Nieuws uit het veld I 'ffi' BITS DF FREEDOM Namen geëxecuteerden Sulawesi in NA Wetsvoorstel persoonsgegevens 'stap achteruit' Nieuw: handreiking waardering en selectie meewerken aan het hergebruik van overheidsinformatie. Ook moet een verzoek om hergebruik altijd, behalve als er sprake is van een uitzonderings situatie, worden ingewilligd. De hoogte van een eventuele vergoeding voor het beschikbaar stellen van informatie mag niet hoger zijn dat de daadwerkelijke kosten. Organisaties die kostendekkend moeten werken, zoals het Kadaster, de Dienst Wegverkeer (RDW) en de Kamer van Koophandel, mogen wel hogere tarieven vragen. Ten slotte moet digitale informatie voortaan in een open en machineleesbaar formaat worden aangeboden. Bron: www.eerstekamer.nl Een aantal lijsten met daarop namen van ongeveer 180 Indonesiërs die in 1947 op het eiland Sulawesi zijn geëxecuteerd, zijn opgedoken in het Nationaal Archief. Dat meldt De Correspondent. De lijsten kunnen een doorbraak betekenen in de rechtszaken die door nabestaanden van de slachtoffers zijn aangespannen tegen de Nederlandse Staat. Het gaat om in totaal ongeveer zestig getuigenverklaringen en een aantal lijsten die nooit eerder zijn vermeld, met daarop de namen van zo'n 180 Indonesiërs die standrechtelijk zijn geëxecuteerd. Van dergelijke documenten werd altijd aangenomen dat ze achter waren gebleven in Indonesië nadat Nederland zich terugtrok uit het land en de soevereiniteit overdroeg. Hoe de lijsten en getuigenissen in Nederland terecht zijn gekomen, is volgens De Correspondent niet meer te achterhalen. Er duiken steeds weer nieuwe documenten of foto's uit die periode op. Het vinden van documen tatie is moeilijk gebleken vanwege de chaotische situatie in Indonesië destijds. Getuigenverklaringen en dodenlijsten kunnen dienen als overtuigend bewijs voor de rechter. Bron: www.decorrespondent.nl De EU-landen zijn het 15 juni eens geworden over een nieuw Europees wetsvoorstel dat burgers beter moet beschermen tegen de datahonger van grote bedrijven. Maar de mazen in de wet zijn groot. De Algemene Verordening Gegevens bescherming moet Europeanen meer controle geven over de persoonlijke gegevens die zij achterlaten bij internet bedrijven. De 28 EU-lidstaten kwamen tot het langverwachte compromis. Het voorstel moet nog wel langs het Europees Parlement, dat het niet ver genoeg vindt gaan. Een Europese verordening geldt per definitie in alle landen en dat is dan ook de belangrijkste vooruitgang van de GDPR, zoals hij wordt afgekort. Bedrijven en burgers weten waar ze aan toe zijn. Wie over Facebook wil klagen, kan voortaan bij zijn eigen toezichthouder (in Nederland het College Bescherming Persoonsgegevens) terecht. 'Deze one-stop-shop', zei Europees commissaris van Justitie Vera Jourova, 'is een grote stap voorwaarts'. Het recht om vergeten te worden (waarbij Google-zoekresultaten worden gewist) wordt geformaliseerd. Bedrijven van buiten de Europese Unie kunnen zich straks niet meer beroepen op de wetgeving in het land waar zij hun hoofdkwartier hebben, of waar hun servers staan. Tegelijkertijd staat het 76 pagina's dikke document bol van de waterige compro missen en tientallen uitzonderingen. Bedrijven mogen hun data niet zomaar delen met derden, tenzij voor weten schappelijke, statistische of historische doelen. Wat is wetenschappelijk? Wat is statistisch? Ook staat er dat verwerking van gegevens hoe dan ook toegestaan is 'als de belangen van de verwerker groter zijn dan de belangen van het datasubject'. Ofwel: bedrijfsbelangen wegen zwaarder dan de belangen van de burger. 'Dit is echt een stap achteruit ten opzichte van de huidige Wet bescherming persoonsgegevens', zegt Daphne van der Kroft van privacywaakhond Bits of Freedom. Ook bedrijven klagen. Nu zijn alleen de bedrijven waarmee internet gebruikers rechtstreeks contact hebben, zoals banken, sociale media en webwinkels, juridisch aansprakelijk voor misbruik en datalekken. Straks moeten ook de aanbieders van cloud-diensten, de achterliggende digitale pakhuizen, zich aan de wet houden. Het gepresen teerde voorstel geldt niet voor politie en justitie. Voor hen moet er dit najaar een nieuwe richtlijn zijn over de omgang met data. Daarnaast onderhandelt Europees commissaris Jourova met de Verenigde Staten over wat hun inlichtingendiensten met de data van Europese burgers mogen. De houding van de Amerikanen tot dusver is 'teleurstellend', aldus Jourova. Bron: www.volkskrant.nl E'ERDEDGl DIGIfJLE BURGERRLCK1LI- Hoe bepaalt een overheidsorganisatie welke informatie bewaard moet blijven en welke vernietigd moet worden? En hoe houd je daarbij rekening met verschillende belangen? Een nieuwe handreiking van het Nationaal Archief biedt uitkomst. Op 11 mei kreeg Marjan Hammersma - directeur-generaal Cultuur en Media van het ministerie van OCW - uit handen van de algemene rijksarchivaris Marens Engelhard digitaal het eerste exemplaar 8 2015 nummer 6

Archievenblad | 2015 | | pagina 8