Deze schade is waarschijnlijk ontstaan tijdens de verhuizing van het archief in 2007.29 Wanneer deze beschadigingen aan de dozen zijn ontstaan terwijl de verbrande objecten zich binnen de doos bevonden, zal dit een risico op mechanische schade aan de objecten hebben opgeleverd. Suggesties Objecten die niet zeer fragiel zijn, lopen geen verhoogd risico door de portefeuilleberging. Maar wanneer de onder- en zijrand van objecten aangetast is, is berging in dozen een betere optie. In de collectie zijn 25 inventarisnummers in kaart gebracht die baat zouden hebben bij een verandering van portefeuille berging naar standaard liggende doos. De standaard liggende dozenberging is een verpakkings methode die over het hele archief is doorgevoerd. Het depot is ingericht op (onder andere) deze berging. Het overstappen op Conclusie Afbeelding 12. Inventarisnummer 5075/3685 (foto auteur, 26 mei 2014). Ad. 3 De onbedoelde mogelijke negatieve effecten (neveneffecten) van het verpakken. Toen alle verbrande objecten nog in portefeuilles werden bewaard, werd op de portefeuilles met de meest kwetsbare objecten een rode sticker geplakt. Daarmee werd aangegeven dat de portefeuille niet door bezoekers van het archief kon worden aangevraagd en dat de portefeuille voorzichtig gehanteerd moest worden. Een voordeel van de portefeuilleverpakking is dat degene die de portefeuille hanteert, veel meer in contact komt met de objecten binnen de verpakking dan bij de standaard liggende dozenverpakking. Omdat de portefeuilleverpakking een aantal randen vrijlaat kunnen de objecten gemakkelijk worden geïnspecteerd, hoewel de gesloten portefeuilleruggen op de plank in het depot even weinig van de inhoud laten zien als de gesloten dozen. Wanneer er snippers van de documenten vallen, is de kans groot dat dat wordt opgemerkt. Binnen de standaard liggende dozen worden afvallende snippers alleen opgemerkt wanneer de doos geopend wordt. Er zijn zelfs voorbeelden gevonden die erop wijzen dat niet zo zorgvuldig met de dozen is omgegaan als wenselijk is, gezien de fragiele staat van hun inhoud. Op een aantal dozen zijn beschadigingen en deuken te zien die mogelijk wijzen op een minder zorgvuldige behandeling (zie afbeelding 12 en 13). Zowel de constructie van de portefeuilleberging als die van de berging in standaard liggende dozen, is erop gericht dat de objecten binnen de verpakking onbeweegbaar blijven. Bij de standaard liggende dozen zorgt de constructie binnen de dozen er echter voor dat juist op de fragiele randen van de objecten extra druk komt. Afbeelding 13. Inventarisnummer 5075/3686 (foto auteur, 26 mei 2014). een andere bergingsmethode is dus niet efficiënt. En het hoeft ook niet; met een paar kleine aanpassingen zouden de dozen de objecten een stuk beter kunnen beschermen. Er moet naar gestreefd worden dat de druk op de hele stapel binnen de dozen gelijk is, zodat de objecten vast binnen de doos liggen. Een optie is om voor de steunlagen inflexibel karton te gebruiken, zodat de vervorming niet meer plaatsvindt. Ook zouden de dozen tot net iets boven de rand opgevuld kunnen worden met een ander materiaal dat een beetje meegeeft, zodat de objecten strak in de gesloten doos zitten. Daarnaast zou het gunstig zijn om de stapels binnen dozen kleiner te maken. Dit verhoogt het gemak waarmee stapels gehanteerd worden en maakt opstapelen eenvoudiger. Een stapel kan kleiner gemaakt worden door minder bladen in een doos te leggen, maar ook het opbreken van stapels - om de zoveel bladen een tussengeschoten blad (stuk dun karton) plaatsen - is een optie.30 Het tussenschieten van karton heeft tot gevolg dat er minder ruimte in een berging is voor de objecten, waardoor uiteindelijk meer ruimte zal moeten worden gemaakt voor het bergen van de collectie. Verder is het belangrijk om aan de buitenkant van de dozen visueel duidelijk te maken dat het materiaal daarin fragiel is. De rode stickers die nu nog af en toe op de portefeuilles te vinden zijn, of een variatie hierop, zouden moeten voldoen. Het digitaliseren van de verbrande geblokkeerde inventaris nummers zal een omvangrijk en prijzig project worden. Voor de schadesoorten die het digitaliseren belemmeren (aantasting/ verkoling van de randen van bladen, snippers op blad, extreem vuile bladen, omgekrulde randen, kreuken, verkleving en losse zegels) zal een oplossing moeten worden gevonden voordat het digitaliseren plaats kan vinden. Hoewel door het digitaliseren van de microfiche-opnamen het risico voor het originele materiaal nihil is, is de beeldkwaliteit te slecht voor een bevredigend resultaat. Wel biedt deze mogelijk heid een mooie 'tussenoplossing', zodat nog nagedacht kan worden over een structurele oplossing voor het verbrande archief. Door de digitalisering van microfiches is de informatie van de objecten dan tussentijds toch beter bereikbaar. Een digitaliseringsproject kan bijdragen aan de conservering van de collectie. Nu aangetoond is dat de berging op enkele punten verbeterd kan worden, is een digitaliseringsproject een zeer geschikte mogelijkheid om tegelijkertijd verbeteringen in de 24 2015 nummer 8

Archievenblad | 2015 | | pagina 24