Losse zegels. Voordat het digitaliseren van start gaat, moet worden besloten hoe om te gaan met losgeraakte zegels. Moeten ze worden teruggeplakt? En is het altijd duidelijk van welke plek ze komen? Risico's verpakking Om de effectiviteit van de verpakking goed in te kunnen schatten, is de huidige berging op drie gebieden onderzocht26: 1. Het uitgangsrisico van de collectie; 2. De effectiviteit van de verpakking om dit risico te reduceren; 3. De onbedoelde mogelijke negatieve (neven)effecten van het verpakken. De verbrande objecten (onaangetaste objecten zijn ongeveer 32,6 x 21,1 cm.) zijn gestapeld tussen de twee kartonnen steunlagen van de portefeuille (borden: 33,6 x 21,8 cm.). Om de stapel heen, onder de borden, zit een beschermende papieren omslag. De stapel en de borden worden bij elkaar gehouden door twee banden (keperband), die door de lange zijden van het karton zijn geregen. Op afbeelding 6 zijn twee keer twee portefeuillebergingen te zien. De portefeuilles worden in het depot staand bewaard. De twee rechts hebben een oudere papieren omslag dan de twee aan de linkerkant. Door de keperbanden strak vast te maken, worden de bladen stevig bij elkaar gehouden zodat ze binnen hun verpakking niet kunnen bewegen. Doordat de borden dik genoeg zijn, worden ze nauwelijks vervormd door het omspannen van de keperbanden. Hierdoor wordt op de hele stapel een gelijke druk uitgeoefend. (Extreem) vuile bladen. Met vuile bladen moet rekening gehouden worden om dezelfde redenen als hierboven genoemd (snippers op blad). Voordat deze bladen kunnen worden gedigitaliseerd, zullen ze dus ook schoongemaakt moeten worden (afbeelding 4). Een omgekrulde rand. Een omgekrulde rand vormt een risico voor fragiele randen van andere bladen, vooral wanneer een object van een stapel wordt afgenomen of op een stapel wordt gelegd. Kreuken. Wanneer door een kreuk de tekst niet meer goed leesbaar is, moet de kreuk worden verwijderd. Verkleving. Wanneer de objecten worden doorgebladerd zonder daarbij verdacht te zijn op verkleving, kan schade in de vorm van scheuren ontstaan (afbeelding 5 laat dat goed zien). Bovendien kan een blad niet goed gedigitaliseerd worden wanneer het verkleefd is. Objecten moeten verplaatst worden om ze te kunnen digitaliseren. Tijdens het verplaatsen moeten de objecten adequaat verpakt zijn.25 Door de kwetsbaarheid van dit verbrande archief is het immers van het grootste belang dat de objecten goed beschermd zijn tijdens het transport van en naar de digitaliseerplek. Ad. 1 Het uitgangsrisico van de collectie. Van alle schade- soorten die in kaart zijn gebracht, is hier alleen de verbrande rand van de objecten interessant. Wanneer een blad veel verplaatst wordt zonder daarbij rekening te houden met de fragiele staat van de randen, dan zou uiteindelijk alleen het minst aangetaste, meestal middelste gedeelte van het blad overblijven. Schriftelijke informatie op de aangetaste randen van de bladen zou verloren gaan, en daarmee ook veel van de waarde van het blad voor een instelling als het Stadsarchief.27 Van de overige beschreven schadevormen is het niet aanneme lijk dat deze door verplaatsing verergeren; ze zijn dus stabiel. Ad. 2 De effectiviteit van de verpakking om dit risico te reduceren. De portefeuilleberging is de wijze waarop oorspron kelijk alle verbrande objecten werden bewaard. Hoewel de meest kwetsbare objecten zijn omgepakt in standaard liggende dozen, zijn er nog steeds geblokkeerde verbrande objecten die in een portefeuille zijn verpakt. 'De portefeuille, een in het verleden veel toegepaste berging, kenmerkt zich door het feit dat het erin geborgen papier eruit kan zakken. Hierdoor slijt de onderkant van de stapel door het heen en weer schuiven over de plank.'28 Afbeelding 4. Vervuild blad (coll. Stadsarchief Amsterdam, inv.nr. 5075/2570). Afbeelding 5. Verkleving (coll. Stadsarchief Amsterdam, inv.nr. 5075/2560 A). nummer 8 201 5 21

Archievenblad | 2015 | | pagina 21