r Wat openbaar is en wat niet, verandert dus niet. Kort commentaar Foto: privéarchief. openbaar. Ieder is, behoudens de beperkingen die voortvloeien uit het in die artikelen bepaalde, bevoegd die archiefbescheiden kosteloos te raadplegen en daarvan of daaruit afbeeldingen, afschriften, uittreksels en bewerkingen te maken of op zijn kosten te doen maken. Artikel 17 Aw lid 1 komt te luiden (wijziging gecursiveerd): 1. De beheerder van een archiefbewaarplaats stelt de daar berustende archiefbescheiden aan de verzoeker ter raadpleging of gebruik beschikbaar met inachtneming van de aan de openbaarheid gestelde beperkingen en overeenkomstig de artikelen 5 en 6 van de Wet hergebruik van overheidsinformatie. Artikel 19 Aw zal als volgt luiden: De zorgdrager stelt, indien de kosten, bedoeld in artikel 14 in rekening worden gebracht, regels omtrent die kosten. Voor de kosten die in rekening worden gebracht is artikel 9, eerste en vierde lid, van de Wet hergebruik van overheidsinformatie van overeenkomstige toepassing. De bepalingen uit het (voorstel) Wet hergebruik waarnaar de Archiefwet 1995 dus gaat verwijzen luiden als volgt: Artikel 5 Wh Beschikbare formaten 1. De voor hergebruik beschikbare informatie wordt verstrekt zoals de informatie bij de met een publieke taak belaste instelling aanwezig is en voor zover mogelijk langs elektronische wet, in een open en machinaal leesbaar formaat, samen met de metadata, waarbij het formaat en de metadata voor zover mogelijk voldoen aan formele open standaarden 2. Een met een publieke taak belaste instelling is niet verplicht vervaardiging van documenten voort te zetten en deze docu menten op te blijven slaan, enkel met het oog op hergebruik. Artikel 6 Wh Voorwaarden 1. De voorwaarden voor hergebruik zijn voor vergelijkbare categorieën van hergebruik gelijk. 2. Een met een publieke taak belaste instelling verbindt aan de toestemming voor hergebruik geen licentievoorwaarden die de mogelijkheden tot hergebruik nodeloos beperken of waardoor de mededinging wordt beperkt. Artikel 9 Wh Tarifering 1. De met een publieke taak belaste instelling brengt voor het hergebruik van informatie ten hoogste de marginale kosten van vermenigvuldiging, verstrekking en verspreiding in rekening. 2. 3. 4. De met een publieke taak belaste instelling maakt het vooraf kenbaar als kosten in rekening worden gebracht voor het hergebruik en met welke factoren rekening wordt gehouden bij de berekening daarvan. Op verzoek geeft de betrokken instelling inzicht in de berekening met betrekking tot een concreet verzoek om hergebruik. 5. Op welke materialen zijn deze nieuwe regels van toepassing? Het nieuwe artikel 2b Aw verwijst naar hergebruik in de zin van de richtlijn. Onder 'hergebruik' wordt verstaan het gebruik van documenten die in het bezit zijn van openbare lichamen voor andere commerciële of niet-commerciële doeleinden dan het oorspronkelijk doel binnen de publieke taak waarvoor de documenten zijn geproduceerd (cursivering TS). Het lijkt te gaan, met andere woorden, om documenten die binnen de overheid en in relatie met de publieke taak zijn ontstaan nummer 6 201 5 29

Archievenblad | 2015 | | pagina 29