documentation - documentatie 1Het afbeelden van werkprocessen in documenten. Het bij het uitvoeren van activiteiten creëren van documenten, die kunnen dienen als bewijs van de activiteiten van een persoon of organisatie. In de Nederlandse archivistiek heeft de term documentatie een andere betekenis dan er hier aan wordt gegeven (de niet-archiefdocumenten die bij een bepaald archief horen). De hier gegeven definitie berust op de diplomatiek. (2) In geautomatiseerde systemen is de documentatie het geheel aan infor matie dat het functioneren van het systeem verklaart. documentation strategy - Methode (aanpak) van selectie, in de regel multi-institutioneel, die er toe moet leiden, dat documentair materiaal (archiefstukken en andere documen ten) met betrekking tot essentieel geachte maatschappelijke processen behouden worden voor toekomstig historisch onderzoek. Zie ook: acquisition strategy. encapsulation - insealen, inkapselen (1) Bewaren van een document in een transparante omslag, waarvan de zijden dicht zijn gelast. (2) Het fysiek bijeenhouden van metadata en de (digitale) documenten waarop ze betrekking hebben als metadata encapsulated record objects. evidence - Betrouwbare getuigenis, "blijk". De functie van archiefdocumenten als betrouwbare afbeelding van werkprocessen. Een sterke vorm van evidence is "bewijs". Sommige archiefbescheiden zijn speciaal opgemaakt als evidence (processen-verbaal, akten, notulen); andere kunnen als zodanig gebruikt worden, maar hebben primair een ander doel gediend. Het begrip evidence is niet gelijk aan evidential value. Zie ook: accountability. evidential value - Het belang van stukken voor de reconstructie van het ontstaan, en de uitvoe ring van functies en activiteiten van de archiefvormer. Evidential value wordt onderscheiden van informational value. Deze concepten, alsmede die van primary value en secondary value (zie daar), zijn in de jaren '50 geïntrodu ceerd door de Amerikaan Theodore Schellenberg; zen hebben in de Noord- Amerikaanse en Australische archivistiek grote weerklank gevonden, vooral met betrekking tot selectie. file - (1) dossier; (2) file, bestand (1) Lexicon 22. Case files kunnen beperkt zijn tot een enkele transaction (Canadees: transactional files) (2) In geautomatiseerde gegevensverwerking is een file een geheel van een aantal records (zie: record (2)). filing system - ordeningsplan Het geheel aan afspraken, methoden en procedures, volgens welke documen ten worden gerangschikt, geklasseerd, opgeborgen en gedocumenteerd. Zie ook: record system; recordkeeping system. fonds - archief Het geheel van de documenten, ongeacht vorm of medium, opgemaakt of ontvangen en gebruikt door een persoon, een familie of organisatie, bij de uitoefening van activiteiten en functies. Vergelijk de Nederlandse definitie van archief: "Het geheel van archiefbescheiden, ontvangen of opgemaakt door een instelling, persoon of groep van personen." (Lexicon 2). Oorspronkelijk Frans: Fonds d'archives. De Engelse definitie bevat elementen die in de Nederlandse definitie van archiefbestanddelen zijn inbegrepen. Fonds is vooral een conceptueel begrip. Niet te verwarren met het begrip fonds zoals in de toelichting van het Lexicon wordt vermeld. functional provenance - De herkomst van archiefstukken gerelateerd aan de functie waaruit ze zijn ontstaan. Zie ook: provenance. general records schedule - Een selectielijst geldend voor de bij verschillende overheidsorganen voor komende gelijksoortige stukken, bijv. de comptabiliteit en het personeels beheer betreffende. Ook: common records schedule of general schedule. Zie ook: records schedule. informational value - Het belang van archiefbescheiden voor onderzoek in verband met informatie die ze bevatten over personen, plaatsen, onderwerpen etc. Zie ook: evidential value. intermediate storage - Het plaatsen van semistatische archiefbestanddelen in een records centre of tussenarchief (-bewaarplaats), in afwachting van overbrenging of vernietiging. item - archiefbestanddeel De kleinste, logisch ondeelbare, eenheid van ordening en beschrijving, gewoonlijk voorzien van een eigen nummer. Fysiek is het bestanddeel dikwijls wel verder te delen, tenzij het uit een enkel stuk bestaat. Een dossier of een bundel (met opzet wordt hier nu deze verouderde term gebruikt, in de zin van een aantal op basis van een zelfde onderwerp bijeengevoegde stukken) kan ontleed worden in kleinere eenheden, maar het logisch verband tussen de stukken gaat dan verloren. Het bestanddeel is de eenheid die op studiezalen ter beschikking wordt gesteld. Een enkelvoudig stuk binnen een item wordt piece genoemd. In het U.K. wordt soms ook piece gebruikt in plaats van item. BIJLAGE 236 PETER HORSMAN ENGELSTALIGE ARCHIEFTERMEN 23 7

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 120