g gen gsapparaat gsbeleid gsbewijs gscode gsmiddel gsweg Archiefontsluiting in de praktijk Inleiding: toegankelijkheid en toegang In een jaarboek over toegankelijkheid moet toch zeker de vraag worden gesteld of de archivaris met zijn toegangen ook werkelijk toegang verschaft tot niet alleen het door hem beheerde, maar vooral tot het door het publiek gewenste domein. Of, anders gesteld, beantwoordt de door de archivaris geboden toegankelijkheid aan de informatiebehoeften van de moderne samenleving. Het lijkt een enigszins overbodige vraag in het licht van de vele discussies die al zijn gevoerd over de gebruiksvriendelijkheid van de traditionele producten van archivistische arbeid: inventarissen en nadere toegangen. We zijn het er nu toch wel over eens dat de archivaris een vraaggerichte houding moet aannemen en dat hij zijn toegangen moet inrichten naar de wensen van de gebruiker. Die opdracht lijkt ook steeds eenvoudiger omdat de mogelijkheden van de moderne informatietechnologie een belangrijke steun in de rug geven om de effectiviteit van onze zoekinstrumenten voor een breder publiek te vergroten. Alom zien we op het internet de resultaten van de moderne, meer publieksgerichte aanpak. Toch blijft er een gevoel van onbehagen, ondanks alle ontwikkelingen die in gang zijn gezet, ondanks alle ini tiatieven om tot digitale archievenoverzichten en doorzoekbare, met elkaar ver bonden databases te komen. Zijn we op de goede weg? In dit jaarboek wijst Hans Hofman er op dat in de praktijk traditionele toegangen zonder al te veel samen hang op internet worden gezet. Er is, zo stelt Hofman, een overgang noodzakelijk van traditionele naar andere, moderne manieren van toegankelijk maken. De openheid van internet vereist, aldus Hofman, "analyse en studie van wat anderen doen, het evalueren van en aansluiting zoeken bij nieuwe vormen van toegankelijk maken In de huidige archiefpraktijk in Nederland vindt dat nog onvoldoende plaats".1 Nu is het opnieuw doordenken van het begrip toe gankelijkheid binnen de dimensies van het world wide web van essentieel belang -dit jaarboek levert daarin zijn eigen bijdrage- maar evenzeer is het van cruciaal belang dat de moderne toegankelijkheid ook wordt gerelateerd aan de manier toegan HOOFDSTUK 1 Hans Hofman, 'Het eeuwige zoeken. Toegankelijkheid: weten, zoeken, vinden', in deze bundel pp.44-67. 205

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2001 | | pagina 104