'Ik ben meer dan tevreden' In gesprek met Freek Huitink Als kind wilde hij kok worden, later brandweerman. Hij werd uiteindelijk archivaris en is daar bijzonder content mee. Bij het Regionaal Archief Nijmegen werkt Freek Huitink bevlogen aan uiteenlopende archivistische uitdagingen. Een portret. Fransien Smeets Burgerlijke Stand Teek Huitink (foto's privéarchiei Hoe oud ben je en sinds wanneer werk je als archivaris? 'Ik ben 34 jaar jong en werk nu drie jaar als archivaris bij het Regionaal Archief Nijmegen (RAN). Daarvoor heb ik op tijdelijke basis verschillende andere functies bij het RAN vervuld en ben ik een jaar werkzaam geweest als bibliothecaris bij de Gelderland Bibliotheek in Arnhem.' Wilde je altijd al archivaris worden? Hoe ben je in het archief wezen beland? 'Archivaris is niet iets dat ik van kinds af aan altijd al heb willen worden, laat staan dat ik toentertijd überhaupt wist wat een archivaris was of deed. Als kind wilde ik eerst kok en later brandweerman worden. Op de middelbare school dacht ik er lange tijd aan om iets met economie te gaan doen, maar uit eindelijk trok het leraarschap toch het meest. Het overdragen van kennis en vaardigheden aan anderen en daarnaast het werken met kinderen lag me wel. Zodoende besloot ik om na het behalen van mijn eindexamen niet naar de HEAO maar naar de PABO te gaan. Ik hielp in die tijd ook jaarlijks mee met het organiseren van een zomerkamp voor basisschoolkinderen in het dorp waarin ik ben opgegroeid. Iets wat ik uiteindelijk tien jaar lang met veel plezier heb gedaan. Op de PABO merkte ik echter geleidelijk aan dat ik toch vooral iemand van de inhoud ben en minder van pedagogiek en didactiek. Tegelijkertijd wist een bevlogen geschiedenisdocent van de opleiding mijn enthousiasme voor geschiedenis opnieuw aan te wakkeren. Het verleden had me altijd al geïntrigeerd. Ik las graag boeken over historische onderwerpen en geschiedenis was ook een van de vakken waarin ik eindexamen had gedaan. Tot dan toe was het bij die interesse gebleven, maar daar kwam verandering in toen ik na enig beraad besloot de PABO te laten voor wat het was. Ik besloot daadwerkelijk te kiezen voor de inhoud: een universitaire studie geschiedenis. Uiteindelijk ben ik door deze studie in aanraking gekomen met het archiefwezen. Voor mijn bachelor- en masterscriptie deed ik bijvoorbeeld veel archiefonderzoek bij onder meer het Nationaal Archief, het NIOD, Beeld en Geluid en verschillende lokale en regionale archiefinstellingen. Het beroep archivaris ging vanaf dat moment steeds meer voor mij leven. Tijdelijke archiefklussen bij een bank- en archiefinstelling tijdens en direct na mijn studie, deden vervolgens de rest. Zij stelden mij in de gelegenheid om enige praktijkervaring achter de schermen op te doen. Dat beviel erg goed en een logische vervolgstap was toen het volgen van de opleiding tot archivaris in deeltijd. Na wat kleine omzwervingen kon ik aan de slag als archivaris bij het Regionaal Archief Nijmegen.' Wat is voor jou de essentie van het beroep van archivaris? 'Wat me vooral aanspreekt is de verbinding van verleden, heden en toekomst. Als archivaris houd je je bezig met het verleden zelf dat zich openbaart via diverse soorten prachtige bronnen - ons cultureel erfgoed. Tegelijkertijd zorg je voor een link met het heden en de toekomst als het gaat om de toe gankelijkheid, het gebruik en het behoud van diezelfde bronnen en de verhalen die zij in zich dragen, voor huidige en komende generaties.' nummer 6 201 5 37

Archievenblad | 2015 | | pagina 37