r Tarifering Commentaar op praktijksituaties Het valt op dat de gevonden licentievoorwaarden nog erg gericht zijn op de 'papieren wereld'. Printing on demand Karakter nieuwe verplichtingen 'Open data' Discriminatieverbod Licentievoorwaarden aan het criterium dat ze niet 'nodeloos beperkend' zijn. De regering vindt de voorwaarde van het geven van een bron vermelding wel te rechtvaardigen, met de kanttekening dat deze voorwaarde eerder uitzondering dan regel zou moeten zijn. Bij gebruik in de nieuwe media lijkt bronvermelding me al snel 'nodeloos beperkend'. Een andere conditie die volgens de memorie van toelichting 'in bepaalde gevallen' gerechtvaardigd kan zijn, is dat hergebruik alleen wordt toegestaan voor niet- commercieel gebruik wanneer het materiaal zich minder goed leent voor commerciële exploitatie. Als voorbeeld noemt men film- en fotomateriaal van leden van het koninklijk huis. Als voorwaarden die in geen geval wenselijk zijn noemt de regering voorwaarden die betrekking hebben op de manier waarop de informatie mag worden gebruikt, de schaal, de tijdspanne, alleen eigen gebruik, of verplichte registratie. Uitgangspunt is dat bij terbeschikkingstelling geen of slechts marginale kosten in rekening worden gebracht (artikel 9 lid 1 voorstel Wh). Deze kosten moeten vooraf kenbaar zijn gemaakt en er moet zijn aangegeven welke factoren een rol spelen bij de berekening ervan. Op verzoek moet de betrokken instelling inzicht geven in de berekening met betrekking tot een concreet verzoek om hergebruik (artikel 9 lid 4 voorstel Wh). Bij een regionaal archief vind ik de volgende tarieven voor downloads en het (her)gebruik daarvan: de aanvrager betaalt altijd 5,00. Zou dit bedrag overeenkomen met de marginale kosten (verstrekkingskosten)? Vervolgens zijn er tarieven voor wat op de website 'commerciële/op de handel gerichte publicaties' worden genoemd. Er is een onderscheid naargelang de oplage: 0-100 gratis; 101-1000 15,70; meer dan 1000 30,00 (per afbeelding). Voor een publicatie op een website, in de openbare ruimte of op televisie is het tarief 15,00. Het lijkt me dat deze indeling en deze tarieven moeilijk zijn te verdedigen in het licht van het voorstel Wet hergebruik. Uitgangspunt hierbij is immers dat hoogstens de marginale kosten in rekening gebracht worden. Het vragen van een hoger 'commercieel tarief' is dus dubieus, maar het zou het marginale tarief kunnen zijn. Dat dient dan na inwerkingtreding van de wet uitgelegd te (kunnen) worden. Het onderscheid vervolgens naar de oplage en de wijze van publicatie lijkt mij nodeloos beperkend in de zin van het voorstel Wet hergebruik. Bij een ander regionaal archief vind ik een veel uitgebreidere opsplitsing naar type gebruik en oplages. Die laat ik hier rusten, ik richt me op twee andere aspecten. In de eerste plaats maakt men een onderscheid naar resolutie: 300 dpi kost 10,00, 30 2015 nummer 6 De Wet hergebruik regelt expliciet dat musea en bibliotheken een verzoek tot hergebruik mogen afwijzen, als zij (auteurs)rechthebbende zijn. Archiefinstellingen mogen dit volgens het voorstel niet (foto Wikimedia Commons). (vergelijk artikel 1 lid c 1 en 2 Aw). Maar die indruk is onjuist: uit de context van de richtlijn blijkt dat het om de gehele collectie gaat, zodat dus ook materiaal uit particuliere archieven, schenkingen en andere acquisities (voor zover openbaar) onder de nieuwe regels vallen. Wat opvalt is dat de regels niet zijn geformuleerd als recht van de burger, maar als verplichtingen van de betrokken instellingen. Dit lijkt een subtiel verschil maar het betekent dat instellingen een ruime discretie hebben bij de uitvoering. Bij onenigheid zal uiteindelijk de (bestuurs)rechter een oordeel uitspreken over mogelijke vragen: of materiaal beschikbaar gesteld moet worden, over de vorm en over de voorwaarden, waaronder een tarief. Materiaal voor hergebruik dient zo veel mogelijk in de vorm van een open en machinaal leesbaar formaat te gebeuren, samen met de metadata, en in de beste kwaliteit. Dit sluit aan bij de ontwikkelingen op het gebied van open data, waar ik verder niet op in ga.3 De wijzigingen gaan uit van gelijke voorwaarden voor vergelijk bare categorieën hergebruik. Artikel 6 voorstel Wh houdt een discriminatieverbod in. Burgers moeten in gelijke gevallen gelijk worden behandeld. Volgens de regering mag wel een onder scheid worden gemaakt tussen commercieel en niet-commer- cieel gebruik, en kunnen publieke instellingen onderling wel zonder betaling gegevens uitwisselen, waar andere partijen voor moeten betalen. Licentievoorwaarden die nu min of meer automatisch worden gesteld na een verzoek tot gebruik of hergebruik moeten binnenkort, op grond van de nieuwe regeling, worden getoetst

Archievenblad | 2015 | | pagina 30