1.4 1.5 archiveren München etc: Saur, 1990. Charles M. Dollar, Archival Theory and Information Technologies. The Impact of Information Technologies on Archival Principles and Methods. Macerata: Universita di Macerata, 1992. Angelika Menne-Haritz (ed), Information Handling in Offices and Archives. München etc: Saur, 1993. Een baanbrekend auteur op dit gebied is David Bearman, die een aantal van zijn essays bundelde in: David Bearman, Electronic Evidence. Strategies for Managing Records in Contemporary Organizations. Pittsburgh: Archives and Museum Informatics, 1994. Ook de 'pro ceedings' van het Europese DLM-forum (driejaarlijks, vanaf 1996) bevatten tal van lezenswaardige bijdragen, www.dlm-network.org. Voor ontwikkelingen in de rijksadministratie (o.a. infor matie op orde) zie de site www.overheid.nl; ook de site van de erfgoedinspectie is daarvoor van belang (www. erfgoedinspectie.nl). Voor gemeenten zie vooral KING (Kwaliteits Instituut Nederlandse Gemeenten) dat o.a. referentiearchitecturen voor gemeentelijke informatie uitwerkt (GEMMA) en baseline requirements voor archivering opstelt (www.kinggemeenten.nl). I mpliciet ligt het kwaliteitsdenken ten grondslag aan de ISO standaard 15489: Records Management. Deze is vertaald als Nederlandse norm: NEN-ISO 15489:2001 Informatie- en archiefmanagement. Voor het kwaliteits denken in archivering: Peter Horsman, 'Archiefsystemen en kwaliteit', in: PJ. Horsman, F.C.J. Ketelaar en T.H.P.M. Thomassen, Naar een nieuw paradigma in de archivis- tiek. 's-Gravenhage: Stichting Archiefpublicaties, 1999. M.F.M. Bonnes e.a., Kwaliteit Archivering. Z.pl.: Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA), 1998. Annemieke Jurgens en Kees de Bondt, Kwaliteitsmanagement in de documentaire informatie. Alphen aan den Rijn: Kluwer, 2002. Over de toegevoegde waarde van records management: Geert-Jan van Bussel, Ferdinand Ector e.a., 'Vergeten voorwaarden. De rol van records management in het verbeteren van de perfor mance van een organisatie', in: Horsman e.a., Naar een nieuw paradigma in de archivistiek, 107-121. Wie snel een overzicht wil over wie en waar in het archiefwezen raadplege de Almanak van het Nederlands Archiefwezen, een periodieke uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (www.kvan. nl). Een nog steeds bruikbare introductie is: W.J. Formsma en F.C.J. Ketelaar, Gids voor de Nederlandse archieven. Haarlem: Fibula-Van Dishoeck, 19813. Voorts: J.A.M.Y. Bos-Rops, M. Bruggeman en F.C.J. Ketelaar, Archiefwijzen Handleiding voor het gebruik van archieven in Nederland. Bussum: Coutinho, 20053. Hoewel verouderd wat de feitelijke informatie betreft geeft de veertiendelige reeks Overzichten van de archie ven en verzamelingen in de openbare archiefbewaar plaatsen in Nederland, Alphen aan den Rijn: Samsom, 1979-1989 nog steeds een mooi beeld van de organisa tie en inhoud van de openbare archieven. Vrijwel alle archiefdiensten verschaffen actuele informatie via het internet (www.archiefnet.nl); een groot deel van de toe gangen is integraal doorzoekbaar (www.archieven.nl). Actuele informatie over de organisatie is te vinden in de regelmatig verschijnende Almanak van het Nederlands archiefwezen. Ook te raadplegen via www.kvan.nl. Over e-depots verscheen in 2010 een Archief schoolschrift, samengesteld door Peter Horsman en René Spork: Het e-depotals avontuur. Het landelijk overleg van provinciale archiefinspecteurs (LOPAI) stelde een brochure samen: ED3. Duurzaam Digitaal Depot. Toetsingskader voor de beheersomgeving van blijvend te bewaren digitale informatie. (2008).

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 31