te zijn. Ook verwachten wij dat er technologische stappen gemaakt zullen worden op verschillende onderdelen in de keten. Met in achtneming van de koppelvlakken kan dan optimaal gebruik worden gemaakt van de nieuwe technologie en haar mogelijk heden. Preservering Een stuk wat in de architectuur al is meegenomen als een uit- en een ingang op het systeem is de functionaliteit van de digitale preservering. In de komende periode zal het SAA zich bezig gaan houden met het samenstellen van een preserveringsbeleid om zo een goede invulling te kunnen geven aan de gewenste en vereiste functionali teit. Hierbij wordt vooral gedacht aan samenwerking met het archievenveld omdat deze functie een zware technologische component heeft, waarvan het onwenselijk lijkt om deze zelf te ontwikkelen en te onderhouden. Gelukkig is er al de nodige collectieve activiteit in de vorm van het Europese Planets project. Ingest Voor het komende jaar staan een aantal pilots op het programma om meer ervaring op te doen met het innemen van bestanden. Een van de beoogde pilots heeft betrek king op het innemen van de informatie uit een documentmanagementsysteem (DMS). Een ander heeft betrekking op het innemen van grote hoeveelheden gescand materiaal met een specifieke raadpleegfunctionaliteit (Bouw- en woningtoezicht archieven). Voor beide pilots geldt dat er vooral gekeken zal worden naar welke zaken als standaard kunnen worden aangemerkt in dergelijke trajecten. Al met al is het E-depot bij het SAA volop in ontwikkeling en motor achter heel wat veranderingen. 108 archiefschoolschrift 2 het e-depot als avontuur Oorspronkelijk verschenen in: Archievenblad, jaargang 114, nr. 2, maart 2010, p. 21-22. digitale depots in nederland 109

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 56