Tabel 3.1 Dimensie 1: Kwaliteit van de informatie Tabel 3.2 Dimensie 2: Kwaliteit van het informatiesysteem voor de gebruiker Tabel 3.3 Kwaliteit van het systeem voor de beheerder Tabel 3.4 Kwaliteit van het proces Deel 2 Toepassing Het kwaliteitsdenken is toepasbaar op verschillende beschouwingsniveaus van archiefsystemen (zie paragraaf 2): (a) Het archief als gegevens systeem van een organisatie; (b) Het archief als gegevenssysteem voor de maatschappij; (c) Het archiveringssysteem; (d) Het metadatasysteem; (e) De archiefdienst als meta archiveringssysteem. In de volgende paragrafen worden de kwaliteitseisen gedefinieerd en wel zo veel mogelijk onafhankelijk van de beherende instantie.37 Archivering of archief beheer is eenzelfde functie, of nu een archiefvormer die uitvoert of een archiefdienst. De niveaus (a), (b) en (c) voegen we dan ook samen. Het meta datasysteem komt wel afzonderlijk aan de orde bij wijze van detaillering, vooral als product van archivistisch beschrijven. Ook het geheel van toegangen kan langs de maatlat van het kwaliteitsdenken gelegd worden. Het niveau van de archiefdienst krijgt aan het slot een korte afzonderlijke behandeling om de toegevoegde waarde vast te stellen. Dan zal het vooral gaan om kwaliteit van acquisitie en macroselectie. Elke paragraaf volgt de indeling in de vier hiervoor onderscheiden modules van het kwaliteitssysteem. Geen van de volgende paragrafen zal de toepassing overigens tot in detail uitwerken. Het ontwikkelen van een archivistisch kwali teitssysteem vereist samenspraak tussen de verschillende belanghebbenden, en zal doorgaans ook een kwestie van maatwerk zijn. We zullen hier volstaan met een indicatie hoe de kwaliteitsattributen geïnterpreteerd en toegepast kunnen worden in de context van archiefsystemen. Kwaliteit van de informatie De organisatie die het archief vormt is de voornaamste belanghebbende bij de kwaliteit van de archiefdocumenten. Het zijn vooral juridische, financiële en politieke (maatschappelijke) factoren die de kwaliteitseisen bepalen.38 Niet aan alle documenten zullen dezelfde kwaliteitseisen gesteld worden: een kattebelletje is geen koopakte. De eisen zijn afhankelijk van het proces waarin de documenten een rol spelen, of naar verwachting in de toekomst een rol moeten spelen. Voor het bepalen van kwaliteitseisen zijn die processen dan ook het startpunt. DE KWALITEIT VAN HET ARCHIEF EN HET ARCHIEFBEHEER Attributen Juistheid Volledigheid Actualiteit Nauwkeurigheid Attributen Aspecten Betrouwbaarheid Juistheid Volledigheid Geoorloofdheid Tijdigheid Continuïteit Bedrijfszekerheid Veerkracht Herstelbaarheid Degradatiemogelijkheid Uitwijkmogelijkheid Efficiëntie Snelheid Gebruiksvriendelijkheid Zuinigheid Aansluiting op handmatige procedures Werkbaarheid van handmatige procedures Effectiviteit Dekkingsgraad van de bedrijfsfuncties Beschikbaarheid Bruikbaarheid Ondersteuning van de besluitvorming Ondersteuning van de eindgebruikers Attributen Aspecten Flexibiliteit Onderhoudbaarheid Correctief onderhoud Adaptief onderhoud Perfectief onderhoud Onderhoud van de functionaliteit Testbaarheid Portabiliteit Connectiviteit Externe connectiviteit Interne connectiviteit Herbruikbaarheid Geschiktheid van de infrastructuur Attributen Kwaliteitsvoorwaarden Kwaliteitscontrole Continuïteit Volledigheid dienstverlening Uitbesteding aan derden 98 PETER HORSMAN ARCHIEFSYSTEMEN EN KWALITEIT 4. Toepassingsgebieden archieven 5. Toepassingsgebied: kwaliteit van het archief en archiveringssysteem 37 Zie voor het concept van het records continuum, behalve de in deze bundel opgenomen bijdrage van Sue McKemmish: F. Upward: "In search of the continuum: Ian Maclean's 'Australian Experience' essays on recordkeeping", in: S. McKemmish, M. Piggot, eds., The Records continuum. Ian Maclean and Australian Archives first fifty years (Clayton, 1994), pp. 110-130. 38 Zie het onderzoek van Duranti en Eastwood (University of British Columbia). Interessant is de benadering vanuit de literary warrant. Zie: R. Cox, W. Duff, "Warrant and the Definition of Electronic Records: Questions Arising from the Pittsburgh Project", Archives and Museum Informatics 11 (1997), pp. 223-231. 99

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 51