/werspoort Veranderende samenleving Oorlogsmisdrijven Tafelgesprekken Editie 2015 was voorzien van een krachtig thema. verbinding staan met zowel administratie als publiek, en op een slimme manier netwerken om invloed uit te oefenen op het politieke klimaat. Becker: 'Archives are the base of social memory.' Een kritisch geluid was dat deze lezing voor een keynote wel heel erg praktisch was en weinig theoretisch. Na de plenaire keynote werden er in de ochtend en middag drie parallelsessies georganiseerd. In een van die sessies ging Jeroen Pepers, directeur van het A+O fonds Gemeenten, in op wat de veranderende Nederlandse samenleving vraagt van de overheid en van de vakkrachten die daarvoor werken. Pepers kondigde op voorhand aan dat alles wat hij ging vertellen al op internet stond. Hoe een archivaris zich het beste op nieuwe functies in de toekomst kan voorbereiden als de oude verdwijnen, 'wisten' we dus al. De vraag is wat ons tegenhoudt. Te leuke functie? Tijdgebrek? Schuine ogen van collega's? Angst? Wellicht. Desalniettemin: je valt niet samen met je huidige functie. Kijk naar de klussen die je voldoening geven. Droom met die klussen in je achterhoofd van je toekomstige baan. Doe het nu en niet pas als je huidige werk echt op de tocht staat. Maak concrete voorstellingen, kijk om je heen en doe kleine stapjes. Praat met collega's, plan nu eens echt dat POP- gesprek, ga naar congressen en niet alleen van de KVAN. Netwerken dus! En dat geldt niet alleen voor managers. Paul Schrijver en Maaike Simmer gingen in een andere sessie in op hun werk als rechercheur bij het Team Internationale Misdrijven (30 fte) van de Landelijke Recherche. Zij houden zich bezig met de opsporing van personen die zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdrijven, misdrijven tegen de menselijkheid en genocide. Het team richt zich ook op gewapende conflicten die decennia geleden hebben gewoed. De politieonder zoeken hebben daarom een sterk historische inslag en rechercheurs vergaren bewijs in bibliotheken en archieven. Tot het team behoren historici, antropologen en juristen, maar - tot verbazing van de aanwezigen - geen informatieprofessionals. Getuigenverklaringen moeten in context (taal, cultuur) worden gewogen. Documentair bewijs is onontbeerlijk. Klein incident: tijdens deze bijeenkomst werden een paar tweets verstuurd die gingen over de kwestie rond het neerhalen van vliegtuig MH17 en over medewerkers van het team. Er is vriendelijk verzocht deze weer te verwijderen en dat is gedaan. WOB-specialist en -activist Roger Vleugels waste het publiek de oren in een sessie getiteld 'Jonge documenten worden aan hun lot overgelaten.' In Nederland is het tegenwoordig droevig gesteld met openbaarheid. We hebben de informatiehuishouding niet op orde. Openbaarheidsprocedures kosten veel tijd en geld. De burger heeft het nakijken. Na de voortreffelijke lunch konden de deelnemers kiezen uit tafelgesprekken of workshops. De tafelgesprekken verschilden nogal. Sommige leken meer op mini-colleges, terwijl er bij andere gesprekken stevige inhoudelijke discussies werden gevoerd. Navraag leerde dat veel mensen de tafelgesprekken waardeerden als variatie op het gebruikelijke KVAN-programma. Het was leuk, leerzaam en interessant om met een kleinere groep bij elkaar aan nummer 6 201 5 15

Archievenblad | 2015 | | pagina 15