Het langverwachte derde Jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties ligt voor u. Het thema Toegankelijkheid, de laatste jaren ook voor beleidsmakers actueel geworden, is altijd een van de belangrijkste onderwerpen geweest die archivarissen bezighielden. Het ontsluiten van archieven voor bestaande en toekomstige gebruikers is dan ook een van hun kerntaken. Alleen wanneer zij die taak goed volbrengen kunnen de archieven de functie vervullen van geheugen van de samenleving. Toegankelijkheid heeft in het informatietijdperk nieuwe dimensies gekre gen. De vraag naar informatie uit archieven neemt sterk toe. De radicale eenvoud van de zoekmachines op Internet drukt een stempel op het ver wachtingspatroon van veel gebruikers. Zij verwachten van archivarissen dat ze de gevraagde informatie prompt kunnen leveren en bij voorkeur via het internet. Daarnaast willen veel gebruikers met moderne, gestroomlijnde opvolgers van de klassieke archiefinventaris aan de slag. Maar de archieven en hun structuren zelf zijn er niet eenvoudiger op gewor den. Tussen de wensen van de gebruikers en het ontsluitingsgereedschap van de archivaris is dan ook een dynamisch spanningsveld ontstaan, waarin nieuwe antwoorden moeten worden gegeven op de vraag wat archivarissen moeten ontsluiten, voor wie ze dat moeten doen en welke instrumenten ze daarvoor moeten ontwikkelen. In dit boek komen zowel de gebruikers als de vakmensen aan het woord. Het thema wordt van alle kanten belicht: van filosofisch tot technisch. U vindt bijdragen van binnenlandse en buitenlandse auteurs, zowel beroemdheden als onbekenden. Ook studenten van de Universiteit van Amsterdam hebben hun steentje bijgedragen. De Stichting Archiefpublicaties -een initiatief van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland- wil met de serie jaarboeken een archiefwetenschappelijk forum bieden voor theoretici en practici, onder wie zeker ook studenten. Met deze derde bundel wil ze in het bijzonder een nieuwe impuls geven aan het denken en discussiëren over de toegankelijk heid van archieven, een thema dat actueler is dan ooit. Dit is niet alleen van belang voor archivarissen en andere informatiespecialisten, maar voor alle gebruikers van informatie die nieuwe kaders voor de toegankelijkheid zullen vinden.

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2001 | | pagina 137