information resource dictionary system - Een (geautomatiseerd) systeem dat gegevens bevat over in een organisatie of groep van organisaties voorkomende gegevensbestanden. informational value - De waarde (het belang) van archiefdocumenten vanwege de informatie die ze verschaffen over personen, objecten, toestanden of gebeurtenissen. Zie ook evidential value intellectual control - intellectueel beheer Het geheel van activiteiten die bijdragen aan het toegankelijk maken en inter preteren van archiefbescheiden. Vergelijk de definitie met die van de Dictionary of Archival Terminology: "The acquisition and creation of docu mentation required to access the informational content of records/archives." intermediate records - semistatische archiefbescheiden Archiefbescheiden die de administratie zo weinig raadpleegt voor de dage lijkse activiteiten, dat ze naar een niet direct bij de bureaus gelegen depot kunnen worden overgebracht, in afwachting van eventuele latere vernietiging of overbrenging naar een archiefbewaarplaats. inventory (to inventory) - inventariseren location list register index - depotlij st Een staat, houdende een opsomming van de in een archiefbewaarplaats berustende archieven en verzamelingen in de volgorde waarin ze zijn opge steld. (Lexicon 107; vergelijk Dictionary of Archival Terminology: "A finding aid used to control and locate holdings."). minimalist approach - De benadering bij het afbakenen van archieven, waarbij het niveau van de archiefvormer zo laag mogelijk wordt gekozen. Bijvoorbeeld: niet het archief van een heel ministerie, maar van een directie. original order (principle) - structuurbeginsel Bij het ordenen en beschrijven van archieven respecteren van de oorspronke lijke, door de archiefvormende organisatie bepaalde, orde. (Zie voor Nederlandse definitie Lexicon 9) originality - oorspronkelijkheid Kwaliteitsattribuut van een document dat uitdrukt dat het in die bepaalde vorm zijn functie in het proces vervulde. physical control - fysiek beheer Het geheel van activiteiten gericht op het fysiek voortbestaan van archiefbe scheiden. Fysiek beheer omvat bescherming tegen verlies, plaatsing in depots, conservering, restauratie, conversie etc. Vergelijk de definitie in de Dictionary of Archival Terminology: "The control established over the physical aspects (such as format, quantity or location) of documents in the physical custody of a records centre or archives." post-custodial - De benadering van archiefbeheer waarbij een archief niet noodzakelijk ook fysiek in één bepaalde archiefbewaarplaats behoeft te berusten. In ruimere zin: het beschouwen van een archief als een logische entititeit, in plaats van als een fysieke verzameling documenten. provenance - herkomst Doorgaans verwijst het woord provenance naar de archiefvormer, soms echter ook naar de overdragende instantie, die een andere kan zijn dan de archief vormer. Vooral Bearman heeft het begrip functional provenance gepropageerd, daarmee aanduidend dat vooral de functies (en de daaruit voortvloeiende werkprocessen) archief doen ontstaan. Het Australische series system is in wezen op functional provenance gebaseerd. Duranti zal eerder de archiefvor mer bedoelen, Hurley vooral de functie. record - archiefstuk archiefbescheiden Zie de definitie in het Lexicon. In de Angelsaksische literatuur heeft record soms ook een ruimere betekenis, in de zin van het geheel van nagelaten documenten. record creating (process) - archiefvorming record group - Een geheel van archiefstukken die functioneel bij elkaar horen en afkomstig zijn van een zelfde organisatie; de record group is vastgesteld op basis van her komst (provenance), met speciale aandacht voor de administratieve geschiede nis, de complexiteit en hoeveelheid stukken van de betrokken archiefvormende organisatie. Er is geen volledig Nederlands equivalent voor de term; archiefblok komt nog het meest nabij. Record groups worden vooral gevormd voor archiefbeheer- doeleinden; ze zijn vaak zeer groot, bijvoorbeeld het geheel van archiefstuk ken overgedragen door een ministerie aan het nationaal archief. Het begrip is geïntroduceerd door Theodore Schellenberg voor de National Archives van de Verenigde Staten. In Noord-Amerika heeft het veel navolging gevonden, al heeft het Canadese nationaal archief het inmiddels vervangen door fonds. In Australië is het afgewezen (definitie met kleine wijzigingen overgenomen uit Jaarboek 1999). Zie series system. BIJLAGE 264 PETER HORSMAN ENGELSTALIGE ARCHIEFTERMEN IN HET NEDERLANDS VERKLAARD 265

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2001 | | pagina 134