gmaverschuiving, de verschuiving van een beschrijvende naar een functionele benadering, ligt de nadruk. In de pre-klassieke archivistiek was archief het geheel van bescheiden van een gemeenschap, van een stad, een provincie of een staat. Muller zorgde ervoor dat dit archiefconcept werd vervangen door het concept van de Handleiding, waarin hx 93

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2001 | | pagina 48