r Erfgoed - algoed? 1 w 1 i Duurzaamheid en duurzame toegankelijkheid dat is het vraagstuk waarvoor de archiefinstellingen zich gesteld weten. Nemen we verantwoordelijkheid voor de inrichting van de digitale informatiehuishouding en duurzame opslag van informatie of blijven we rondjes rijden op onze erfgoedfiets? Het Nationaal Archief heeft in elk geval het voortouw genomen voor de realisatie van een gemeenschappelijk Digitaal Depot voor 13 ministeries en 11 RHC's. Fijn, zie je menig archivaris denken, dan hoef ik zelf niets meer te doen. Niets is minder waar. Zelfs bij een centraal E-depot blijf je verantwoordelijk voor het toekennen van de juiste metadata, authority files en noem maar op. Het is nog maar de vraag of zo'n gemeenschappelijk E-depot er komt. Een papieren start is in elk geval gemaakt door de Archiefcoalitie Digitale Duurzaamheid. Archiefinstellingen blijven hoe dan ook zelf verantwoordelijk voor de archieven van een bepaalde bestuurslaag en wat digitaal geboren archieven betreft vergt dat kennis en vaardigheden waarin we moeten investeren (opleiding). Kortom we moeten toekomstbestendig worden en blijven. Een E-depot is meer dan een serverruimte met een flinke geheugencapaciteit. Beheer en inrichting van het E-depot vragen om een aanpassing van en verankering in de organisatie, zelfs als het E-depot fysiek op afstand komt te staan. Pas als de digitale informatiehuishouding op orde is, van creatie, registratie, opname tot en met conservering, pas dan kunnen we doen waar het eigenlijk allemaal om draait: het beschikbaar stellen van informatie aan de recht- en bewijszoekende burger, journalisten, wetenschappers, onderzoekers en noem maar op. 1 K - J 127 I<« Ir 1

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 65