meer dan 95% van de doorlooptijd van een document-intensief proces bestond uit wachttijd.12 In de logistieke benadering speelt het principe van 'just-in-time' een belang rijke rol. Het concept kent als doelstelling het produceren en distribueren van de gevraagde producten, in de gevraagde kwaliteit, in de juiste hoeveelheid op het juiste tijdstip. De kern van dit vanuit Japan overgenomen logistiek instrument is het vermijden van 'verspilling'. Dit kan omschreven worden als: alles behalve de minimaal benodigde hoeveelheid machinecapaciteit, grondstoffen en materia len, onderdelen en samenstellingen, ruimte en tijd van medewerkers die essen tieel zijn voor de toegevoegde waarde van het product.13 De meest voorkomende verspillingen zijn: overproductie, nodeloos wachten, nodeloos transport tussen verschillende bewerkingen, processen die niet optimaal functioneren, excessieve voorraden, overbodige bewegingen van de medewerkers en defecte producten. De oplossing voor 'verspillingen' vloeit voort uit de combinatie van een aantal aspecten als: orde en netheid, kwaliteitsverbetering, verkorting van de omsteltij den, het invoeren van een 'flow'-productie door het realiseren van een lijnopstel- ling bij de productie, een gelijkmatig productieverloop e.d. De administratieve organisatie heeft in de inrichting van de bedrijfsprocessen talrijke controle-elementen geïntegreerd uit het oogpunt van betrouwbaarheid: de juistheid en volledigheid van de brongegevens en de gegevensverwerking dienen boven alle twijfel te zijn verheven.14 De toepassing van logistieke princi pes wordt dan ook ingekaderd door maatregelen van interne controle. De eisen van de klant vragen snelheid en flexibiliteit; desalniettemin zal aan de eisen van betrouwbaarheid moeten worden voldaan. Volgens Kamermans en Van Leeuwen is de grootste winst in de doorlooptijd van de bedrijfsprocessen dan ook te berei ken in het aanpakken van wachttijden.15 Logistieke principes realiseren door het wegnemen of verminderen van wachtrij en een grotere efficiency van het bedrijfsproces. De performance wordt derhalve in de prestatiedoelstelling doelmatigheid verbeterd, onder meer door de toepas sing van IT. De interne controle is volgens Bloem en Platier van minder belang geworden dankzij de voortschrijdende automatisering; ze is er om bepaalde risi co's te signaleren en te voorkomen in de betrouwbaarheid van de gebruikte 'informatie'.16 Hoewel bij de toepassing van logistieke principes de rechtmatig heid niet uit het oog wordt verloren dankzij de interne controle, wordt ze niet erkend als een afzonderlijke prestatiedoelstelling en worden er geen suggesties gedaan de prestatie qua rechtmatigheid te vergroten. Records management kan derhalve ook binnen de logistiek een belangrijke bijdrage leveren. Workflow management (WFM) Workflow management of werkstroombesturing vertoont grote overeenkomst met logistiek. In beide gevallen worden bedrijfsprocessen gestroomlijnd, met het oog op doorlooptijden en voorraden. Verschillen vloeien voort uit het verschil dat bestaat tussen fysieke producten en gegevensproducten die als zodanig bijna zonder kosten kopieerbaar zijn. Machinecapaciteit is in een document-intensieve organisatie relatief goedkoop en derhalve ruim aanwezig in tegenstelling tot de menscapaciteit. Omdat kennis een belangrijke rol speelt is het vinden van juist personeel voor een document-intensieve organisatie moeilijk, terwijl het tevens nauwelijks flexibel is. Een ander verschil wordt veroorzaakt door het feit dat nau welijks of geen zicht bestaat op de kwaliteit en de levertijden die