Colofon Van de redactie Majesteitsschennis Citaat van de maand Het begrip 'majesteitsschennis' stamt uit het Romeins recht. Wanneer iemand zich minachtend uitliet over de Romeinse republiek en haar instellingen werd de majesteit of majestas geschonden. Feestvieren na een nederlaag van het Romeinse leger of spotten met religieuze ceremoniën van de staat werden - vermoedelijk net als pissen in een Romeinse fontein - gezien als majesteitsschennis. Met de alleenheerschappij van de keizer werd majesteitsschennis synoniem voor belediging van het staatshoofd. Zo wordt het begrip - helaas - ook in ons land in beperkte zin uitgelegd. Daarbij zwakt de rechter de laatste jaren de zaak nog verder af door het grondwettelijk recht op vrije meningsuiting zwaarder te laten wegen dan de belediging. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens bepaalde bovendien in 1992 dat 'de grens van toegestane kritiek ruimer is als het gaat om de regering dan bij een gewone burger'. Daar zijn Willy (Willem) en Maxima mooi klaar mee! Hoe zit het met het beledigen van onze majesteit? Ferdinand Domela Nieuwenhuis kreeg in 1887 een half jaar gevangenisstraf voor het beledigen van koning Willem III (koning Gorilla). In 1896 blies iemand op een fluit op het moment dat koningin Wilhelmina langsreed: drie maanden cel! In 1954 schreef Jan Fabius kritisch over de Greet Hofmans-affaire, waarna hij tien dagen celstraf kreeg. Tekenaar Bernard Willem Holtrop moest in 1969 een boete betalen van 200 gulden omdat hij een spotprent had gemaakt van koningin Juliana als prostituee. In diezelfde tijd kreeg iemand drie weken cel die in een studentenblad prinses Beatrix als Playboy-model had afgebeeld. Nog in juli 2007 kreeg een 47-jarige man een boete van 400 euro wegens majesteitsschennis, omdat hij tijdens een conflict met enkele agenten riep dat koningin Beatrix een hoer was. Tevens beschreef hij welke seksuele handelingen hij met haar wilde verrichten, gevolgd door de bewering: 'Dat vindt ze lekker.' Recent in het geheugen staat Erwin L., veroordeeld tot vijf maanden cel wegens majesteitsschennis, nadat hij op Prinsjesdag 2010 een waxinelichthouder naar de Gouden Koets had gegooid. Zelf bepleit ik een ruimere uitleg - dichter bij de oorspronkelijke bedoeling - van het begrip 'majesteitsschennis'. Niet alleen belediging van de hardwerkende majesteit, ook belediging van instellingen, bedrijven en organisaties met het predicaat 'koninklijke' mag wat mij betreft hard worden bestraft. Na afloop van een diner tijdens de KVAN-dagen dronken de straat op en bij elke lantaarnpaal 'fuck the KVAN' roepen, is dan niet zonder risico. Ach, enige fatsoensnormen ten aanzien van een eerbiedwaardige bijna 125 jaar oude vereniging mogen toch wel worden gehanteerd, desnoods op straffe van... René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Zo voorkomen we dat iemand: in zijn wiek geschoten is, op zijn pik getrapt, in zijn kruis getast of in zijn kuif gepikt.' René Spork Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Matthijs Andreas, Dick Deuzeman, Joris van Dieren- donck (eindredacteur), Femke Dijkhuis, Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Dick Veldhuizen, Nico Vriend, Ruud Yap. Vaste medewerkers Roland Bisscheroux, Marcel Duijghuisen, Marieke de Haan, Charles Jeurgens, Hannie Kool-Blokland, Erik Kraai, Sandy Marijnissen, Noor Schreuder, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz MediaNova B.V. Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin september 2015. 4 2015 nummer 6

Archievenblad | 2015 | | pagina 4