Verhalen Nieuwe taal Dinsdag 9 juni Parallelsessies Bart Severi, hoofd van de coördinerende archiefdienst van de Vlaamse overheid, vertelde in zijn sessie over Digitaal Archief Vlaanderen. Dit project is in 2014 gestart om een gemeenschap pelijke oplossing voor de betrouwbare archivering van digitale overheidsinformatie te realiseren. De dag werd afgesloten met onder meer een praatje van burgemeester Lucas Bolsius, voorheen wethouder in Rotterdam en dat was te merken ('hallo Jantje Steenhuis') en de presentatie van maar liefst twee Archiefschoolschriften over de archiefateliers. Tafelgesprek. tafel te zitten. Een tafelgesprek over de samenwerking tussen BRAIN en KVAN meed de heikele punten (fusie, instellingen lidmaatschap) niet, maar weerspiegelde vooral de wil van de voorzitters van beide organisaties om de samenwerking tot een succes te maken. Tafelgenoten onderschreven met name het belang om een gezamenlijke spreekbuis te hebben, een aan sprekende vertegenwoordiger van het vak die in de media op kan treden. Na de pauze begonnen weer een aantal parallelsessies. De workshop 'storytelling' door de Vertelacademie werd goed bezocht. Verhalen komen het meest tot leven in beelden. En in archieven zitten zo veel mooie verhalen verstopt! Die moeten we gebruiken en vertellen. Maar hoe doen we dat? Verhalen bestaan uit vijf bouwstenen: een expositie (omgeving: wie, wat, waarom, wanneer), een motorisch moment (er komt activiteit in het verhaal), een climax, afloop en tot slot een eindbeeld (conclusie/moraal). Als er een verhaal wordt verteld, geeft ieder daar zijn of haar eigen interpretatie aan. Dat blijkt ook als we onze ogen moeten sluiten en luisteren naar een verhaal over een boswandeling die eindigt aan een strand. Bij de een was de lucht hemelblauw, bij de ander grijs. De ene zee was wild, terwijl de ander een zachtjes kabbelende zee voor zich zag. Opvallend: we 'bleven' allemaal in de buurt en niemand stelde zich een wandeling door een jungle of een paradijselijk strand voor... Fiorella Foscarini, 'assistant professor' bij Mediastudies aan de Universiteit van Amsterdam, vertelde in haar presentatie 'Records as tools for making and sharing knowledge in organizations' hoe systemen voor records management bijdragen aan het ontstaan en delen van kennis, en vervolgens de ontwikkeling van pro fessionele identiteiten. Foscarini maakte gebruik van andere wetenschappen om een frisse blik op het archiefwezen te creëren met een nieuwe 'taal'. Het bekijken van een organisatie vanuit het denken dat binnen een organisatie gewerkt wordt met 'genres'. Bijvoorbeeld: tekstueel in de vorm van een persoonlijke notitie of ambtelijk stuk, niet-tekstueel in de vorm van overleggen en de rituelen die daarbij horen. Foscarini: 'Knowledge transfer knowledge transformation' en 'learning-to-do leraning-to-be'. Seth van Hooland, 'associate professor' aan de Vrije Universiteit van Brussel, gaf in zijn sessie een overzicht van de huidige strategische mogelijkheden voor de archiefsector om waardevolle bestaande metadata beschikbaar te stellen als linked data. In alle vroegte was er de ledenvergadering van de KVAN, waar Marianne Loef haar Raad voor Cultuur-stokje overdroeg aan Corrie-Christine van der Woude. Ook werd de intensivering van de samenwerking tussen BRAIN en KVAN toegelicht: er komt een gezamenlijk beleidsplan. De tweede congresdag startte officieel plenair met de keynote van Rik Maes, onder meer hoogleraar aan de Radboud Universiteit, over de renaissance van de informatiedienstverlener. Maes sprak over de informatieprofessional 3.0. Hij kwam daarbij aan het scheidsvlak en tevens het raakvlak tussen de verschillende beroepsgroepen die zich informatieprofessional noemen: ICT'ers, archivarissen, bibliothecarissen. Zij hebben gemeen dat zij zich met informatie bezighouden, maar wat bindt hen en wat scheidt hen? Maes ontpopte zich als een humoristische presentator met grappige oneliners. Het zijn turbulente tijden (digitalisering) maar dat is op zich in de geschiedenis niet uniek. Elke generatie waant zich op een uniek keerpunt. Kennis die we hebben opgedaan in het verleden passen we toe op situaties van nu. Hoe zinvol is dat? Managers hakken naar eigen zeggen knopen door. Maes: 'Misschien moeten ze dat helemaal niet doen, maar moeten ze juist leren om knopen te ontwarren.' En: 'We bereiden ons telkens voor op dingen die niet gebeuren en niet op de dingen die ons overkomen.' Maes bepleitte voor onze instellingen een heldere 'governance' gericht op innovatie. We moeten daarbij niet louter als professional optreden, maar de liefhebber in ons weer toelaten. Het idee om de gebruiker van het archief niet langer als 'klant' (met vaste klantkenmerken) te zien maar als mens, werd door de zaal omarmd. Ook op de dinsdag volgden er na de keynote drie parallelsessies in de ochtend en middag. Pieter de Bruijn, werkzaam als onderzoeker bij de Erasmus Universiteit Rotterdam, verzorgde een sessie over erfgoedonderwijs. Het gaat bij educatieve activiteiten om méér dan enkel iets tonen. Parallelsessie van het Team Internationale Misdrijven van de Landelijke Recherche. 16 2015 nummer 6

Archievenblad | 2015 | | pagina 16