Bijlagen Engelstalige archieftermen in het Nederlands verklaard Het eerste jaarboek bevatte een lijst van archieftermen die in de Engelstalige artikelen voorkwamen, voorzien van een verklaring in het Nederlands en even tueel een Nederlandstalig equivalent. Hoewel deze lijst in een duidelijke behoefte bleek te voorzien, moest het tweede jaarboek het zonder terminologie stellen, vooral omdat voor het enige Engelstalige artikel de lijst uit het eerste jaarboek voldoende was. De in dit derde jaarboek opgenomen artikelen van Eric Ketelaar, Luciana Duranti en Chris Hurley bevatten echter een aantal termen die niet in de eerste lijst voorkomen. Deze worden in de nu volgende lijst verklaard; termen die wel in de lijst uit het eerste jaarboek zijn opgenomen, zijn opnieuw opgeno men, om heen en weer zoeken te voorkomen. Verscheidene definities zijn ont leend aan standaardterminologieen als de Dictionary of Archival Terminology1, de begrippenlijst uit Keeping Archives2, de definities van ISAD3 en het Nederlandse Lexicon4. accession - verwerven van archiefdocumenten accession register - aanwinstenregister (aanwinstenlijst) Een document waarin aanwinsten zijn vastgelegd, meestal in chronologische volgorde op datum binnenkomst, met vermelding van herkomst en andere relevante informatie (definitie gebaseerd op ICA Dictionary of Archival Terminology) administrative control - administratief beheer Het geheel van activiteiten met betrekking tot de formele status van in beheer genomen archiefbescheiden (zoals de rechtstitel), het vastleggen van de herkomst (overdragende instantie), alsmede het bepalen van openbaarheid en toegankelijkheid. PETER HORSMAN 1 Dictionary of Archival Terminology (DAT-3). Paris: International Council on Archives. http://staff-www.uni-marburg.de/~mennehar/datiii/engterm.html 2 Judith Ellis, Keeping Archives. 2nd edition. Port Melobourne: Thorpe/Australian Society of Archivists, 1993. 3 ISAD(G): General International Standards for Archival Description. Paris: International Council on Archives, 2000. 4 Lexicon van Nederlandse archieftermen. 's-Gravenhage: Stichting Archiefpublikaties, 1983. 259

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2001 | | pagina 131