Sinds 2005 is het Drents Archief gefuseerd met het Gemeente archief Assen. Hoe is dat gegaan en wat betekende dat voor jou? 'In 2005 is het Drents Archief als laatste een Regionaal Historisch Centrum (RHC) geworden, na een fusie met het Gemeentearchief Assen. Dat was een eenmanspost geweest, dus een zeer ingrijpende fusie was het niet. Aanvankelijk was collega Henk Nijkeuter gemeentearchivaris, maar in 2012 heb ik dat van hem overgenomen. In die functie heb ik te maken met twee collega's van de gemeentelijke DIV-afdeling, de daarboven staande afdelingshoofden en mensen die zich meer specifiek met ICT bezighouden. Bovendien is sinds dit jaar een Strategisch Informatie Overleg (SIO) opgestart. Dat moet nog wat meer inhoud krijgen, maar het biedt wel veel meer dan voorheen de mogelijkheid voor de gemeentearchivaris om problemen rond het informatiebeheer bij de gemeente op een hoger niveau aan de orde te stellen. Belangrijk hangijzer bij de gemeente is de digitalisering. Ook Assen zoekt naar de manier waarop ze dat goed aan kunnen pakken en hoe het moet met het e-depot. Als gemeentearchivaris adviseer ik daarin, ondersteund door een collega die als archiefinspecteur fungeert en collega's die meer van specifieke ontwikkelingen als het e-depot afweten. Daar naast ben ik een paar jaar geleden senior beleidsmedewerker en rijksarchivaris geworden, een mooie combinatie van taken. Er is meer ruimte voor historische en archivistische inhoud en ik kan jongere collega's adviseren en coachen. Bovendien heb ik in al die jaren een aardig netwerk opgebouwd in Drenthe en ook dat komt vaak goed van pas, niet in de laatste plaats bij mijn taak als acquisiteur van particuliere archieven. Want ook dat doe ik, en met veel plezier.' Op vakantie in Avignon, met dochters Marinke en Pauline. De jaarlijkse archiefbarbecue met collega's. Je bent een kenner van zogenaamde 'havezaten'. Kun je daar meer over vertellen? 'In 'de oude tijd' had je nog uren voor historisch onderzoek, het zogenaamde grondslagonderzoek. Kom daar nu nog maar eens om. In dat kader ontstond het boek Huizen van Stand. Geschiedenis van de Drentse havezaten en andere herenhuizen en hun bewoners. Een aantal collega's, waarvan hier inmiddels niemand meer werkt, leverde stukken aan. Samen met de huizen die ik zelf onderzocht is het een dik boek geworden. De eind redactie heb ik gedaan met de helaas veel te jong overleden, zeer goede collega Frank Hulst, die hier zijn archiefschoolstage liep. Het boek werd in 1989 gepresenteerd. Omdat ik als enige met het onderwerp bezig ben gebleven, ben ik een soort expert in de Drentse havezaten en Drentse elite geworden. Sinds 1989 houd ik daar lezingen over in de provincie, voor allerlei vereni gingen en diverse soorten serviceclubs. Bovendien heb ik vorig jaar tweemaal als reisleider meegewerkt aan een bustour langs havezaten vanuit het Drents Archief. Leuk om te doen, maar heel anders dan een lezing geven.' In Zwitserland met de familie tijdens wintersport. Veel tijd en aandacht ging uit naar het bereiken van meer publiek, niet in de laatste plaats ook langs digitale weg. Dit mondde uit in het grote project Drents Archief 3.0, de opening van een helemaal vernieuwd gebouw op 13 oktober 2012, en de lancering van het platform Annodrenthe.nu. Gezien mijn inhoudelijke kennis en ervaring was ik nauw betrokken bij de ontwikkeling van Drents Archief 3.0.' 44 2015 nummer 8

Archievenblad | 2015 | | pagina 44