Variatie troef I bij de Restauratiebeurs 2015 Van 16 t/m 18 april werd de Nederlandse Restauratiebeurs 2015 georganiseerd. Uit heel het land togen erfgoedprofessionals naar de Brabanthallen in Den Bosch. Onder hen ook Bert Lijnsvelt namens Erfgoedcluster Weert. Een ooggetuigenverslag. Persoonlijk contact Restauratie monumentale panden Groot hart Bert Lijnsvelt l Met twee collega's van Erfgoedcluster Weert bezocht ik de achtste editie van de Nederlandse Restauratiebeurs. Bijna 150 exposanten van grote tot kleine ondernemers, zzp'ers, overheids instanties en (non-profit) belangenorganisaties gaven uitleg over hun producten en diensten. Daarnaast waren er symposia, lezingen en was er zelfs een erfgoedveiling van Stichting Onterfd Goed. Deze stichting is als enige organisatie in Nederland gespecialiseerd in het adviseren van musea, overheden en bedrijven bij het verbeteren van hun collecties en het herbe- stemmen van af te stoten objecten. Samen met externe deskundigen bepaalt de stichting welke objecten behoren tot het Nederlands erfgoed. Deze brengt zij onder bij andere musea en erfgoedinstellingen. De stukken die overblijven worden ter adoptie te koop) aangeboden aan verzamelaars en andere liefhebbers, of hergebruikt door kunstenaars, ontwerpers, studenten en onderzoekers. Onterfd Goed werkt voor verschil lende nationale opdrachtgevers en de objecten worden over de hele wereld geadopteerd. Erfgoedcluster Weert omvat zowel archieven als musea. Als cluster staan wij voor de opgave één museum in Weert te sluiten: De Tiendschuur. Met de Stichting Onterfd Goed zullen wij in de naaste toekomst wellicht zakendoen. De Restauratiebeurs richt zich steevast op een breed publiek: overheid, instellingen, musea, archieven maar ook de particulier kan er de laatste nieuwtjes vinden. Bij zo'n brede doelgroep is een gemêleerd gezelschap onvermijdelijk. Het was er dan ook gezellig druk. Bijzonder was het 'restauratieatelier' waar het publiek met hun waardevolle bezit terechtkon. De grote vraag: kan het worden hersteld of gerestaureerd? Meteen daarna: wat kost dat eigenlijk? Een beurs geeft de bezoeker dat beetje extra, het onvolprezen persoonlijke contact dat niet beschikbaar is op de wereldwijde digitale snelweg. Eerdere edities van de beurs stonden vooral in het teken van restauratie van papieren archieven - bijvoorbeeld methoden om inktvraat te herstellen of het demonstreren van droog en nat restaureren van archieven. Tijdens deze editie werd ook ruim schoots aandacht besteed aan de mogelijkheden van restauratie van monumentale panden. Zo was er een expositie van natuur lijke bouwmaterialen. Kom dan nog maar eens met een delicaat werk als de restauratie van een blazoen, schilderij, boek of een archiefdocument. Standhouders in deze branche dreigden dan ook een beetje in het gedrang te komen. Mijn collega's en ik hebben vooral gekeken of er naast onze vaste opdrachtnemers nog andere, interessante aanbieders van diensten en producten aanwezig waren. De spoeling is dun, zo hebben we gemerkt. Toch hebben we een enkele nuttige, praktische oplossingen gezien. Bijvoorbeeld over het 'opvullen' van een archiefdoos. U kent dat wel: een dossier vult een gedeelte van de doos maar een tweede, daaraan gerelateerd dossier past er net niet in. Lucht dus! Het archiefstuk dreigt door de verticale opstelling weg te zakken en moet worden verstevigd. Een archiefdoos slim opvullen biedt dan uitkomst. Wat is ons verder nog opgevallen? De verscheidenheid en veel heid aan bedrijven, waarvan de medewerkers allemaal een groot hart voor het erfgoed hebben. Bevlogen mensen, zoals wij uit onze gesprekken hebben ervaren. Al met al een zeer gevarieerde beurs die een aardig overzicht geeft wat en hoe er zoal in Nederland wordt gerestaureerd. In 2017 is de volgende editie. Restauratiebeurs 2015 (foto Léontine van Geffen). Bert Lijnsvelt l cluster Weert. medewerker presentatie en redactie Erfgoed nummer 6 2015 27

Archievenblad | 2015 | | pagina 27