Omgevingswet In 2018 wordt naar verwachting de Omgevingswet ingevoerd. Deze wet vervangt onder andere de huidige Wet ruimtelijke ordening (Wro) uit 2008 en de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo) uit 2010. Het huidige bestemmingsplan wordt onder de nieuwe wet het omgevingsplan, de omgevingsvergunning blijft gehandhaafd. Nieuw is het concept van de Laan van de Leefomgeving. Over de archivering onder de Omgevingswet zijn in overleg met vertegenwoordigers van gemeenten, waterschappen en provincies een aantal uitgangspunten gedefinieerd. Afbeelding 1: het stelsel van overheidsgegevens (bron: www.noraonline.nl). Kern van de Omgevingswet is een verregaande vereenvoudiging van het huidige stelsel van wetgeving voor de ontwikkeling en het beheer van de leefomgeving (omgevingsrecht), door tientallen wetten en honderden regels te bundelen in één nieuwe wet. In totaal gaat het om meer dan 60 wetten, meer dan 100 algemene maatregelen van bestuur en honderden ministeriële regelingen. Het wetsvoorstel betekent een aanzienlijke inhoudelijke reductie van regels op het terrein van water, lucht, bodem, natuur, infrastructuur, gebouwen en cultureel erfgoed. Daarnaast vraagt de praktijk steeds meer maatwerk en flexibiliteit om beter in te spelen op de regionale verschillen en marktinitiatieven. Het huidige omgevings- recht geeft het bevoegd gezag te weinig ruimte voor integrale afwegingen op gebiedsniveau en te weinig transparantie in wat wel en niet mogelijk is.1 Een belangrijk concept binnen de Omgevingswet is dat van de Laan van de Leefomgeving. Dit concept is ontleend aan de visie van de overheid op het stelsel van overheidsgegevens.2 In afbeelding 1 is het stelsel in beeld gebracht als een Stad van Samenwerking. Centraal staat de 'Marktplaats van de Dienstverlening' met de burger/het bedrijf met persoonlijke gegevens (gevisualiseerd als kluis), integrale dienstverlening (marktkraampjes) en producten voor burgers/bedrijven (pakketjes). De pakketjes worden geprodu ceerd in productiehuizen (fabrieken). Dit zijn de 'traditionele' uitvoeringsorganisaties, zoals de gemeenten, maar ook private/ commerciële instellingen. Rondom elk uitvoeringsdomein ontstaat een samenhangend stelsel van gegevensvoorzieningen; een informatielaan met digitale voorzieningen (wegen), informatie huizen gericht op de verschillende onderdelen van het uitvoerings- 24 2015 nummer 6 Roland Bisscheroux l

Archievenblad | 2015 | | pagina 24