De rechtbank ziet geen grond voor het oordeel dat GS het rapport niet aan de besluitvorming ten grondslag hadden mogen leggen. Niet gebleken is dat het advies naar inhoud of wijze van totstandkoming gebreken vertoont. Hetgeen door het Stadsarchief is aangevoerd leidt niet tot een ander oordeel. Derhalve kan niet staande worden gehouden dat GS bij afweging van de betrokken belangen niet in redelijkheid hebben kunnen besluiten de machtiging te weigeren. De rechtbank heeft daarom het beroep van het Stadsarchief Amsterdam ongegrond verklaard. Tja, dat is nogal wat. Deze uitspraak en met name de bevindingen van de Archief inspecteur over de ICT-organisatie (lage volwassenheidsgraad) zadelt organisaties die een E-depot willen op met het nodige 'huiswerk.' Met name bij kleinere instellingen zal de vraag opkomen: 'is dit nog wel te doen?' De praktijk wordt nu echt spannend. Het Nationaal Archief en het Gemeentearchief Rotterdam zullen moeten laten zien hoe een goed ingericht E-depot met bijbehorende organisatie eruit ziet die wel de toets der (rechtelijke) kritiek kan doorstaan. Archiefinspectie speelt daarbij een belangrijke rol. Het Landelijk Overleg Provinciale Archiefinspecteurs (LOPAI) heeft al een visitekaartje afgegeven met de publicatie in mei 2008 van 'ED3' Eisen Digitale Duurzaamheid Digitaal Depot, toetsingskader voor de beheersomgeving van blijvend te bewaren digitale informatie. archiefschoolschrift 2 het e-depot als avontuur e-depot: de rechter spreekt 71

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 37