Woord vooraf Dit is de eerste aflevering van het jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties, de eerste van een hopelijk lange serie. Nederlandse archivarissen en aankomende archivarissen hebben behoefte aan een forum waar ze de resultaten van hun onderzoek en hun ideëen over de ontwikkelingen in het vakgebied kunnen presenteren. De jaarboeken van de SAP moeten in die behoefte gaan voorzien. Dit eerste jaarboek heeft de paradigmaverschuiving in het archivistische vakgebied als centrale thema. In dat vakgebied is een wetenschappelijke revolutie aan de gang is die ingrijpende veranderingen teweegbrengt in de theoriëen en methoden van de archiefwetenschap, de omvang van het archivistische domein, de maatschappelijke betekenis van het vak, de manier waarop archivarissen hun beroep uitoefenen en de wijze waarop ze zich als professie organiseren. De redactie heeft geprobeerd een verzameling artikelen bij elkaar te brengen die elk afzonderlijk een belangrijk aspect van de veronderstelde paradigma verschuiving illustreren en die tezamen een min of meer afgerond beeld geven van de huidige stand van zaken. Daarbij heeft ze zoveel mogelijk Nederlandse auteurs aan het woord willen laten. De redactie heeft geen van die drie richtlijnen strikt toegepast, deels uit bewuste keuze, deels uit gebrek. Om te beginnen hebben niet alle artikelen de paradigmaverschuiving als onderwerp. De bijdrage van Jan van den Broek aan het Internationale Archiefcongres in Beijing in 1996 over honderd jaar inter nationale samenwerking van archivarissen bijvoorbeeld, dat maar voor weinig Nederlandse archivarissen beschikbaar was, is vooral opgenomen omdat het van de ontwikkelingen in de archivistiek en in de professie, die in dit jaarboek door verschillende auteurs worden behandeld, de historische achtergrond belicht. Deze bundel beslaat inderdaad het hele vakgebied, zoals kan worden opgemaakt uit de titels van de drie secties: archiefwetenschap, de kwaliteit van het archief en het archiefbeheer en de professie. Maar natuurlijk zijn er lacunes. De archief selectie komt er ditmaal bekaaid vanaf - alleen het artikel van Cook besteedt er enige aandacht aan. Er is momenteel noch in het Engels noch in het Nederlands een artikel beschikbaar dat een internationaal overzicht geeft van de actuele stand van zaken op dit gebied en het leek de redactie daarom beter de interes sante artikelen over selectie die wel voorhanden waren voor een later moment (en wellicht voor een themanummer) te bewaren. 6 Niet alle artikelen in dit jaarboek zijn door Nederlandse auteurs geschreven. De redactie heeft ook artikelen opgenomen van Cook, McKemmish en Cunningham. Voor de artikelen van Cook over honderd jaar archivistiek en van McKemmish over het records continuum is geen Nederlands alternatief. Het artikel van Adrian Cunningham over metadata is een beetje Nederlands, want een bewerking van de voordracht die hij heeft uitgesproken tijdens het symposium van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) op 23 oktober 1998. Het jaarboek moet ook gaan dienen als een forum voor aankomende vakgenoten, waarbij natuurlijk vooral aan de studenten van de archiefopleidin gen in Amsterdam wordt gedacht. Dat ditmaal nog geen bijdragen van hen zijn opgenomen, heeft als enige oorzaak, dat de eerste scripties beschikbaar kwamen toen de voorbereiding van het jaarboek bijna was afgesloten en dat de tijd om deze scripties tot artikelen om te werken bijgevolg ontbrak. De kwaliteit van de scripties wekt voor het volgende jaarboek echter hoge verwachtingen. In deze periode van snelle veranderingen stelt de KVAN een bijzonder belang in een goede scholing van de huidige en toekomstige generaties beroeps beoefenaren. De ondersteuning van die scholing is een van haar belangrijkste motieven geweest om leden die nauw bij het archiefonderwijs zijn betrokken te vragen een jaarboek met deze formule te bewerken. Het is niet toevallig dat deze eerste aflevering van het jaarboek als leermiddel zal worden gebruikt in het archiefonderwijs en in de eerste plaats in het na- en bijscholingsprogramma dat de Archiefschool in samenwerking met de Vereniging en het georganiseerde archiefwezen vanaf augustus 1999 gaat uitvoeren. De verschijning van dit eerste jaarboek is te danken aan de bereidwilligheid van de auteurs om voor dit jaarboek artikelen beschikbaar te stellen, te vertalen en te bewerken. Daarnaast is een woord van dank op zijn plaats aan de Vereniging, de Stichting Archiefpublicaties en de Archiefschool, die door de belangeloze inzet van mensen en middelen de publicatie mogelijk hebben gemaakt. Peter Horsman Eric Ketelaar Theo Thomassen 7

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 5