Nieuws uit het veld Russen voelen zich bespioneerd door Windows 10 Amsterdam betaalt erfpachtboetes joden terug 'Dossier Staatsgeheimen' 6LM &IEÜ1VV Een Russisch advocatenkantoor heeft een klacht ingediend bij het Russische openbaar ministerie. Onderwerp van de klacht: Windows 10. Of beter gezegd: het verzamelen van gegevens door Windows 10. Nabestaanden van joodse Amsterdam mers die tijdens de Tweede Wereld oorlog onterecht erfpacht moesten betalen, kunnen een aanvraag doen om het geld terug te krijgen. Als het verzoek terecht is, betaalt de gemeente het bedrag terug. Uit onderzoek van het NIOD blijkt dat de gemeente na de oorlog aan zeker 240 mensen een boete heeft gestuurd voor niet-betaalde erfpacht, terwijl ze waren ondergedoken, vastgezet of naar concentratiekampen gestuurd. Ook is er onderzoek in de Amsterdamse archieven gedaan naar 'slapende girorekeningen' van oorlogsslachtoffers tussen 1940 en 1954. Daaruit blijkt dat er zo'n 900 rekeningen nooit meer zijn opgevraagd, waardoor het geld naar de gemeente ging. Nabestaanden kunnen ook dat geld terugvragen. Veel joden bleken al voor de oorlog hun geld te hebben opgenomen. Een aantal mensen had nog honderd gulden op de rekening staan, maar meestal ging het om enkele tientallen centen. Bron: www.nos.nl Windows 10 veroorzaakt de laatste tijd commotie. Veel gebruikers hebben de indruk dat Microsoft meer gegevens over het reilen en zeilen van hun pc verzameld dan nodig is, en ook meer dan het bedrijf vroeger deed. Kleinere piratensites doen Windows 10 nu in de ban of overwegen dat te doen, uit vrees dat Windows 10 de anonimiteit waarop hun model is gestoeld, ondergraaft. Nu komt daar dus een officiële klacht bij. Het Russische advocatenkantoor is van mening dat Windows 10 op illegale wijze gebruikersgegevens verzameld en mogelijk in strijd is met de Russische privacywetgeving. Dit is gebaseerd op de wijze waarop Windows 10 omgaat met locatiegegevens, wachtwoorden, agenda-informatie, browsergeschie- denis, spraakopnames en het delen van elektronische berichten. Het is nog niet bekend wat het openbaar ministerie met de klacht gaat doen en of het een formeel onderzoek instelt. Die kans is wel aanwezig. Het advocatenkantoor is namelijk niet de enige partij die bedenkingen heeft. In de Douma, het Russische parlement, hebben vertegenwoordigers van verschillende politieke snit hun zorgen geuit over het verzamelen van gegevens door Windows 10. Sommigen pleiten voor een verbod op gebruik van Windows 10 door overheidsorganisaties, anderen willen een stop op de export van tot privépersonen herleidbare gegevens via Windows 10. Bron: www.automatiseringsgids.nl De jonge journalisten Anoek Nuyens en Lynn Berger legden voor De Correspon dent een 'Dossier Staatsgeheimen' aan. Daarmee hebben ze in België een belangrijke bijdrage geleverd aan de discussie over de openbaarheid van de collaboratiearchieven. Nuyens en Berger schreven voor De Correspondent een reeks van tien artikelen over de mechanismen van geheimhouding en de spanning tussen openbaarheid en staatsveiligheid. Ook zochten ze uit hoe archieven in Nederland en België eigenlijk werken en welke rol deze instellingen kunnen spelen in het nationale debat. 'We hebben dagen rondgehangen tussen stapels dozen en meters papieren mappen en echt niet altijd met het gedroomde resultaat', vertelt Nuyens. In hun zoektocht naar en in archieven kregen ze veel hulp van archivarissen. Nuyens noemt hen 'het geheugen en geweten van wie wij samen zijn'. In de gesprekken met de Belgische archivarissen kwam het Correspondenten team erachter dat veel archiefmedewer kers gefrustreerd zijn door hun nationale archiefwet. België houdt de archieven over het collaboratieverleden gesloten voor burgers. In Nederland is dat archief sinds 2000 beperkt toegankelijk voor het publiek. Iedereen mag komen graven naar het oorlogsverleden van zijn familie, ook al mag je de documenten niet kopiëren of fotograferen. Belgische archiefmedewerkers en historici vinden dat de geheimzinnigheid in hun land mythes over de oorlog in stand houdt. Een van de hardnekkigste verhalen is dat de meeste Vlamingen fout zijn geweest, terwijl de Walen juist massaal in het verzet hebben gezeten. Volgens Nuyens kijken de Belgen met bewondering naar de open manier waarop Nederland omgaat met zijn oorlogsverleden en zouden ze graag zien dat dit proces ook in België op gang komt. Met hun artikelenreeks, die ook verscheen op de site Apache.be, lijken Berger en Nuyens de discussie in België te hebben opengebroken: staatssecretaris Elke Sleurs van Wetenschapsbeleid wil nu afspraken maken met justitie over verbetering van de toegankelijkheid van archieven over de bestraffing van collaborateurs na de oorlog. Bron: www.vvoj.nl 8 2015 nummer 8

Archievenblad | 2015 | | pagina 8