Nieuws uit het veld Koloniaal erfgoed terughalen (II) Wet hergebruik overheidsinformatie Koloniaal erfgoed terughalen (I) GENË$itJï' CARGA, Arsip, nationaal archief van Indonesië (foto part. coll.). ambassadeurs zich gaan inzetten om die stukken terug te krijgen. 'Voor Neder land zijn ze van grote waarde en oude koloniën zien er vaak niks in.' Als het land overtuigd is en de stukken aan Nederland aanbiedt, regelt Van Veens wetswijziging onder meer dat Neder land verplicht is het aan te nemen en er goed voor te zorgen. 'We moeten nu iets doen, anders gaat die geschiedenis verloren', stelt Van Veen. Dat er nu te weinig gebeurt komt volgens hem ook doordat het chic is om de neus op te halen voor de koloniale tijd. PvdA- Kamerlid Monasch steunt de wetswijziging en wil ook meer koloniale geschiedenis naar Nederland halen. 'Het is een roemrijke geschiedenis. Daar kun je van alles van vinden, maar het is wel onze geschiedenis.' Bron: www.telegraaf.nl Naar aanleiding van Kamervragen over de nieuwe erfgoedwet die in Nederland van kracht zal worden, heeft historicus Henk Niemeijer op 8 juni jongstleden vanuit Jakarta een radio-interview gegeven aan EenVandaag. Niemeijer is historicus en in Jakarta betrokken bij het digitaliseren en ontsluiten van koloniale archieven. Aanleiding was de vraag of Nederland archieven in het buitenland naar Nederland terug moet halen om deze beter te kunnen behouden. Volgens Niemeijer kan daar voor de Nederlandse archieven in Indonesië geen sprake van zijn. De bewaaromstan digheden zijn momenteel goed en de uitdaging is om de archieven in de huidige staat te digitaliseren en online toegankelijk te maken. Dit geeft ook de mogelijkheid om met name Indonesische onderzoekers te laten kennismaken met de inhoud van het archief en de historische betekenis ervan voor de vroegmoderne geschiedenis van Indonesië. Het hele interview is terug te luisteren via: cultuur.eenvandaag.nl. De gedigitali seerde archieven zijn te raadplegen op: www.sejarah-nusantara.anri.go.id. Bron: www.eenvandaag.nl Het hergebruik van openbare overheids informatie is op 9 juni 2015 vastgelegd in een eigen wet. Het wetsvoorstel werd met algemene stemmen aangenomen door de Tweede Kamer. De nieuwe wet implementeert EU- richtlijn 2013/37/EU pdf icoon over het hergebruik van overheidsinformatie in Nederlandse regelgeving. Hiermee worden, op advies van de Raad van State, de regels die gaan over het hergebruik van openbare overheids informatie nu in een eigen wet ondergebracht. Uitgangspunt is dat in beginsel alle openbare overheidsinformatie zo gemakkelijk mogelijk beschikbaar moet zijn voor burgers en bedrijven. Deze openbare overheidsinformatie kan, naast het doel waarvoor zij is verzameld, waarde hebben voor partijen buiten de overheid. Op basis van overheidsinformatie kunnen nieuwe producten en diensten met uiteenlopende doeleinden worden ontwikkeld. Met dit voorstel moeten archieven, musea en (universiteits)bibliotheken Kamerlid Van Veen: 'We moeten nu iets doen, anders gaat die geschiedenis verloren. Het kabinet moet veel meer doen om Nederlands erfgoed in het buitenland te beschermen. Een wetswijziging van de VVD daartoe wordt door een Kamer meerderheid gesteund. Nu ligt Nederlandse geschiedenis vaak nog in oude koloniën te verslonzen, tot ongenoegen van de Kamer. Kamerlid Van Veen (VVD) dient daarom een wetswijziging in. 'We moeten niet alleen onze cultuur in Nederland beschermen, maar ook in het buiten land', zegt de liberaal. Hij merkt dat daarvoor te weinig oog is in Nederland, door de wijze waarop 'een bepaalde stroming' nu naar de koloniale tijd kijkt. De VVD'er ziet dat archieven van bijvoorbeeld de VOC in India liggen te vergaan in slechte omstandigheden. Met steun van de PvdA wil hij dat Nederlandse Ar nummer 6 201 5 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 7