Tabel 5.3 Kwaliteit van het archiveringssysteem vanuit het gezichtspunt van het beheer Kwaliteit van het ontwikkelproces. Deze kwaliteitsdimensie wordt niet nader uitgewerkt. Het gaat om de kwaliteit van het proces waarmee een archiveringsysteem wordt ontwikkeld en onderhou den. Verantwoordelijken voor die kwaliteit zijn, afhankelijk van de context, de maatschappij (politiek), archiefvormende organisaties, recordkeeping professio nals en systeemontwikkelaars. De kwaliteit van het metadatasysteem (beschrijvingsysteem) kunnen we op analoge wijze bepalen, ook weer in vier modules: 1. Kwaliteit van de informatie (de metadata); 2. Kwaliteit van het metadatasysteem (gebruikersperspectief); 3. Kwaliteit van het metadatasysteem (beheersperspectief); 4. Kwaliteit van het proces waarin metadata systemen ontwikkeld worden. Duranti c.s van de University of British Columbia hebben kwaliteitsaspecten van metadatasystemen voor digitale archiefdocumenten onderzocht. Vergelijkbare onderzoeken vinden ook plaats in Australië en in de Verenigde Staten. Metadatasystemen kunnen echter niet los gezien worden van beschrijvings systemen.40 Enerzijds zijn ze breder, doordat ze ook technische gegevens en beheersgegevens bevatten; anderzijds kunnen ze ook beperkter zijn, doordat archivarissen als toegevoegde waarde extra contextuele en verklarende informatie leveren. Technische metadata (over digitale documenten) dienen vooral het beheer van documenten. De voornaamste directe belanghebbende is de archivaris zelf, die ze nodig heeft voor onderhoud (conversie, migratie) en beschikbaarstelling (repre sentatie). Ook voor beheersgegevens is de archivaris de eerste belanghebbende. Beheersgegevens maken verantwoording over het gedrag van het archiverings systeem mogelijk. Beschrijvende metadata zijn primair van belang voor de gebruiker, of deze nu deel uit maakt van de organisatie die de archiefdocumenten vormde, of een externe onderzoeker is. De volgende tabellen geven een indruk van de kwaliteits eisen die gebruikers specifiek aan beschrijvende informatie zouden kunnen stellen; dus aan toegangen, op papier en in digitale vorm. Het beheersperspectief werken we niet nader uit, tabel 5.3 kan zonder veel moeite toegepast worden. DE KWALITEIT VAN HET ARCHIEF EN HET ARCHIEFBEHEER Attributen Aspecten Toelichting Flexibiliteit Onderhoudbaarheid Correctief onderhoud Adaptief onderhoud Perfectief onderhoud Onderhoud van de functionaliteit Testbaarheid Portabiliteit Algemeen gezegd: hoe gemakkelijk kan de wijze van archivering worden aangepast aan veranderende wensen en omstandigheden. Dit geldt voor handmatige en voor geautomati seerde systemen. Onder meer bij de aanschaf van standaardpakketten is het van belang hier op te letten. Dit kwaliteitsattribuut hangt deels samen met flexibiliteit. Onderhoud kan noodzakelijk zijn vanwege veranderingen in de technologie of door veranderingen in de gebruiksomgeving. Ook handmatige systemen behoeven onderhoud, denk b.v. aan een classificatie. Voordat een applicatie in gebruik wordt genomen, wordt ze getest. Idealiter zijn alle fouten eruit gehaald voordat ze in gebruik wordt genomen. Dat betekent dus dat zo'n applicatie testbaar moet zijn. Hoe gemakkelijk kan een geautomatiseerde applicatie van het ene platform naar het andere worden overgedragen, bijvoorbeeld van Windows naar Unix. Voor een archiveringsysteem is portabiliteit van groot belang. Met enige fantasie is portabiliteit ook op handmatige systemen van toepassing, b.v. in geval van overbrenging van het archief naar een archiefbewaarplaats. Connectiviteit Externe connectiviteit Hoe gemakkelijk sluit het archiveringssysteem aan op de bedrijfssystemen, bijvoorbeeld op kantoorautomatisering, of databases. In het algemeen geldt dat de wijze van archivering goed moet aansluiten op de administratieve procedures. Interne connectiviteit Herbruikbaarheid Geschiktheid van de infrastructuur Het archiveringssysteem bestaat uit een aantal modules. Hoe goed zijn deze onderling op elkaar afgestemd. Geen applicatie heeft het eeuwige leven. Kan bij vervanging van een systeem een deel van het oude nog worden gebruikt. Is op zijn minst het ontwerp nog bruikbaar? Archivering is een ondersteunende bedrijfsfunctie met een levens duur die even lang is als het bedrijf. Dat stelt eisen aan de duurzaamheid van het ontwerp. Draait de software van het archiveringsysteem probleemloos in de bestaande technische infrastructuur. 102 PETER HORSMAN ARCHIEFSYSTEMEN EN KWALITEIT 6. Kwaliteit van het metadatasysteem 40 Zie onder meer het artikel van Cunningham in dit jaarboek. Ook: H. MacNeil, "Metadata strategies and archival descriptions: comparing apples with oranges", Archivaria 39 (Spring 1995), pp. 22-32. 103

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 53