Hergebruik van overheidsinformatie Er komen nieuwe regels voor het hergebruik van overheidsinformatie. Dat zal gevolgen hebben voor archiefbewaarplaatsen in de zin van de Archiefwet 1995. Ook voor musea en bibliotheken veranderen de regels, met duidelijke verschillen ten opzichte van de archieven. De veranderingen in vogelvlucht Hergebruik openbare overheidsinformatie Implementatiewetgeving De grondslag is dus de bevordering van de interne markt, die harmonisering op Europees niveau nood zakelijk maakt. Tjeerd Schiphof l De Archiefwet 1995 zal op enkele punten gewijzigd worden, met als gevolg dat men zich in veel gevallen zal moeten heroriënteren op de manier van terbeschikkingstelling van informatie, op de voorwaarden die daarbij gesteld kunnen worden, op de te hanteren tarieven en misschien zelfs wel op gehanteerde verdienmodellen. Deze bijdrage stelt de wijzigingen aan de orde, belicht kort de achtergrond, beziet de houdbaarheid van enige nu door instellingen gebruikte voorwaarden, en benoemt enkele verschillen met de regeling zoals die voor musea en bibliotheken gaat gelden. Wat verandert is het hergebruik van (overheids)informatie die al op grond van de wet openbaar is, bijvoorbeeld op grond van de Archiefwet 1995 of de Wet openbaarheid van bestuur. Wat openbaar is en wat niet, verandert dus niet. In principe gaat het om de gehele collectie van de betrokken instellingen - kortweg archiefbewaarplaatsen, publieke musea en bibliotheken. De aanleiding voor de nieuwe regels is een wijziging in 2013 van de EU-richtlijn inzake het hergebruik van overheidsinformatie (hierna: de richtlijn).1 De oorspronkelijke versie van deze richt lijn, uit 2003, maakte nog een uitzondering voor informatie die berust bij bibliotheken, musea en archieven. Met de recente wijziging vallen deze typen instellingen wel onder de richtlijn. De toelichting daarbij geeft aan dat het hergebruik van cultureel materiaal bij zal dragen aan economische groei en het scheppen van werkgelegenheid. De grondslag is dus de bevordering van de interne markt, die harmonisering op Europees niveau nood zakelijk maakt. Gegeven de richtlijn is vervolgens implementatiewetgeving nodig, die begin 2015 aan de het parlement is voorgelegd: het voorstel Wet hergebruik van overheidsinformatie (hierna: (voorstel) Wet hergebruik, of voorstel Wh).2 Een en ander moet op 18 juli 2015 van kracht zijn in de EU-lidstaten. Op het moment dat deze bijdrage werd afgesloten, was nog niet duidelijk of Nederland dit op tijd heeft kunnen doen. De 'oude' richtlijn was in Nederland geïmplementeerd als een hoofdstuk in de Wet openbaarheid van bestuur. Dat was juridisch-technisch niet zo'n gelukkige keuze en er is nu besloten om voor dit onderwerp een aparte wet te maken. Deze gaat gelden voor bibliotheken en musea; wat betreft archiefinstellingen is ervoor gekozen de Archiefwet 1995 op enkele punten te wijzigen en enige artikelen van de Wet hergebruik van toepassing te verklaren. Dat geeft verschillen tussen bibliotheken en musea enerzijds en archiefinstellingen anderzijds, die later in deze bijdrage aan de orde komen. De wijzigingen in de Archiefwet 1995, evenals relevante gedeelten van de Wet hergebruik: De Archiefwet 1995 krijgt een nieuw artikel 2b, dat voor zover hier van belang als volgt luidt: Onder gebruik in de zin van de artikelen 14 en 17 van deze wet wordt ook het hergebruik verstaan in de zin van Richtlijn 2003/98/EG Artikel 14 Aw blijft naar de letter ongewijzigd, maar krijgt op grond van het nieuwe artikel 2b wel een ruimere interpretatie: De archiefbescheiden die in een archiefbewaarplaats berusten zijn, behoudens het bepaalde in de artikelen 15, 16 en 17, 28 2015 nummer 6

Archievenblad | 2015 | | pagina 28