recordkeeper - archiefbeheerder Meestal zal een beheerder van een dynamisch archief bedoeld zijn, (maar in generieke zin is de term onafhankelijk van de positie in het continuum). recordkeeping - archiefbeheer recordkeeping system - archiveringsysteem Het geheel van mensen, methoden, procedures, middelen en documenten, waarmee een organisatie vorm geeft aan haar archivering (definitie met kleine wijziging overgenomen uit Jaarboek 1999). records centre - tussendepot Bewaarplaats voor (semistatische) archiefbescheiden voordat ze vernietigd worden, of overgebracht naar een openbare archiefbewaarplaats. records continuum - Het concept dat archiefdocumenten in de tijd verschillende belangen voor verschillende belangengroepen kunnen dienen -al dan niet gelijktijdig- en daartoe voortdurend betrouwbaar archiefbeheer behoeven, ongeacht wie dat uitvoert. Zie in Jaarboek 1999 de artikelen van McKemmish en Cunningham, (continuum; definitie deels ontleend aanjaarboek 1999, gewijzigd.) records creator - archiefvormer De natuurlijke persoon of rechtspersoon die archiefbescheiden opmaakt, ont vangt en/of vormt bij de uitvoering van taken. Creatordefinitie ongewijzigd overgenomen uit Jaarboek 1999) records management - documentaire informatievoorziening, registratuur Het beheer van archiefbescheiden binnen een archiefvormende organisatie (definitie uitjaarboek 1999). record(s) system - archiefsysteem Zie recordkeeping system. Duranti noemt het record system het geheel van dynamische en semistatische archiefbescheiden van een organisatie, inclusief het recordkeeping system dat deze beheert. Voor Duranti is het record system het geheel en het recordkeeping system de regels en de processen. De ISO Records Management Standard lijkt deze opvatting te ondersteunen (defi nitie grotendeels aanjaarboek 1999 ontleend). respect des fonds (principle) - bestemmingsbeginsel Het beginsel, dat ieder archiefstuk onderdeel is van het archief waartoe het functioneel behoort (definitie aangepast uit Lexicon). 266 series - reeks (serie, rubriek) Archiefbescheiden die: (1) volgens een filing system zijn geordend, of (2) bij elkaar gehouden omdat ze in direct verband staan tot een bepaalde bedrijfs- functie, of (3) op een bepaald onderwerp betrekking hebben, of (4) het resultaat zijn van een bepaalde activiteit, of (5) een bepaalde vorm gemeen schappelijk hebben, of (6) vanwege enig ander verband met creatie of gebruik (definitie met wijzigingen ontleend aanjaarboek 1999). In Australië is de serie vooral bepaald door de gemeenschappelijk bedrijfs- functie waarin de documenten een rol hebben gespeeld. series system - Klassering en ordening van archiefstukken naar administratieve functies. De series is in Australië het hoogste niveau van ordening, in plaats van het archief, fonds, of record group. (Hurley passim, definitie ontleend aan Jaarboek 1999). surrogate - Het begrip is ontleend aan de bibliotheekwetenschap. Een beschrijving kan als surrogaat voor het beschreven object functioneren. In de archivistiek is dat vooral het geval bij contextbeschrijvingen. transfer - overbrenging van archiefdocumenten unbroken custody - [ononderbroken archiefbeheer] De opvatting dat archiefstukken -om hun betrouwbaarheid te behouden ononderbroken door daartoe aangewezen en gekwalificeerde archiefsystemen moeten worden beheerd. uniqueness - uniciteit Kwaliteitsattribuut van een document dat uitdrukt dat het door zijn rol in een proces uniek is en zich daardoor onderscheidt van andere, gelijkvormige en gelijkluidende documenten. weed - uitschieten (schonen) 267 BIJLAGE PETER HORSMAN ENGELSTALIGE ARCHIEFTERMEN IN HET NEDERLANDS VERKLAARD

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2001 | | pagina 135