agency - Een organisatie of organisatieonderdeel dat met een grote mate van zelfstan digheid handelt en verantwoordelijk is voor zijn eigen archief (definitie geba seerd op Ellis, Keeping Archives). aggregation - archiefvorming De wijze van tot standkoming van archiefdocumenten, archiefbestanddelen en het archief als geheel. Als zelfstandig naamwoord kan het woord aggre gation ook archiefbestanddeel of samenstel van archiefbestanddelen betekenen. ambience - omgeving Dat deel van de context (van een archief) dat niet tot de directe archiefvor mer behoort; bijvoorbeeld personen, families of organisaties waarmee de archiefvormer contacten onderhoudt. ambient entity - omgevingselement Te onderscheiden element of entiteit (persoon, familie, organisatie) in de directe omgeving van de archiefvormer. archival description - archiefbeschrijving Het maken van een nauwkeurige representatie van een eenheid van beschrij ving (archief, archiefbestanddeel) en zijn samenstellende delen, voorzover aanwezig, door het vergaren, analyseren, structuren en vastleggen van infor matie ten behoeve van het identificeren, beheren, traceren en interpreteren van archiefmateriaal, alsmede de context en de archiveringsystemen waarin het is ontstaan (definitie gebaseerd op ISAD). archival documents - archiefstukken, archiefdocumenten Doorgaans synoniem met records. archival fonds - zie fonds archival materials - archiefmateriaal Generieke term voor alle mogelijke typen archiefstukken. archivalization - archivali sering De bewuste of onbewuste keuze om iets in aanmerking te laten komen voor archivering. archiving - archiveren Het opnemen van een document in het archief. archivization - Het vastleggen van informatie in een document en dit vervolgens archiveren arrange (to arrange) - ordenen arrangement - ordenen, ordening authenticity - authenticiteit Kwaliteitsattribuut van een document, dat de mate van echtheid uitdrukt. Een document is authentiek wanneer het is wat het beweert te zijn. context - context Het geheel van omgevingselementen die direct en/of indirect inhoud, struc tuur en wijze van bevraging van het archief van een bepaalde archiefvormer bepalen (definitie ontleend aan Jaarboek 1999 met kleine wijzigingen). Zie ook ambience. continuum - zie records continuum control records - archiefbeheerdocumenten Documenten gegenereerd met als functie archiefdocumenten te beheren, zowel intellectueel, administratief als fysiek (verblijfplaatsregistratie, status, afhandeling, toegankelijkheid etc). Voorbeelden zijn: registers van in- en uit gaande stukken, dossierinventaris, proces-verbaal van overdracht. De term drukt uit (door expliciet gebruik van het woord record) dat ook zulke docu menten zelf weer archiefstukken zijn. creator - zie records creator current records - dynamische archiefbescheiden Archiefbescheiden die nog regelmatig voor de uitoefening van taken door de archiefvormer (of diens directe rechtsopvolger) worden gebruikt, en daarom nog bij de administratie zelf worden bewaard (definitie ongewijzigd overgeno men uit Jaarboek 1999). custodial approach - De opvatting dat archiefbescheiden, wanneer zij hun nut voor de administra tie hebben verloren maar wel voor permanente bewaring in aanmerking komen, onder direct intellectueel, administratief en fysiek beheer van een archiefinstelling moeten worden gebracht. Vergelijk de definitie van het bestemmingsbeginsel in het Lexicon (10): "Het bestemmingsbeginsel is het beginsel, dat ieder archiefstuk onderdeel behoort te blijven van het archief, waarvoor het naar zijn aard is bestemd en waar heen het in een voorkomend geval moet worden teruggebracht." Een non custodial approach laat ruimte open om het fysiek (en deel van het admini stratief) beheer elders te beleggen. custody - archiefbeheer De verantwoordelijkheid voor de dagelijkse hoede voor archiefbescheiden, doorgaans gebaseerd op het fysiek in bezit hebben (definitie ontleend aan Keeping Archives; niet-Australische definities zijn vrijwel gelijkluidend, echter met weglating van het woord 'doorgaans'). custody, chain of unbroken - zie unbroken custody BIJLAGE 260 PETER HORSMAN ENGELSTALIGE ARCHIEFTERMEN IN HET NEDERLANDS VERKLAARD 261

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2001 | | pagina 132