ze ook niet gedwongen werden om bij te dragen in de kosten. Zelfs de Vrede van Munster werd niet gesloten op basis van eenstemmigheid: Zeeland stemde tegen, maar kon de sluiting niet tegenhouden en ratificeerde uiteindelijk toch het vredestraktaat. In de EU gaat het niet veel anders. Frankrijk en Duitsland konden zich zonder problemen onttrekken aan de vastgestelde begrotings norm, wat de kleinere landen niet was gegund. Duitsland overtrad onlangs alle regels bij de besluitvorming over CO2-normen voor nieuwe auto's. De Raad van Ministers, inclusief de Duitse minister, had al ingestemd met het voorstel van de Europese Commissie. Maar op aandringen van BMW en Mercedes blokkeerde de Duitse regering op het laatste moment de stemming. Na de persoonlijke interventies van Merckel bij haar collega-staatshoofden werd er uiteindelijk gestemd op een minder vergaand voorstel. Taakgebieden De Republiek en de EU zijn ook goed vergelijkbaar als we naar hun taakgebieden kijken. Laten we beginnen met defensie en buitenlandse zaken. De Unie van Utrecht was in de eerste plaats een militair bond genootschap, gericht op de verdrijving van de Spanjaarden en het herstel van de oude vrijheden. De Republiek had één leger en één vloot, elk met één opperbevelhebber. De verdeling van de financiële lasten van het bondgenootschap over de bondgenoten (de staatsbegroting) werd tot het einde van de Republiek veelbetekenend de Staat van oorlog genoemd. 220 jaar lang waren de Republiek en haar handelscompagnieën ook bijna voortdurend in oorlog: met andere Europese staten, met Barbarijse staten en met lokale vorsten in Azië en Amerika. Verder onderhield Vergadering Europees Parlement (foto David Iliff, Wikimedia Commons).

Archievenblad | 2015 | | pagina 14