Nieuwe technologie - nieuwe kansen Vormden vijftien jaar geleden de kosten van de technologie nog een onoverkome lijke hindernis voor de realisatie van een landelijk overzicht, dat probleem is nu grotendeels weggenomen. Internettechnologie maakt in principe een host-organi- satie overbodig. De DIVA heeft dat goed ingezien en probeert nu een netwerk van archief-websites te realiseren. Het principe is grotendeels gelijk aan de wijze waarop de papieren overzichten tot stand kwamen: elke bewaarplaats is verant woordelijk voor de eigen beschrijvingen. Het is nu zelfs mogelijk ze op de lokale servers te laten staan en een search engine het vuile werk te laten doen. Een soort archivistisch poldermodel. Standaardisatie op inhoudelijk, archivistisch niveau is dan wel een absolute voorwaarde, anders zou de zoekmachine appels en peren vergelijken. Evenzeer is het noodzakelijk dat de beschrijvingen meer inhoud krijgen; de zes essentiële ISAD-velden zijn niet voldoende voor een goed begrip. In ISAD-termen: een scope and contents note lijkt een minimale voorwaarde voor een betekenisvolle presentatie van archiefinformatie op het Internet. Simpel gezegd komt het neer op een verkorte weergave van de inleiding op een inven taris, liefst niet langer dan wat op een beeldscherm past. De vraag is: hoe goed is de gemiddelde archief-website? Een korte virtuele reis langs verschillende websites laat zien dat we nog lang zo ver niet zijn.32 Het Nederlandse archiefwezen zal zich inspanningen moeten getroosten om stan daards vast te stellen en een methode te ontwerpen. Die laatste zal gebaseerd moeten zijn op het onderscheid tussen context, inhoud en structuur - dus op de concepten zoals die in het vorige jaarboek zijn ontvouwd. Het recht-toe-recht-aan overzicht, zoals vorige generaties archivarissen maakten, voldoet niet meer. Het zou ook onvoldoende aansluiten bij ontwikkelingen die in de administratie gaan de zijn, zoals de bouw van een handelingenbank. De maatschappij is nu eenmaal ingewikkeld en aan veranderingen onderhevig. Archieven zijn daarvan een weer gave en beschrijvingen van archieven moeten die weergave correct representeren. De stuurgroep Automatisering realiseerde zich in 1983, dat de serie archieven overzichten de laatste in de traditionele vorm zou zijn. De toekomst scheen veelbelovend, maar niemand kon (en kan) zeggen hoe die eruit zou zien. Het Internet bestond nog niet en de opmars van de microcomputer moest nog begin nen. Archiefdiensten ontdekken nu de wijde wereld van het Internet, dat vol is van potentiële nieuwe onderzoekers, maar ook van aanbieders, en dat zijn eigen ongeschreven wetten kent. Elke leverancier van informatie wil dat zijn aanbod wordt gevonden en is daarvoor afhankelijk van wat de beschikbare zoekmachines kunnen vinden. Resource discovery is een term die sinds enkele jaren gehanteerd wordt. Metadata, gegevens over de resources stellen zoekmachines in staat de bronnen op te sporen. Archieven zijn resources die het waard zijn gevonden te worden. De beschrijvingen die archivarissen maken, zijn de metadata die de archieven vindbaar maken en representeren. Op het Internet zal de archiefge meenschap zich ook open moeten stellen voor de toepassing van standaards buiten het eigen terrein, zoals de Dublin Core metadata standards. Hoewel de Dublin Core duidelijk tekortschiet in een goede representatie van archieven, zou ze wellicht een bruikbare adapter kunnen vormen tussen de archivistische beschrijving en de zoekmachines. Nader onderzoek is daarvoor nog zeker nodig. Informatie over archieven op het Internet is aan zijn lot overgelaten - of beter gezegd: de lezer wordt ermee aan zijn lot overgelaten. Verstaan de nieuwe onder zoekers wel wat ze lezen? Het is opvallend hoeveel jargon archivarissen op hun klanten loslaten. Niet alleen moeten beschrijvingen zelf helder en zoveel moge lijk zelfverklarend zijn, geautomatiseerde toegangen zullen rijk moeten zijn aan help-informatie: toelichtingen op begrippen, heuristische tips, contextuele infor matie. Niet alle informatie moet in een keer worden gepresenteerd. In een gedrukt overzicht kon dat niet anders, maar op het Internet kunnen we beter doseren. Maar wat belangrijker is: veel van de kennis van de archivaris zal expli ciet in het systeem aanwezig moeten zijn, de ervaren studiezaalmedewerker in de vorm van een intelligent agent. Of hij of zij zich op de lange duur overbodig zal maken, is nog maar de vraag. De echte studiezaal heeft nog steeds voordelen die de technologie vooralsnog niet kan bieden. ARC HIE F O NT SLUITING IN DE PRAKTIJK 32 Een onafhankelijk kwaliteitsonderzoek zou geen overbodige luxe zijn. Dat geldt overigens evenzeer voor niet-Nederlandse sites. 244 PETER HORSMAN NAAR EEN NATIONAAL ARCHIEVENOVERZICHT 245

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2001 | | pagina 124