Verkenning archivering Vooruitzicht Noten Op verzoek van het project GOAL heeft PBLQ HEC, onder begeleiding van een interbestuurlijke begeleidingsgroep, een verkenning uitgevoerd van de Omgevingswet en archivering.8 Om te beginnen wordt in het opgeleverde rapport de staat van het archiefbeheer voor Wro en Wabo in kaart gebracht. De verkenning onderschrijft het probleem dat door informatiebeheerders en archiefspecialisten vanuit lokale overheden is gesignaleerd: 'Veel lokale overheden zijn nog onvoldoende voorbereid op het duurzaam beheren van digitale informatie, wat een eerste vereiste is om te kunnen voldoen aan de eis dat digitale plannen, vergunningen en andere omgevings producten van lokale overheden betrouwbaar en bestendig langs digitale weg ter beschikking kunnen worden gesteld aan de samenleving.' Daarbij worden twee concrete voorbeelden gegeven: Een archieffunctie bij de website Ruimtelijkeplannen.nl ontbreekt. Hierdoor is het niet mogelijk via die voorziening de historie van ruimtelijke plannen te reproduceren, terwijl dit soms nodig kan zijn. De Raad van State heeft dit probleem eerder aangekaart bij de VNG. Hoewel het OLO bedoeld is om een vergunningsaanvraag langs digitale weg te doen en de behandeling ervan digitaal te volgen, komt het voor dat de aanvraag wordt geprint. Gevolg: de burger kan de behandelstatus niet langs digitale weg volgen en de uiteindelijke vergunning blijft een papieren document. Conclusie: 'De lokale overheden zullen op een ander tempo [lees: versneld, RB] de invoering van digitaal werken ter hand moeten nemen. Gebeurt dat niet, dan is er onvoldoende fundament om de beoogde Omgevingswet te laten functioneren.' Als oplossingsrichting vanuit de lokale overheden wordt voorgesteld om de stap naar digitaal werken voortvarend op te pakken met behulp van het concept 'zaakgericht werken', vanwege de goede mogelijkheden hiervan voor de noodzakelijke integratie van dossiervorming en archivering met het werkproces. Tegelijkertijd kunnen lokale overheden hun informatiebeheer verbeteren en komen tot (al dan niet in gezamenlijkheid ontwikkelde) voor zieningen waarmee de informatie van die gedigitaliseerde processen duurzaam kunnen worden beheerd (lees: e-depots). Als oplossingsrichting vanuit het programma GOAL wordt voorgesteld om voor de omgevingsplannen en vervolgens ook de vergunningen landelijke registers te ontwikkelen waarbinnen die omgevings producten duurzaam toegankelijk worden beheerd, volgens de eisen die gesteld worden aan de basisregistraties. In deze registers worden dus de omgevingsplannen en vergunningen gearchiveerd, inclusief historie (mutaties). Verder zal er vanuit GOAL gewerkt moeten worden aan standaarden waaraan de omgevingsproducten moeten voldoen. Naast de uit het voorgaande te nemen acties door bevoegde gezagen (via hun koepels) en GOAL, zijn er ook gezamenlijke acties. Ten eerste een bestuursakkoord tussen de rijksoverheid en de lokale overheden om een gedeeld commitment te organiseren op de oplossingsrichting, waar vervolgens via de koepels (VNG, IPO, Unie van Waterschappen) invulling gegeven kan worden aan de in het bestuursakkoord vastgelegde afspraken. Onderdeel van de afspraken zou moeten zijn dat de bevoegde gezagen instemmen met de oprichting van een landelijk register waarin de omgevings plannen en -vergunningen worden geregistreerd voor duurzaam beheer en toegankelijkheid. Bij de uitwerking van GOAL moeten de archiefwettelijke consequenties van registers inclusief die voor ruimtelijke plannen worden meegenomen. Ten tweede ondersteuning van de bevoegde gezagen inzake digitaal werken. De verkenning geeft dus geen oplossing op het niveau van inrichting en uitvoering, maar legt de nadruk op standaardisatie, de noodzaak tot samenwerken tussen bestuurslagen en het nadenken over gemeenschappelijke voorzieningen. Het is duidelijk dat de wetgever voor de Omgevingswet deze keer meer rekening houdt met de noodzakelijke voorwaarden ten aanzien van de informatiehuishouding van bevoegde gezagen. Ook elders is er aandacht voor de nieuwe wet: de Digitale Agenda 2020 van de VNG vermeldt herhaaldelijk de Omgevingswet en de VNG-groep Informatiemanagement 100.000+ gemeenten gaat studiedagen aan de Omgevingswet wijden. Het implementatie programma zal naar verwachting voorzien in een voorstel voor aanpassing van de huidige digitale voorzieningen OLO, Activiteiten- besluit Internetmodule (AIM) en Ruimtelijkeplannen.nl. Aanvullend zullen voorstellen gedaan worden om te komen tot een Laan van de Leefomgeving. De uitkomsten van de Verkenning archivering worden hierbij naar verwachting meegenomen op de twee hoofdpunten: invoering van zaakgericht werken en landelijke registers. Dit alles op basis van een bestuursakkoord. Hoewel er nog veel vragen zijn rond zaakgericht werken en archivering in ketens9 en auteursrechten van ingediende tekeningen en foto's, geeft dit vooruitzicht vertrouwen in de archivering onder de Omgevings- wet. 1 Brief van de minister van Infrastructuur en Milieu aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Den Haag, 28 juni 2011. 2 Visie op het stelsel van Overheidsgegevens (2014). Zie: http://www.noraonline.nl/images/noraonline/b7bb/Visie_op_ het_Stelsel_van_Overheidsgegevens-vl0.pdf 3 Steven Meking, Organisatie en besturing (governance) digitaal stelsel Omgevingswet (2014). 4 Steven Meking, Visie digitaal stelsel Omgevingswet (2014), p. 5. 5 Geonovum, Globaal ontwerp Laaninfrastructuur - concept (2014), p. 24. 6 Met als eventuele voorlopers nog de basisregistraties en voor gangers daarvan, zoals de Gemeentelijke Basis Administratie (nu Basisregistratie Personen). 7 Robbert Jan Hageman, 'De Wabo als breek- en smeedijzer voor digitale archivering', Archievenblad (2010), nr. 4, pp. 23-25. 8 HEC PBLQ, Verkenning Omgevingswet archivering (2015). Zie: https://omgevingswet.pleio.nl/file/download/32102352 9 Zie: KING, Omgevingswet. Onderzoek naar impact voor gemeenten (2014), p. 17: 'De samenwerking met regionale uit voeringsdiensten laat nu al zien hoe moeilijk het is om gemeen schappelijke afspraken te maken over de inrichting en afhandeling van processen, over zaakinformatie en archivering en de inrichting van de informatievoorziening.' Roland Bisscheroux informatiemanager/archiefinspecteur bij het Noord-Hollands Archief (roland.bisscheroux@noord-hollandsarchief.nl). 26 2015 nummer 6

Archievenblad | 2015 | | pagina 26