Vervreemding van archiefbescheiden Veel mensen zijn geïnteresseerd in hun familieverleden. Ook - of misschien wel juist - wanneer blijkt dat familieleden in de Tweede Wereldoorlog betrokken zijn geweest bij ingrijpende gebeurtenissen als gevolg van de oorlog. Verzet, vervolging, verraad of onderduiken: met gegevens uit archieven is het verleden mogelijk te reconstrueren. Beslag Het eigendom Vervreemding volgens de Archiefwet Noor Schreuder en Erik Kraai zijn juridisch adviseur bij het Nationaal Archief. Voor het Archievenblad bespreken zij vijf keer per jaar de archivistische actualiteit vanuit juridisch perspectief. Redactie Archievenblad Noor Schreuder l Oorlogsarchieven, zoals het Centraal Archief Bijzondere Rechts pleging, bevatten een schat aan gegevens uit en over de Tweede Wereldoorlog. Onder voorwaarden is het mogelijk om deze oorlogsdossiers te raadplegen. Veel dossiers zijn echter beperkt openbaar en bevatten niet alleen gegevens over reeds overleden personen, maar ook gegevens over personen die mogelijk nog in leven zijn. Dat heeft tot gevolg dat deze dossiers wel geraadpleegd mogen worden, maar dat geen kopieën worden verstrekt.1 Het Nationaal Archief verstrekt ook geen geanonimiseerde kopieën, omdat dit een te zware wissel trekt op de capaciteit van het Nationaal Archief. Er worden rond de 2500 aanvragen per jaar gedaan voor alleen het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging. Dit kan gaan om meerdere dossiers, met een variabele inhoud qua vorm en materiële staat van de archiefbescheiden. Een deel van deze dossiers bevat stukken die een emotionele en persoonlijke waarde kunnen hebben, zoals brieven van en aan familieleden, familiekiekjes, kattenbelletjes et cetera. Dan is het soms moeilijk voor de verzoekers om hiervan geen kopieën te krijgen. In een enkel geval wordt gevraagd of men de originele stukken mee mag nemen. Sommige bezoekers vinden dat dergelijke stukken eigenlijk niet in het archief thuishoren, maar eigendom blijven van de familie. Dit artikel behandelt de vraag of het eigenlijk wel mogelijk is om aan personen dergelijke archief bescheiden terug te geven: te vervreemden. In de periode van bijzondere rechtspleging na de Tweede Wereldoorlog zijn tijdens de rechtsvervolging stukken - waaronder ook privécorrespondentie, fotomateriaal en zelfs kindertekeningen - in beslag genomen. Volgens de toenmalige regelgeving voor de bijzondere rechtspleging was dit de autoriteiten toegestaan. In de regelgeving was niets geregeld over de teruggave van in beslag genomen voorwerpen, waaronder ook documenten. In sommige uitspraken werd, soms op verzoek van de verdachte, teruggave door de rechter bevolen. In andere gevallen heeft de rechter, om wat voor reden dan ook, verzuimd een beslissing te nemen over de in beslag genomen goederen. Inmiddels is de Nederlandse staat door het verstrijken van de tijd eigenaar geworden van de stukken die tot de laatste categorie behoren. Daardoor vallen ook deze stukken als deel van het archief onder de Archiefwet en zijn ze naar het Nationaal Archief overgebracht. Momenteel is de teruggave van in beslag genomen voorwerpen, waaronder documenten, beter geregeld in wet- en regelgeving. Als zij voor de rechtsvervolging niet nodig zijn worden ze terug gegeven. Ook dan kan het overigens gebeuren dat voorwerpen niet teruggegeven kunnen worden, omdat de rechthebbende overleden of onbekend is. Dan worden de voorwerpen bewaard door het Openbaar Ministerie of de rechterlijke macht. Na verloop van tijd worden de voorwerpen eigendom van de staat. De mogelijkheid dat rechterlijke of andere overheidsarchieven ook privédocumenten bevatten, is daarom niet onwaarschijnlijk. Teruggeven van in beslag genomen voorwerpen is juridisch gezien alleen mogelijk aan rechthebbende(n): degene(n) die beschouwd kunnen worden als de eigenaar. Is dat niet mogelijk dan worden deze voorwerpen eigendom van de staat, als gevolg van het verstrijken van de verjaringstermijn. Dat is de termijn waarbinnen de rechthebbende nog aanspraak kan doen op een voorwerp. Is de termijn verstreken, dan is degene die dan het eigendom in bezit heeft rechtmatig eigenaar. Ook al voelt men zich emotioneel verbonden met de stukken, dan nog kan men juridisch geen eigenaar meer zijn. De Archiefwet 1995 regelt in artikel 8 de vervreemding van 22 2015 nummer 6

Archievenblad | 2015 | | pagina 22