Over de auteurs semi-current records - semistatische archiefbescheiden Archiefbescheiden die hun dagelijkse administratieve belang hebben verloren, maar vanwege juridische, fiscale of andere belangen nog door de archiefvor mende organisatie beheerd moeten blijven -dus niet mogen worden vernie tigd (of nog niet zijn vernietigd) of overgebracht. Zie ook: current records en non-current records. In Australië: semi-active records. series - reeks (serie, rubriek) De term verwijst naar een zeer ruim begrip, veel ruimer dan het Nederlandse serie (Lexicon 18: "een reeks bescheiden die formeel gelijksoortig zijn"): (1) bestanddelen die volgens een filing plan/system zijn geordend; (2) bij elkaar gehouden omdat ze in direct verband staan tot een bepaalde bedrijfsfunctie; (3) op een bepaald onderwerp betrekking hebben; (4) het resultaat van een bepaalde activiteit; (5) een bepaalde vorm hebben (Nederlands: serie); of (6) vanwege enig ander verband met de omstandig heden waarin ze gecreëerd en/of gebruikt zijn. Series kunnen worden onderverdeeld in sub-seriesook deze kunnen weer verder worden onderverdeeld in (sub)sub-series, enz. In het U.K. wordt de term class gebruikt als equivalent. Zie ook: series system series system - (Australisch) Klassering en ordening van archiefstukken naar administratie ve functies. De series is het hoogste niveau van ordening. stacks - depot(s) De opslagruimte(n) voor archiefbescheiden in een archiefbewaarplaats. Ook: strongroom. Zie ook: repository. transaction - zaak (1) Een eindigend complex van activiteiten gericht op het teweegbrengen van bepaalde (rechts)gevolgen. (2) Handeling tussen twee personen. transfer - (1) overbrenging; (2) overdracht (1) Het formeel overdragen in beheer van archiefbescheiden door de admini stratie aan een archiefbewaarplaats. (2) Een geheel van in een keer overgedragen archiefbescheiden. Drs. J.F.J. van den Broek is gemeentearchivaris van Groningen sinds 1977. Daarvoor was hij vanaf 1971 werkzaam in het rijksarchief in Goningen. Van 1992 tot 1996 was hij secretaris van de Coordinating Board for the European Programme van de International Council on Archives. Drs. G.J. van Bussel MBA is directeur van Van Bussel Document Services te Helmond en als docent-projectleider verbonden aan de Archiefschool. T. Cook was werkzaam in de National Archives of Canada, o.a. als chef van de Social Affairs and Natural Resources Records Section, Government Archives Division. Hij was o.a. redacteur van Archivaria (1982-1984). In 1991 verscheen zijn, in opdracht van de International Council on Archives en UNESCO geschre ven, studie "The archival appraisal of records containing personal information". Hij is nu Visiting Professor aan de University of Manitoba te Winnipeg. A. Cunningham is verbonden aan de National Archives of Australia. Voordien was hij werkzaam in de Manuscripts Section van de National Library of Australia en in de Mitchell Library. Hij is voorzitter van de Australian Society of Archivists en lid van het Committee on Descriptive Standards van de International Council on Archives. Drs. F.F.M. Ector is Hoofd Stafbureau van het Streekarchief Regio Eindhoven en als zodanig verantwoordelijk voor de inspectie der archieven bij de bij het Streekgewest Regio Eindhoven aangesloten gemeenten. P.J. Horsman MSc is als docent-projectleider verbonden aan de Archiefschool, waar hij vooral verantwoordelijk is voor het onderzoeksprogramma. Eerder was hij onder meer werkzaam bij de Rijksarchiefdienst en het gemeentearchief van Dordrecht. Hij is voorzitter van het Committee on Information Technology van de International Council on Archives. S. McKemmish is Associate Professor in the School of Information Management and Systems van Monash University te Melbourne. Eerder werkte zij in het Victorian Regional office van de Australian Archives (1975-1983) en het Public Record Office, Victoria (1983-1990). Prof. dr. F.C.J. Ketelaar is hoogleraar in de archiefwetenschap aan de Universiteit Leiden en de Universiteit van Amsterdam. Van 1989 tot 1997 was hij algemeen rijksarchivaris. Daarvoor was hij onder meer secretaris van de Archiefraad, directeur van de Rijksarchiefschool en rijksarchivaris in de provin cie Groningen. Hij is vice-president van de International Council on Archives. BIJLAGE 242 243

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 123