Archiefwetenschap De archiefwetenschap houdt zich vooral bezig met de structuur van archieven, de samenhang tussen de documenten waaruit het bestaat, de wijze waarop archieven worden gevormd als gevolg van werkprocessen en de wijze waarop archieven worden vormgegeven en beheerd. De laatste jaren heeft de archiefwetenschap zich ontwikkeld van een hulpwetenschap voor de geschiedenis tot een zelfstandige wetenschap. Het onderzoekterrein is niet beperkt tot archieven en hun belang voor de geschiedbeoefening, maar richt zich juist steeds meer op het belang van archieven voor de organisatie die het vormt en op het belang van archieven voor de samenleving. Verwant aan de archiefwetenschap is de diplomatiek, de wetenschap die zich met vormaspecten van administratieve documenten bezig houdt en het verband tussen vorm en functie van docu menten onderzoekt. De archiefwetenschap heeft zich deels zelfs vanuit de diplomatiek ontwikkeld. Aan de Universiteit van Amsterdam is een leerstoel Archiefwetenschap (in de moderne zin) verbonden, als onderdeel van de leerstoelgroep Archief- en Informatiewetenschap (Mediastudies www.mediastudies.nl Daar kan behalve de master archiefwetenschap ook het archiefwettelijk diploma archivistiek A worden behaald. Op HBO niveau bieden de Hogeschool van Amsterdam (Instituut voor Media en Informatie Management MIM www.hva.nl) en de Reinwardtacademie een volledig programma dat kan leiden tot het diploma archivistiek B. Kennis Om het archiveringsysteem naar behoren te laten functioneren, is kennis nodig. Een archiveringsysteem heeft in de eerste plaats behoefte aan archivistische kennis, maar evenzeer aan relevante kennis uit andere wetenschapsgebieden. De methoden en daaruit voortkomende procedures zijn als het ware de toepassing van die kennis. Ze zullen doorgaans zijn vastgelegd in regels. Maar er is meer nodig om het systeem naar behoren te laten functioneren, bijvoorbeeld kennis over de omgeving van het systeem: het beleidsterrein van de organisatie, de structuur van de organisatie, vige rende administratieve procedures, bevoegdheden, te verwachten ontwikkelingen, de organisatiecultuur, enz. Verder is er juridische, financiële, politieke en bedrijfs kundige kennis vereist om te weten hoe de interne en externe verantwoordings processen lopen en welke documenten daarvoor, wanneer en op basis van welke kwaliteitsnormen, nodig zullen zijn. Technische kennis is eveneens onmisbaar, bijvoorbeeld over de houdbaarheid van informatiedragers, de mogelijke negatieve invloeden van verpakkingsmaterialen, de veroudering van software en de toe te passen standaarden. Het systeem zal moeten weten wanneer een bepaald digitaal gegevensbestand geconverteerd moet worden naar een nieuwe drager of gemigreerd naar een nieuwe software-omgeving. het archiveringsysteem

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 45