De Kompetenzenkartei van het Schweizerische Bundesarchiv als basis voor archivistische werkprocessen gerapporteerd vanuit de diensten. Een staat die de veranderingen in het perso neel vermeldde, moest twee keer per maand worden opgestuurd naar het centraal bureau.47 Al deze gegevens kwamen in samengevatte vorm uiteindelijk terecht in het jaar verslag. Vanwege de scheiding tussen het eigendom en het management van de maatschappij moest er jaarlijks worden gerapporteerd aan de aandeelhouders over de toestand van de maatschappij in het afgelopen jaar. Dit was vastgelegd in de statuten.48 Deze jaarverslagen werden steeds uitgebreider (met acht bijlagen en een groot aantal staten, letters A tot en met IJ) en statistischer. Vanaf 1881 werden ook grafieken gebruikt. Conclusie Bij de MESS bestond al vrij vroeg een geformaliseerd communicatiesysteem. De downward communication diende vooral voor het goed en veilig doen uitvoeren van de spoordienst. Upward reporting was belangrijk voor de boekhouding, maar ook voor het doorvoeren van meer efficiëntie. Het systematisch management maakte gebruik van toenemende geschreven communicatie om consistentie, precisie en veiligheid van de werkzaamheden te bewerkstelligen. 166 Wezen en inhoud De Kompetenzenkartei van het Zwitserse Bundesarchiv brengt de bevoegdheden en taken (in de PIVOT-terminologie zou van handelingen gesproken worden) in beeld van de instanties die vanaf de stichting van de moderne bondsstaat in 1848 tot heden federale opgaven en functies vervuld hebben.4 Het gaat hierbij om federale overheidsorganen, om verzelfstandigde diensten, zoals post en spoorwegen, maar ook om organen met gedelegeerde bevoegdheden, zoals kantons, gemeenten, rechtbanken en bijzondere instellingen. De gemeenten en kantons vervullen op basis van het subsidiariteitsbeginsel veel meer taken en bevoegdheden in autonomie of Vollzug (uitvoeren van wetten, met beperkte handelingsvrijheid) dan in de Kompetenzenkartei vermeld staan; in Zwitserland doet of regelt de hogere bestuurslaag in beginsel alleen datgene wat de lagere bestuurslaag niet kan. Maar toch zijn ook in de Zwitserse federale praktijk een toenemende uniformering en daarmee een zekere centralisering van regelgeving en beleidsuitvoering niet te ontkennen. De Kartei bestaat uit een kaartsysteem van zeer aanzienlijke omvang (ongeveer 25.000 a 30.000 kaarten in A4-formaat, dertig strekkende meter aan gegevens), waarop een grofmazige digitale toegang als database, KOMP2, voorhanden is. De federale wet- en regelgeving sinds 1848 lag als hoofdbron aan de samenstelling van de Kompetenzenkartei ten grondslag. Deze wetgeving is gepubliceerd in de chronologische reeks Amtliche Sammlung des Bundesrechtswaarop in de vorm van een Bereinigte Sammlung (1848-1947) en Systematische Sammlung des Bundesrechts (1948-) ook een systematische ingang bestaat. Het kaartsysteem geeft niet alleen inzicht in het geheel aan bevoegdheden, maar tot op zekere hoogte ook in de organisatie en de procedures van het politieke en ambtelijke apparaat. Problemen en onduidelijkheden zijn helaas onvermijdelijk. Ongeschreven wetten en tradities spelen in elk staatsbestel een (wisselende) rol, bevoegdheden worden meer dan eens gedeeld en liggen ook geenszins onwrikbaar 167 CONTEXT EN FUNCTIONEEL INSTITUTIONEEL ONDERZOEK: PRAKTIJK 47 HUA, Archief MESS, voorl. inv.nr. 2641.92, hoofdstuk 5. Reglement voor den gang der werkzaamheden in het centraal bureau der MESS, 1890 (Regelgeving, reglementen). 48 E. van Citters en J.C.A. van Roosendaal, Verzameling van wetten, besluiten, enz. betreffende de spoorwegen in Nederland 1860-1866 (Den Haag 1880) 290. PETER TOEBAK 1 E. Scharer, 'Die systematische Kompetenzenkartei des Bundesarchivs', Studiën und Quellen. Veröffent- lichungen des Schweizerischen Bundesarchivs 2 (1976) 113-153; P. Monn, Les compétences aux Archives Fédérales suisses au service de l'archivistique (nog ongepubliceerd manuscript voor Studiën und Quellen (2000)). Voorts interviews met Primus Monn (26 mei), Andreas Kellerhals (30 mei), Hans von Rütten (30 mei), Simone Chiquet (30 mei) en Regula Nebiker (mei 2000).

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2000 | | pagina 84