Schijn del Lot 'beul van Auschwitz' bekend Archivering in het kader van Omgevingswet BRAIN en KVAN verkennen samenwerking Plasterk: standaardisatie gemeentewebsites Gemeente Gemeenten moeten werk maken van digitaal werken en digitaal archiveren. ideeën over de aanpak verschillen, staat de noodzaak tot standaardisatie als een paal boven water. Volgens Plasterk is het onverkoopbaar dat gemeenten op eigen houtje het wiel opnieuw uitvinden. In december 2013 lanceerde Dimpact de eerste generieke website op www.schijndel.nl. Andere gemeenten volgden, zoals Zwolle, Oldambt en Raalte. De kernwebsite WIM is te downloaden vanaf een speciale website. Bron: www.automatiseringgids.nl Lange tijd was onduidelijk wat er na de oorlog met een van de wreedste nazi's is gebeurd. Een vergeten onderzoeksakte uit 1966 werpt nu licht op het lot van SS-Lagerführer Karl Fritsch, de beul van Auschwitz. Fritsch was degene die in de zomer van 1941 met het idee kwam om de pesticide Zyklon-B te gebruiken in de gaskamers van Auschwitz. Hij bouwde in korte tijd een reputatie op als kampbeul. 'Dit is geen sanatorium', zo begroette hij nieuwe gevangenen. 'De enige uitgang is de schoorsteen van het crematorium.' Fritsch werd in februari 1942 overge plaatst en later naar het front gestuurd. Decennialang wist niemand wat er sindsdien met hem is gebeurd. Nu is er een onderzoeksakte gevonden in het Bundesarchiv in Ludwigsburg. Een Berlijnse vrouw, Gertrud Berendes, verklaart daarin dat Fritzsch op 2 mei 1945 in een kelder in de Sachsische Strasse 42 in Berlijn, waar ook Berendes woonde, zichzelf een kogel door het hoofd schoot. 'Zittend op een ijzeren bed.' Berendes' vader en een buurman zouden het lijk van Fritzsch hebben begraven in het Preussenpark. Bron: www.ad.nl Ingang Auschwitz (foto Wikimedia Commons). Dat staat in het rapport Verkenning Omgevingswet Archivering. Het rapport is opgesteld door adviesbureau PBLQ HEC, in opdracht van het ministerie van Infra structuur en Milieu. Het onderzoek is begeleid door deskun digen vanuit de verschillende overheden, waaronder VNG en KING. Omgevings plannen en vergunningen moeten, aldus het rapport, digitaal beschikbaar komen. Bovendien moeten deze duurzaam beheerd worden vanwege de (mogelijke) rechtsgevolgen die eraan verbonden zijn. Het is aan te bevelen de informatie op te nemen in landelijke registers. Bron: www.bwtinfo.nl Op 2 april 2015 zijn de besturen van KVAN en BRAIN (opnieuw) in gesprek gegaan over samenwerking. Dat samenwerking zinvol kan zijn, vinden zowel de besturen als de leden van beide verenigingen. Eendrachtige samenwerking kan veel opleveren in termen van invloed, kansen, kwaliteit van producten en diensten en besparing van schaarse uren en euro's. Hoe samenwerking vorm moet krijgen met respect voor het eigen karakter en de specifieke doelstellingen van de betrokken organisaties, is in 2015 daarom onderwerp van een zorgvuldige verkenning. De verkenning en fasering van dit proces staan op de agenda van de algemene ledenvergadering van zowel KVAN als BRAIN. Bron: www.kvan.nl,www.archiefbrain.nl Minister Plasterk zet in op standaardisatie van gemeentesites. Hij heeft daarover al uitgebreid overleg gehad met zo'n 30 gemeenten, verenigd in het samen werkingsverband Dimpact. Dimpact vult de oproep tot standaardisatie in met haar generieke (kern)website- model, genaamd WIM. 'Dit initiatief is een aansprekende stap in de richting van uniformering van alle gemeentelijke websites in Nederland', meent Plasterk. Plasterk geeft richting aan de ambitie voor uniformering van gemeentelijke websites. De Tweede Kamer denkt daarbij aan één website, gefaciliteerd door de overheid. De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) voelt daarentegen meer voor gestandaardi seerde gemeentewebsites die samen met de markt tot stand komen. Hoewel 6 2015 nummer 6

Archievenblad | 2015 | | pagina 6