Online erfgoed Zelfkennis Auteursrecht Digitaal erfoed 2016 Informatievrijheid was het onderwerp van de sessie van hoogleraar bibliotheekwetenschap Frank Huysmans en Marina Noordergraaf. Tijdens de workshop 'Eerste Hulp bij Informatievrijheid' liet hij de aanwezigen ervaren hoe informatieneutraal zij zijn. Het was een levendige sessie met een discussie die soms alle kanten opging vanwege een weinig heldere vraagstelling of het iets te ver doorredeneren. Archivarissen werken niet op gevoel, zij hebben de wet- en regelgeving om zich aan te houden. De vraag 'hoe informatievrij ben jij?' was dan ook niet te beantwoorden op basis van gevoel. Dat open data niet alleen een relevant onderwerp is binnen de archiefsector maar ook in de museumbranche, werd duidelijk uit de presentatie van Lizzy Jongma, datamanager van het Rijksmuseum. Jongma is gespecialiseerd in digitalisering, automatisering van gestructureerde metadata en online presentatie van cultureel erfgoed. Het Rijksmuseum stelt zo veel mogelijk schilderijen, prenten, foto's in hoge resolutie en met betrouwbare kleuren gratis beschikbaar aan het publiek. Inmiddels staat de beeldcollectie ook op nadere platforms zoals Wikipedia (miljoenen bezoekers). Internationaal trekt het museum de aandacht, maar de teksten (bijschriften) zijn vooralsnog in het Nederlands. Aan vertaling wordt - ook met behulp van derden (Europeana) - gewerkt. Het museum levert op de website ook een tool om je persoonlijke collectie op basis van het geboden materiaal samen te stellen. Daar wordt veel gebruik van gemaakt en biedt onverwachte doorkijkjes en invalshoeken. Er worden wedstrijden georganiseerd voor het publiek om op basis van het geboden beeldmateriaal nieuwe producten te maken. Ook fabrikanten doen mee: het melkmeisje van Vermeer kwam als Playmobil-pakketje beschikbaar en binnenkort komt de Nachtwacht op de markt. Marjolein Verhallen verzorgde een workshop over persoonlijk leiderschap. Aan de hand van een 'kernkwadrant' beschreven de deelnemers hun persoonlijke kernkwaliteiten, valkuilen, uitdagingen en allergieën. Immers: zelfkennis is kracht! Leiderschap gaat dan ook niet over managen, maar over jouw eigenschappen en kwaliteiten. Een verrassende en confronterende workshop. Marianne Loef (rechts) heeft afscheid genomen van de Raad voor Cultuur. Corrie-Christine van der Woude (midden) neemt haar functie over. Over erfgoed en auteursrecht ging de presentatie van Paul Keller, zakelijk directeur van Kennisland. Keller verzorgde een sessie over de verschillende strategieën rondom auteursrecht en digitaal erfgoed. Er zijn vier mogelijkheden waarmee de gewenste wijzigingen doorgevoerd kunnen worden. Door een opt-outsysteem ofwel piepsysteem, waarbij de collectie volledig online wordt gezet met de boodschap dat rechthebbenden zich kunnen melden. De tweede optie is een wetswijziging. De derde is door een 'extended collective licensing' (ECL) aan te gaan, waarbij collectief wordt gevrijwaard voor auteursrechten (officieel nog niet verankerd in de Nederlandse wet). En ten slotte is er nog de mogelijkheid als erfgoedinstelling zelf te 'clearen'. De ECL lijkt ook in Nederland haalbaar en betaalbaar, een kwestie van onderhandelen. Een andere route: aanpassing van de Europese wetgeving, met meer soepelheid voor erfgoedinstellingen. Onzeker resultaat, maar als het kan moet het nu, want anders gaan er weer decennia over heen voordat er een tweede kans komt. De presentatie van Bram van der Werf, zelfstandig adviseur (voormalig directeur van de Open Planets Foundation), ging over de uitdagingen die de preservering, waardering en selectie van digitaal erfgoed met zich meebrengt. Els van der Laan-Meijer vertegenwoordigde een geheel andere discipline: zij is landschapsarchitect en directeur van 'N0.0RDPEIL landschap.erfgoed' te Sneek. Van der Laan vertelde over innovatief landschapsonderzoek dat heeft geleid tot een nieuw bovenregionaal verhaal over het 19e-eeuwse groene erfgoed van Noord-Nederland. Vernieuwend zijn de vier stappen uit dit onderzoek: cartografische analyse, historiografie van opdrachtgevers en leveranciers van de architect, ruimtelijke architectonische kenmerken van de ontwerpen (morfologie en iconografie), en bewijsstukken uit het archief. Uiteraard draaiden de KVAN-dagen niet alleen maar om kennis opdoen en delen, maar ook om (opnieuw) kennismaken: het door Archief Eemland verzorgde randprogramma met rondleidingen, de traditionele borrels en het congresdiner boden daarvoor voldoende gelegenheid. De KVAN-dagen 2016 zijn in Haarlem, ter gelegen heid van 125 jaar KVAN, van 15 t/m 17 juni. Drie dagen! Redactie Archievenblad Rik Maes over de informatieprofessional 3.0. nummer 6 201 5 17

Archievenblad | 2015 | | pagina 17