Waarderen en selecteren 3.1 Doelen van selectie Begrip Waarderen is het bepalen welke redenen er zijn om archiefdocumenten nog langer te bewaren; waarderen is het maken van een keuze. Zoals de term aangeeft, is het waarde bepaling. Het gaat dan om de waarde voor de organisatie zelf (juridische waarde, administratieve waarde, fiscale waarde, of zelfs emotionele waarde). Het is dus het vaststellen welke documenten op den duur uit het archiveringsysteem verwijderd mogen worden en welke niet. Positief uitgedrukt is waarderen de activiteit om te bepalen hoe lang het systeem archiefdocumenten moet bewaren. De waardering kan leiden tot de vernietiging van documenten, tot voortdurende bewaring en tot het over dragen aan een ander archiveringsysteem. Dit laatste kan een instelling zijn die speciaal is ingericht voor lange-termijn bewaring, zoals een openbare archiefbewaarplaats (zie paragraaf 1.5). Selectie is de administratieve verwerking van de waardering, bijvoorbeeld door op de dozen te schrijven in welk jaar ze vernietigd kunnen worden of in een documentair structuurplan (zie daarvoor paragraaf 5.1) het resultaat van de waardering aan te geven. In records management applicaties of applicaties voor documentaire structuur plannen kan de bewaartermijn op verschillende niveaus worden aangegeven: docu ment, dossier, serie, of zelfs per type bedrijfsproces. Waardering en selectie liggen in elkaars verlengde, ze kunnen niet los van elkaar worden gezien. Dikwijls wordt in de praktijk slechts van selectie gesproken als het om het hele proces gaat. Vooral in aansluiting met de internationale literatuur maak ik hier dat onderscheid wel; daar worden appraisal en selection als afzonderlijke, zij het verwante, begrippen gehanteerd. Hetzelfde doet Hans Waalwijk voor Nederland in zijn "De Toren van Babel", gepubliceerd in Selectie, het Jaarboek 2004 van de Stichting Archiefpublicaties. Waarom Het bewaren en beheren van archiefdocumenten kost geld. Daar moet dus een erkend nut of een wettelijke verplichting (of beide) tegenover staan. Als archiefdocu- 49

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 51