Water Laan van de leefomgeving Wro en Wabo E"!frn* Afbeelding 2: Laan van de Leefomgeving. Het informatiehuis Cultuurhistorie staat voor de Rijksdienst Cultureel Erfgoed (bron: ministerie van Infrastructuur Milieu). domein (huizen) en basisregistraties (BR-huizen). Een gemeen schappelijke rotonde verbindt de hiervoor genoemde onderdelen. Aan die rotonde staan ook enkele overheidsinformatiehuizen rondom een beperkt aantal authentieke persoons- en rechts- persoonsgegevens (CN-huizen). Een van de lanen in de Stad van Samenwerking is de Laan van de Leefomgeving (afbeelding 2). Hier zijn de gegevens te vinden die van belang zijn voor besluiten in het fysieke domein. De Laan van de Leefomgeving is een onderdeel van het gehele Digitaal Stelsel Omgevingswet. Beiden zijn het product van een interbestuurlijke opdracht voor de definitiestudie Gegevensvoorziening Omgevings- recht voor Activiteiten in de Leefomgeving (GOAL), onderdeel van het implementatieprogramma Omgevingswet van het ministerie van Infrastructuur en Milieu. Hierdoor zijn en blijven decentrale overheden mede richtinggevend in de uitwerking van dit stelsel. De Laan van de Leefomgeving richt zich op het ondersteunen van het maken van producten door productiehuizen voor burgers/ bedrijven. Het is bedoeld om binnen het kader van de nieuwe Omgevingswet de informatievoorziening voor het nemen van besluiten met rechtsgevolgen te optimaliseren. Het bestaat uit vier hoofdonderdelen: de ICT-voorzieningen, de laaninfrastructuur (verbindende gegevensinfrastructuur), informatiehuizen en generieke gegevens.3 Het digitaal stelsel Omgevingswet houdt rekening met 'het bewaren van historie en het reconstrueren van een integere toestand in het verleden, zodat achteraf kan worden vastgesteld op welke gegevens een beslissing was gebaseerd'.4 De laaninfrastructuur bevat alle standaarden en (generieke) voorzieningen die benodigd zijn om ICT-systemen van productie huizen en gegevens van informatiehuizen met elkaar te kunnen laten werken. Over verantwoording en archivering zijn een aantal uitgangspunten bedacht ten aanzien van de laanvoorzieningen. Bij het bevragen van basisregistraties en informatiehuizen geldt voor informatiehuizen dat zij zelf hun formele historie bijhouden. Voor productiehuizen geldt: 'Een bevoegd gezag welke een besluit baseert op gegevens verkregen uit de laaninfrastructuur archiveert deze gegevens in zijn eigen archiveringsproces.'5 Bij het indienen en informeren over de voortgang is het van belang om metadata over alle uitwisselingen die hebben plaatsgevonden te archiveren. Hoe dat vorm krijgt is nog niet duidelijk. Tien jaar na de invoering van de Wro wordt aldus een volgende omvangrijke wijziging doorgevoerd in het omgevingsrecht. De Wro uit 2008 regelt hoe ruimtelijke plannen in Nederland tot stand komen en gewijzigd worden. De centrale gedachte achter deze wet was 'decentraal wat kan, centraal wat moet'. Ofwel: lagere overheden kregen meer beleidsvrijheid. Onder de nieuwe Wro is het voor gemeenten, provincies en het Rijk sinds 1 januari 2010 verplicht om ruimtelijke plannen, waarvan het bestemmingsplan het belangrijkste is, digitaal vast te leggen en elektronisch als open data ter beschikking te stellen. Plannen worden verplicht gepubli ceerd op de overheidswebsite Ruimtelijkeplannen.nl. Dit is een zeer belangrijke bepaling en een keerpunt in het archiveren van de overheid. Voor het eerst heeft de wetgever hiermee bepaald dat een digitaal archiefstuk leidend is.6 Dit heeft geleid tot een tot op heden voortdurend probleem met de digitale duurzaamheid van deze plannen. De plannen zijn namelijk complexe informatie objecten, bestaande uit meerdere bestanden en verschillende bestandstypen, waaronder een digitaal waarmerk om de authenti citeit te garanderen. De Wabo integreerde een groot aantal vergunningen, ontheffingen en meldingen (toestemmingen) tot één omgevingsvergunning, met als doel verbetering van de dienstverlening aan burger en bedrijf. De samenvoeging van toestemmingen beoogde bovendien een omvangrijke vermindering van het aantal toestemmingen en een daarmee overeenkomende vermindering van administratieve lasten. De omgevingsvergunning noodzaakte tot een goede organisatie van 'het omgevingsloket' en een goede organisatie en samenwerking tussen overheden achter dat loket. Het Omgevings loket Online (OLO) was een nieuwe landelijke voorziening voor het digitaal aanvragen van een omgevingsvergunning, inclusief bijlagen zoals bouwtekeningen. Deze aanvraag mag in verschillende formaten worden aangeboden. Net als bij de ruimtelijke plannen kregen betrokken overheden hierdoor te maken met het beheren van digitale bestanden, een belangrijke mijlpaal in het archief beheer van de overheid. Verschil met de ruimtelijke plannen is dat digitaal niet leidend is voor de aanvragen voor een omgevings vergunning. Het OLO is bovendien geen beheeromgeving zoals Ruimtelijkeplannen.nl; de aanvraag- en behandeldossiers moeten na afhandeling uit het OLO worden verwijderd.7 Dit heeft op zijn beurt geleid tot hybride dossiers waarvan een belangrijk deel permanent te bewaren is. Samenvattend vormen Wro en Wabo een mijlpaal in het archief beheer van de overheid. Overheden zien zich gedwongen digitale archiefstukken in ontvangst te nemen (OLO), dan wel archiefstukken digitaal te beheren (Ruimtelijkeplannen.nl). Wro en Wabo hebben daarmee digitaal archiefbeheer onder de aandacht gebracht van bevoegde gezagen. Helaas is er bij het opstellen van beide wetten geen rekening gehouden met de staat van het informatie- en archiefbeheer van de betrokken overheidsorganisaties. De ministeries die verantwoordelijk zijn voor het informatiebeheer en het archiefbeheer bij de overheid, respectievelijk het ministerie van Binnenlandse Zaken en het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, zijn niet betrokken geweest bij de ontwikkeling van Wro en Wabo. De betrokken zorgdragers zijn daarmee zonder concrete ondersteuning voor informatie- en archiefbeheer aan de slag gegaan. nummer 6 201 5 25

Archievenblad | 2015 | | pagina 25