door leveran ciers worden verstrekt. Een van de gevolgen daarvan is dat bij de ontvangst van klantorders niet altijd duidelijk is welke specifieke procesgang doorlopen moet worden, welke capaciteit gemoeid zal zijn met de afhandeling ervan en wat der halve de doorlooptijd zal zijn. Onder WFM verstaan we het geheel van organisatorische en technische maatre gelen, gericht op het coördineren, plannen en besturen van werkstromen om de doelstellingen van de organisatie te bereiken.17 Werkstroombesturing houdt zich derhalve bezig met de operationele besturing van het 'werk', met de inrichting van het proces om de realisering van het 'werk' te optimaliseren. Georgakopoulos, Hornick en Sheth onderscheiden in WFM een continuum van mensen- tot systeem-georiënteerde besturing. Aan het ene einde van dit con tinuüm staat een volledig op mensen georiënteerd WFM, waarbij de mensen zelf taken plannen, coördineren en vervullen. Bij een volledig op systemen georiën teerd WFM zijn het de computersystemen die de taken afhandelen, daarbij naast kennis over het verloop van het bedrijfsproces ook beschikkend over kennis over de inhoud van het 'werk'. Een werkstroom zien Georgakopoulos c.s. als een ver zameling van taken, die gezamenlijk een bedrijfsproces vervullen, waarbij elke taak door een of meer computerapplicaties, door een of meer medewerkers of door een combinatie daarvan kan worden uitgevoerd.18 Brand en Van der Kolk omschrijven een werkstroom meer gedetailleerd als een 'geordende verzameling afhandelingsstappen met een begin en een einde ter afhandeling van één werkor- dertype.'19 De essentie van deze beide omschrijvingen is uiteraard identiek: het gaat erom dat door de afhandeling van een aantal afhandelings stappen 'werk' wordt afgerond. We kunnen stellen dat bij de inrichting van werkstromen stan- daard-afhandelingswijzen worden gedefinieerd voor triggers van externe en interne oorsprong. Deze afhandelingswijzen kunnen beschouwd worden als net werken van af handelings stappen en trigger-relaties.20 DE KWALITEIT VAN HET ARCHIEF EN HET ARCHIEFBEHEER 12 A.M.G.C. van Moorst, J.H.M. Koop, R.J. van der Lans, "Doelgericht reorganiseren. Administratielogistiek in de financiële sector", Bank en Effectenbedrijf41 (1992), nr. 3, pp. 38-41; W.H.J. de Jager, "Eerst organise ren, dan automatiseren. Logistieke aanpak administratieve processen", Workflow Magazine 1 (1995), nr. 1, pp. 22-26. 13 F. Aertsen, A.A.Th, de Schepper, G.C.J.M. Vos, Dynamiek in logistiek (Alphen aan den Rijn/Diegem, 1996). 14 R.W. Starreveld, H.B. de Mare, Bestuurlijke informatieverzorging. I. Algemene grondslagen (Alphen aan den Rijn, 19945). 15 M. C. Kamermans, O.C. van Leeuwen, "De positie van het vak Administratieve Organisatie", in: R. van Breemen, R.H.I. van Schoubroeck, Informatievoorziening in perspectief. Van kakafonie naar symfonie (Deventer, 1994). 112 GEERT-JAN VAN BUSSEL C.S. VERGETEN VOORWAARDEN 16 J. Bloem, E. Platier, "Gerichte aandacht voor AO en IC bij systeemontwikkeling", Informatie 36 (1994), nr. 2, p. 101. 17 N. Brand, H. van der Kolk, Werkstroomanalyse en -ontwerp. Het logistiek vriendelijk ontwerpen van informa tiesystemen (Deventer, 1995), p. 13. 18 D. Georgakopoulos, M. Hornick, A. Sheth, "An overview of Workflow Management: from process model ling to workflow automation infrastructure", Distributed and parallel databases, III (Boston 1995), pp. 119-153. 19 Brand, Van der Kolk, pp. 24-25. 20 E. Platier, N. Brand, "Operationele werkstroombesturing en WFM-systemen", Informatie 38 (1996), pp. 58-63. 113

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 58