Ten geleide Minder dan een jaar geleden zag de bundel 'Tekst en context van de Handleiding' het licht. Met de publicatie daarvan wilde de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) de 'founding fathers' van de Nederlandse archivistiek eren en tevens het actuele belang van de Handleiding onderstrepen. Zo gaan Muller Feith en Fruin goed geconserveerd het volgende millennium in en hoeven we pas in 2999 ons het hoofd te breken over een nieuwe uitgave. Inmiddels staan de ontwikkelingen in het archiefwezen niet stil. De archivistiek is een internationale aangelegenheid geworden. De internationalisering dwingt de archivaris tot een comparatieve benadering van zijn vakgebied. Dit vergt abstractie en de bereid heid om nationale geplogenheden kritisch te bezien. Ook de digita lisering geeft het vak geheel nieuwe perspectieven en impulsen. De veranderingen hierdoor teweeggebracht zijn dermate ingrijpend dat gesproken kan worden van een nieuw paradigma in de archi vistiek. In wezen is een paradigma niets meer dan een voorbeeld en geldt derhalve 'goed paradigma doet goed volgen'. De KVAN stelt zich van ouds tot taak goede voorbeelden aan de leden te laten zien. Het is daarom verheugend dat het bestuur van de Stichting Archiefpublicaties het initiatief heeft genomen tot een reeks jaar boeken die de mogelijkheid bieden goede voorbeelden te presen teren en ter discussie te stellen. Het voorliggende eerste jaarboek is een goed voorbeeld voor de komende afleveringen. Het brengt immers fundamenteel vernieuwende en verfrissende benaderings wijzen onder de aandacht van de professie. Namens de KVAN dank ik de schrijvers, de redactie en het SAP-bestuur voor dit eerste jaarboek, dat als paradigma voor de nieuwe archivistiek kan dienen. Chris Streefkerk, voorzitter Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) Naar een nieuw paradigma in de archivistiek 1999 de auteurs; 1999 de redacteuren voor de inleidingen. ontwerp - Absoluut Design, Bergen op Zoom litho en druk - Drukkerij van Ketel, Schagen oplage 900 ISBN 90-71251-16-0 Stichting Archiefpublicaties, s-Gravenhage 1999 Deze uitgave is mede mogelijk gemaakt door de adverteerders: Microformat Systems (pag. 245), Restauratie Atelier Sterken (pag. 246), A&I Archiefbewerking (pag. 247), Doxis (pag. 248), Pictura Imaginis (omslag 3)

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 3